SanDisk Ultra 128 GB UHS-I Class 10 MicroSDXC Memory Card
£35.90
£29.92
Ultra 128 GB UHS-I Class 10 MicroSDXC Memory Card
- Ideal for professionals and enthusiasts who require large storage for high-resolution content
- UHS-I Class 10 speed rating ensures swift data transfer, enabling quick file saving
- Built to withstand harsh conditions, including extreme temperatures, water, shock and X-rays
- Optimized for rapid photo and video transfers, streamlining post-production processes and minimizing downtime
- Compatible with a wide range of devices, including digital cameras, camcorders and laptops
More Information
| Flash card type | MicroSDXC |
|---|---|
| Flash memory class | Class 10 |
| Capacity | 128 GB |
| SKU | SDSQUAB-128G-GN6MA |
| EAN | 0619659200558 |
| Manufacturer | Sandisk |
| Availability | Y |
Description
Sandisk Ultra 256 GB UHS-I Class 10 SDXC Memory Card is ideal for professionals and enthusiasts who require large storage for high-resolution content. UHS-I Class 10 speed rating ensures swift data transfer, enabling quick file saving. Built to withstand harsh conditions, including extreme temperatures, water, shock and X-rays. Optimized for rapid photo and video transfers, streamlining post-production processes and minimizing downtime. Compatible with a wide range of devices, including digital cameras, camcorders and laptops.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 128 GB |
| Read speed | 140 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | MicroSDXC |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Application performance class | A1 |
| Design | |
| Product colour | Red, Grey |
| Protection features | Water resistant, Temperature proof |
| Features | |
| Product colour | Red, Grey |
| Protection features | Water resistant, Temperature proof |
| Technical details | |
| Product colour | Red, Grey |
| Internal memory type | UHS-I |
| Protection features | Water resistant, Temperature proof |
| Memory adapter included | SD |
| Country of origin | United States |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Capacity | 128 GB |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 15 mm |
| Depth | 24 mm |
| Height | 0.5 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 40 mm |
| Package height | 69 mm |
| Package depth | 80 mm |
| Package weight | 50 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Memory adapter included | SD |
| Packaging content | |
| Memory adapter included | SD |
| Logistics data | |
| Country of origin | United States |
| Other features | |
| Country of origin | United States |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Kingston Technology Canvas Select 128GB micSDXC Pl...
Shop NowADATA AUSDX128GUI3V30SHA2-RA1 memory card 128 GB M...
Shop NowIntegral 32GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowVerbatim Pro 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 64GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowSanDisk Ultra 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk SDSDXW2-128G-GNCIN 64 GB SDXC Class 10
Shop NowSanDisk SDSDXVT-032G-GNCI2 memory card 32 GB SDHC ...
Shop NowKioxia EXCERIA G2 128 GB MicroSDHC UHS-III Class 1...
Shop NowSanDisk SDSQXAO-064G-GN6ZN memory card 64 GB Micro...
Shop NowSanDisk SDSQXAA-128G-GN6XN memory card 128 GB Micr...
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 128 GB MicroSDX...
Shop NowIntegral 32GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G2
Shop NowKingston Technology 128GB micSDXC Canvas Select Pl...
Shop NowKingston Technology 256GB micSDXC Canvas Select Pl...
Shop NowLexar BLUE PLUS 128 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G2
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G3 128 GB MicroSDXC UHS-I Clas...
Shop NowIntegral 256GB SD MEMORY CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V...
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 3
Shop NowSanDisk Extreme 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowBrightSign 16GB SDHC Class 10 MLC
Shop NowIntegral 4GB MICRO SD INDUSTRIAL -40+85 PSEUDO SLC
Shop NowSanDisk Ultra microSD 256 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowApacer microSDXC UHS-I U1 Class10 memory card 64 G...
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 32 GB MicroSDHC...
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 64 GB MicroSDXC...
Shop NowLexar 633x 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB SDXC UHS-I
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB SDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Max Endurance 32 GB MicroSDHC UHS-I Class ...
Shop NowIntegral 256GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowKingston Technology 128GB SDXC Canvas Select Plus ...
Shop NowSanDisk SDSQXAO-128G-GNCZN memory card 128 GB Micr...
Shop NowADATA AUSDX64GUI3V30SHA2-RA1 memory card 64 GB Mic...
Shop NowKingston Technology High Endurance 128 GB MicroSD ...
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowSanDisk Max Endurance 64 GB UHS-I Class 10 MicroSD...
Shop NowLexar LSD256CBEU633 memory card 256 GB SDXC UHS Cl...
Shop NowKingston Technology 16GB microSDHC Industrial C10 ...
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme PRO 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme Pro 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra microSD 32 GB MicroSDHC UHS-I Class ...
Shop NowSanDisk Extreme 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowKioxia EXCERIA G3 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowKingston Technology 256GB microSDXC Canvas Go Plus...
Shop NowSanDisk High Endurance 128 GB MicroSDXC UHS-I Clas...
Shop NowSanDisk Extreme PRO 64 GB SDXC Class 10
Shop NowSanDisk Extreme PRO 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 1...
Shop NowSanDisk Extreme PRO 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowKingston Technology 256GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
SanDisk Ultra 128 GB UHS-I Class 10 Mi...
£35.90
£29.92
|
New
Lexar LSD256CBEU633 memory card 256 GB...
£37.99
£31.66
|
Hot Product
Kingston Technology SDCIT/32GB memory...
£45.12
£37.60
|
Apacer microSDXC UHS-I U1 Class10 memo...
£39.54
£32.95
|
Recommended
SanDisk Extreme Pro 32 GB MicroSDHC UH...
£38.94
£32.45
|
Popular
SanDisk Extreme 32 GB MicroSDHC UHS-I...
£34.26
£28.55
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SDSQUAB-128G-GN6MA
|
LSD256CBEU633
|
SDCIT/32GB
|
AP64GMCSX10U5-R
|
SDSQXCG-032G-GN6MA
|
SDSQXAF-032G-GN6MA
|
| Manufacturer |
Sandisk
|
Lexar
|
Kingston Technology
|
Apacer
|
Sandisk
|
Sandisk
|
| Flash card type |
MicroSDXC
|
SDXC
|
MicroSDHC
|
MicroSDXC
|
MicroSDHC
|
MicroSDHC
|
| Flash memory class |
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
| Capacity |
128GB to 256GB
|
256GB and more
|
32GB to 48GB
|
64GB to 128GB
|
32GB to 48GB
|
32GB to 48GB
|