Origin Storage Origin Portable Laptop Power Bank Lithium-Ion 20000 mAh - Multi ports output
£54.88
£45.73
Origin Portable Laptop Power Bank Lithium-Ion 20000 mAh - Multi ports output
More Information
| Battery capacity | 20000 mAh |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| SKU | OSPB-100W |
| EAN | 5059902118936 |
| Manufacturer | Origin Storage |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Origin Portable Laptop Power Bank Lithium-Ion 20000 mAh – Multi ports output
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Number of simultaneously connected devices (max) | 3 |
| Charger compatibility | Laptop/netbook |
| Product colour | Silver |
| Built-in display | Yes |
| Performance | |
| Fast charging | Yes |
| Battery capacity | 100 Wh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 20000 mAh |
| Charging source | USB |
| Built-in radio | No |
| Ports & interfaces | |
| Input interface | USB Type-C |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 82 mm |
| Depth | 26 mm |
| Height | 126 mm |
| Weight | 370 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Power | |
|---|---|
| Fast charging | Yes |
| Battery capacity | 100 Wh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 20000 mAh |
| Charging source | USB |
| Ergonomics | |
| Built-in display | Yes |
| Radio | |
| Built-in radio | No |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Logistics data | |
| Warranty period | 1 year(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Belkin BoostCharge Pro Wireless charging Black
Shop NowSandberg All-in1 Powerbank 20000 PD 130W
Shop NowAnker A1664H11 power bank 10000 mAh Wireless charg...
Shop NowSandberg Travel Powerbank 20000 PD100W
Shop NowCoreParts MBX-PB006 power bank Lithium-Ion (Li-Ion...
Shop NowOtterBox Zens Qi2 Slim Aluminium Powerbank Qi2 10k...
Shop NowVerbatim Charge 'n' Go Essentials Power Bank Magne...
Shop NowSandberg Solar Powerbank CampLED 20000
Shop NowSandberg Survivor Powerbank 20000 PD30W
Shop NowUgreen 90597A power bank 25000 mAh Grey
Shop NowBelkin BoostCharge Pro Wireless charging White
Shop NowBelkin BoostCharge Black
Shop NowSandberg All-in1 Powerbank 20000 PD 67W
Shop NowSandberg Outdoor Solar Powerbank 16000
Shop NowSandberg Solar 5-Panel Powerbank 10000
Shop NowSandberg Car Jumpstarter Powerbank 10000
Shop NowPort Designs 907005 power bank Lithium Polymer (Li...
Shop NowSandberg Travel Powerbank 20000 PD65W
Shop NowSandberg All-in1 Powerbank 27000 PD 240W
Shop NowBelkin BPB006btBLK 10000 mAh Black
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 127W 40000
Shop NowAnker A1665 5000 mAh Wireless charging Black
Shop NowBelkin BoostCharge Pro 20000 mAh Black
Shop NowANKER MAGGO POWER BANK (10K, MAGNETIC WIRELESS), W...
Shop NowSandberg Solar 5-Panel Powerbank 27000
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 100W 20000
Shop NowBelkin BPB016BTBK power bank 26000 mAh Black
Shop NowLenovo 40ALLG1WWW power bank Lithium-Ion (Li-Ion) ...
Shop NowSandberg Solar 6-Panel Powerbank 20000
Shop NowSandberg Powerbank 20000 PD65W+2xQC3.0
Shop NowAnker A1638 10000 mAh Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Origin Storage Origin Portable Laptop...
£54.88
£45.73
|
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 16000
£48.84
£40.70
|
Popular
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 24000
£65.34
£54.45
|
Sandberg Powerbank USB-C PD 100W 20000
£60.72
£50.60
|
Recommended
Belkin BPB006btBLK 10000 mAh Black
£60.17
£50.14
|
Bestseller
Sandberg Powerbank 20000 PD65W+2xQC3.0
£53.46
£44.55
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
OSPB-100W
|
420-35
|
420-38
|
420-52
|
BPB006BTBLK
|
420-62
|
| Manufacturer |
Origin Storage
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Belkin
|
Sandberg
|
| Battery technology |
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
N/A
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|