DELL WM126 mouse Office RF Wireless Optical
£8.12
£6.77
Wireless Mouse-WM126
More Information
| Device interface | RF Wireless |
|---|---|
| Buttons quantity | 3 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Ball |
| SKU | 570-AAMH |
| EAN | 5397063811885 |
| Manufacturer | DELL |
| Availability | Y |
Description
The WM126 Wireless Optical Mouse from Dell offers you everyday wireless performance with excellent battery life
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Office |
| Recommended usage | PC/Laptop |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Ball |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | RF Wireless |
| Input device | |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Office |
| Recommended usage | PC/Laptop |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Ball |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | RF Wireless |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Weight | 57.6 g |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Ergonomics | |
| Plug and Play | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
|---|---|
| Mobile operating systems supported | Android, Android 1.6, Android 2.0, Android 2.1, Android 2.2, Android 2.3, Android 3.0, Android 3.1, Android 3.2, Android 4.0, Android 4.1, Android 4.2, Android 4.3 |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 57.6 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Packaging content | |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Other features | |
| Weight | 57.6 g |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Urban Factory ONLEE COLOR: BLUETOOTH 5.0 MOUSE - 1...
Shop NowManhattan Performance III Wireless Mouse, Black, 1...
Shop NowTargus AMU81AMGL mouse Ambidextrous USB Type-A Opt...
Shop NowLogitech Mouse M100
Shop NowUrban Factory CYCLEE: WIRELESS 2.4GHZ MOUSE WITH U...
Shop NowDICOTA D31980 mouse Travel Ambidextrous Bluetooth ...
Shop NowUrban Factory CYCLEE: WIRED USB-A & USB-C MOUSE
Shop NowAdesso iMouse M6C-TAA mouse Office Ambidextrous US...
Shop NowDICOTA SILENT V2 mouse Office RF Wireless
Shop NowHama MW-400 V2 mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowCHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse, Light Grey...
Shop NowUrban Factory FREE COLOR: WIRELESS 2.4 GHZ MOUSE -...
Shop NowDICOTA D32045 mouse Ambidextrous RF Wireless + Blu...
Shop NowDICOTA D32044 mouse Ambidextrous RF Wireless + Blu...
Shop NowV7 MW350 Wireless Pro Silent Mouse
Shop NowLogiLink ID0016 mouse Office Ambidextrous USB Type...
Shop NowLogitech 910-007460 mouse Universal Ambidextrous B...
Shop NowLogitech 910-007461 mouse Universal Ambidextrous B...
Shop NowManhattan MW6020 Wireless Mouse, Black, Adjustable...
Shop NowAdesso iMouse A30B mouse Universal Ambidextrous RF...
Shop NowDICOTA D31659 mouse Office Ambidextrous RF Wireles...
Shop NowUrban Factory Free mouse Office Ambidextrous RF Wi...
Shop NowTechair XM301Bv2 Essential USB Mouse
Shop NowCHERRY GENTIX CORDED MOUSE, Black, USB
Shop NowLogiLink ID0031 mouse RF Wireless Optical 800 DPI
Shop NowLogiLink ID0137 mouse Gaming Ambidextrous USB Type...
Shop NowV7 Optical LED USB Mouse - black
Shop NowCHERRY MC 1000 Corded Mouse, Black, USB
Shop NowCHERRY MC 2000 Corded Mouse with Tilt Wheel, Pale ...
Shop NowCHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse, Black, PS2...
Shop NowTargus AMU75EU mouse Travel Ambidextrous USB Type-...
Shop NowHP 235 Slim Wireless Mouse
Shop NowLogitech B120 Optical Combo Mouse
Shop NowLogitech B170 Wireless Mouse
Shop NowLogitech Mouse M100
Shop NowLogitech M110 Silent
Shop NowLenovo 4Y50R20863 mouse Office Ambidextrous USB Ty...
Shop NowHP 125 Wired Mouse
Shop NowHP 128 Laser Wired Mouse
Shop NowKensington Wired ValuMouse
Shop NowHP Wired Desktop 320M Mouse
Shop NowDELL Wired Mouse - MS116 - Black - (RTL BOX)
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowKensington Mouse - in - a - Box Wired
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
DELL WM126 mouse Office RF Wireless Op...
£8.12
£6.77
|
CHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse...
£9.61
£8.01
|
Hot Product
CHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse...
£9.61
£8.01
|
Popular
Targus AMU75EU mouse Travel Ambidextro...
£10.18
£8.48
|
New
Logitech B120 Optical Combo Mouse
£9.37
£7.81
|
Recommended
CHERRY GENTIX CORDED MOUSE, Black, USB
£10.06
£8.38
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
570-AAMH
|
M-5450
|
M-5400
|
AMU75EU
|
910-003360
|
JM-0300-2
|
| Manufacturer |
DELL
|
CHERRY
|
CHERRY
|
Targus
|
Logitech
|
CHERRY
|
| Buttons quantity |
3
|
3
|
3
|
N/A
|
3
|
3
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Blue Trace
|
Optical
|
Optical
|
| Purpose |
office
|
office
|
office
|
Travel
|
office
|
office
|
| Device interface |
RF Wireless
|
USB Type-A + PS/2
|
USB Type-A + PS/2
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Scroll type |
Ball
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
N/A
|