GAMDIAS AURA GL360 V2 computer cooling system Processor All-in-one liquid cooler 12 cm Black
£52.27
£43.56
GAMDIAS AURA GL360 V2, All-in-one liquid cooler, 12 cm, 800 RPM, 1800 RPM, 33.8 dB, 73.6 cfm
More Information
| Type | All-in-one liquid cooler |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| SKU | AURA GL360 V2 |
| EAN | 4712960139343 |
| Manufacturer | Gamdias |
| Availability | Y |
Description
GAMDIAS AURA GL360 V2. Type: All-in-one liquid cooler, Fan diameter: 12 cm, Rotational speed (min): 800 RPM, Rotational speed (max): 1800 RPM, Noise level (high speed): 33.8 dB, Maximum airflow: 73.6 cfm, Maximum air pressure: 2.12 mmH2O, Bearing type: Hydraulic. Voltage: 12 V. Product colour: Black
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Rotational speed (min) | 800 RPM |
| Rotational speed (max) | 1800 RPM |
| Bearing type | Hydraulic |
| Noise level (high speed) | 33.8 dB |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | Socket AM3+, LGA 2011 (Socket R), Socket AM4, LGA 2011-v3 (Socket R), Socket AM5, LGA 1150 (Socket H3), LGA 2066, LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), Socket FM1, LGA 1156 (Socket H), Socket FM2, Socket FM2+, Socket AM2, LGA 1700, Socket AM2+, Socket AM3 |
| Minimum airflow (imperial) | 73.6 cfm |
| Maximum airflow | 73.6 cfm |
| Maximum air pressure | 2.12 mmH2O |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Pump connector | 3-pin |
| Design | |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Black |
| Illumination LED | Yes |
| Radiator material | Aluminum |
| Base plate material | Copper |
| Technical details | |
| Noise level (high speed) | 33.8 dB |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | Socket AM3+, LGA 2011 (Socket R), Socket AM4, LGA 2011-v3 (Socket R), Socket AM5, LGA 1150 (Socket H3), LGA 2066, LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), Socket FM1, LGA 1156 (Socket H), Socket FM2, Socket FM2+, Socket AM2, LGA 1700, Socket AM2+, Socket AM3 |
| Minimum airflow (imperial) | 73.6 cfm |
| Maximum airflow | 73.6 cfm |
| Maximum air pressure | 2.12 mmH2O |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Illumination LED | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Pump connector | 3-pin |
| Power | |
|---|---|
| Voltage | 12 V |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Radiator width | 39.6 cm |
| Radiator depth | 12 cm |
| Radiator height | 2.7 cm |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Other features | |
| Pump connector | 3-pin |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lian Li Uni Fan 14RSLIN1W1B Computer case 14 cm Bl...
Shop NowLian Li Uni Fan TL120 LCD Reverse Blade Wireless C...
Shop NowCooler Master MasterLiquid 360 Core II Processor L...
Shop NowCooler Master MasterLiquid 360 Core II White
Shop NowThermalright Aqua Elite 240 WHITE ARGB V3 computer...
Shop NowARCTIC Freezer P14 Pro A-RGB (White) - 3 Pack 140 ...
Shop NowThermalright Peerless Assassin 120 Processor Air c...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III 280 A-RGB - Multi Compat...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm Black 3...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 280 - Multi Compatib...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 A-RGB - Multi Co...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 A-RGB - Multi Co...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 - Multi Compatib...
Shop NowCooler Master MasterLiquid 240 Core II
Shop NowCooler Master MasterLiquid 240 Core II White
Shop NowMSI MAG COREFROZR AA13 WHITE computer cooling syst...
Shop NowMSI MAG Coreliquid A13 240 WHITE Motherboard, Proc...
Shop NowMSI MAG COREFROZR AA13 computer cooling system Pro...
Shop NowMSI MAG Coreliquid A13 240 Motherboard, Processor ...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowDeepCool LM240 WH Processor Liquid cooling kit 12 ...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 Black Processor Air cool...
Shop NowLian Li GA II LITE Processor All-in-one liquid coo...
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowDeepCool LE240 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop NowDeepCool LE360 WH V2 Processor All-in-one liquid c...
Shop NowDeepCool AK400 Digital PRO Processor Air cooler 12...
Shop NowAntec Vortex Lum 360 White ARGB Processor Liquid c...
Shop NowLian Li 12RCL1W3B computer cooling system Computer...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowLian Li 12CL1W3B computer cooling system Computer ...
Shop NowKolink Umbra Void AIO Processor Liquid cooling kit...
Shop NowAntec Orbit 120 ARGB FAN Computer case 12 cm Black
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in-one liquid ...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 LX Processor All-in-one liqu...
Shop NowKolink Umbra Void 360 AIO Processor Liquid cooling...
Shop NowDeepCool AK620 G2 Digital NYX Processor Air cooler...
Shop NowDeepCool AK700 Digital NYX Processor Air cooler 12...
Shop NowDeepCool AK400 G2 Digital NYX Processor Air cooler...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM 3-Pack White Co...
Shop NowDeepCool AK620 DIGITAL Processor Air cooler 12 cm ...
Shop NowHPE P49145-B21 Processor Heatsink/Radiator
Shop NowDeepCool MYSTIQUE 240 Processor All-in-one liquid ...
Shop NowDeepCool LS520S Processor All-in-one liquid cooler...
Shop NowDeepCool AN600 Processor Air cooler 12 cm Aluminiu...
Shop NowASUS TUF Gaming TR120 ARGB Reverse Fan - Triple Pa...
Shop NowNZXT RF-U24HF-B1 computer cooling system Computer ...
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Twin Pack Computer case Fan 14 c...
Shop NowValkyrie Dragonfang 240 Processor All-in-one liqui...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM 3-Pack Black Co...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop NowGAMDIAS AURA GL240 V2 computer cooling system Proc...
Shop NowGAMDIAS AURA GL360 V2 WH computer cooling system P...
Shop NowDeepCool AK620 Digital PRO Processor Air cooler 12...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowDeepCool FL12 WH-3 in 1 Computer case Fan 12 cm Wh...
Shop NowDeepCool FL12-3 in 1 Computer case Fan 12 cm Black...
Shop NowDeepCool FL12R-3 IN 1 Computer case Fan 12 cm Blac...
Shop NowDeepCool LE360 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop NowDeepCool LE240 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop NowDeepCool AK620 ZERO DARK Processor Air cooler 12 c...
Shop Nowbe quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM High Speed Fa...
Shop Nowbe quiet! Dark Rock Slim CPU Cooler
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 LX Black Processor Air c...
Shop NowHPE 872452-001 computer cooling system Processor H...
Shop Nowbe quiet! DARK ROCK 5 Processor Air cooler 12 cm B...
Shop NowFractal Design Momentum 14 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowNZXT F420 RGB Core Computer case Fan 14 cm Black 1...
Shop NowNoctua NH-L9x65 Processor Cooler 9.2 cm
Shop NowNZXT F420 RGB Core Computer case Fan 14 cm White 1...
Shop NowHYTE THICC FP12 Processor Fan 12 cm Black, White 3...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
GAMDIAS AURA GL360 V2 computer cooling...
£52.27
£43.56
|
Popular
Noctua NH-L9x65 Processor Cooler 9.2 cm
£74.99
£62.49
|
Recommended
HPE 872452-001 computer cooling system...
£59.40
£49.50
|
Bestseller
be quiet! Dark Rock Slim CPU Cooler
£57.20
£47.67
|
Hot Product
be quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM H...
£52.01
£43.34
|
Lian Li Uni Fan SL-INF Computer case 1...
£75.90
£63.25
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AURA GL360 V2
|
NH-L9X65
|
872452-001
|
BK024
|
BL077
|
UF-SLIN120-3B
|
| Manufacturer |
Gamdias
|
Noctua
|
HPE
|
be quiet!
|
be quiet!
|
LIAN LI
|
| Type |
All-in-one liquid cooler
|
cooler
|
Heatsink/Radiator
|
cooler
|
fan
|
fan
|
| Suitable location |
Processor
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Computer case
|