Phanteks D30-140 Computer case Fan 14 cm Black 1 pc(s)
£36.29
£30.24
250 - 1800 RPM, 32.1 dB, 71.78 CFM, 140 x 140 x 30 mm, 350 g, Black
More Information
| SKU | PH-F140D30R_DRGB_PWM_BK01 |
|---|---|
| EAN | 0886523003298 |
| Manufacturer | Phanteks |
| Availability | Y |
Description
The Phanteks D30-140 comes equipped with integrated D-RGB lighting throughout its frame and blades on all sides. Multiple D30-140 fan frames can be linked together as one with bridge connectors and screw cover plates to reduce cables, resulting in extremely clean builds.
The D30-140 combines premium D-RGB lighting with 30 mm thick and aerodynamic fan blades inspired by the ultimate T30 fan, which makes it a true premium D-RGB fan for modern systems. The D30-140 comes in two airflow direction models, regular and reversed. This unique option allows for the ultimate fan configuration for any system.
Regular & Reverse Models
D30 REGULAR
Air moves from front to rear.
D30 REVERSED
Air moves from rear to front.
Clean look in both positions
Clean look with regular and reversed models combined.
Hub spokes blocked view with only regular models.
Link Together as One
Connect up to four D30 fans together with the bridge connectors.
Hide the fan screws with the screw covers for a super-clean look.
Standard PWM fan header to control directly from the motherboard.
30 mm of Performance
Increased thickness improves noise-normalized performance.
Designed to excel on radiators and mesh / dust filters.
D-RGB All the Way
The integrated D-RGB lighting is visible from all sides of the D30 frame.
The blades reflect the light coming from the HALOS lighting ring for a smooth lighting effect.
Compatible with Digital-RGB equipped motherboards and Phanteks Digital-RGB products.
The D30-140 combines premium D-RGB lighting with 30 mm thick and aerodynamic fan blades inspired by the ultimate T30 fan, which makes it a true premium D-RGB fan for modern systems. The D30-140 comes in two airflow direction models, regular and reversed. This unique option allows for the ultimate fan configuration for any system.
Regular & Reverse Models
D30 REGULAR
Air moves from front to rear.
D30 REVERSED
Air moves from rear to front.
Clean look in both positions
Clean look with regular and reversed models combined.
Hub spokes blocked view with only regular models.
Link Together as One
Connect up to four D30 fans together with the bridge connectors.
Hide the fan screws with the screw covers for a super-clean look.
Standard PWM fan header to control directly from the motherboard.
30 mm of Performance
Increased thickness improves noise-normalized performance.
Designed to excel on radiators and mesh / dust filters.
D-RGB All the Way
The integrated D-RGB lighting is visible from all sides of the D30 frame.
The blades reflect the light coming from the HALOS lighting ring for a smooth lighting effect.
Compatible with Digital-RGB equipped motherboards and Phanteks Digital-RGB products.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 4-pin |
| Rotational speed (min) | 250 RPM |
| Rotational speed (max) | 1800 RPM |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Noise level (high speed) | 32.1 dB |
| Fan thickness | 3 cm |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 14 cm |
| Maximum airflow | 71.76 cfm |
| Maximum air pressure | 3.08 mmH2O |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Number of fan blades | 7 |
| Fan noise level (max) | 32.1 dB |
| Fan static pressure | 3.08 mmH2O |
| Fan speed (min) | 250 RPM |
| Fan speed (max) | 1800 RPM |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.7 m |
| Illumination LED | Yes |
| Number of LEDs | 30 |
| Number of fan blades | 7 |
| Technical details | |
| Noise level (high speed) | 32.1 dB |
| Fan thickness | 3 cm |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 14 cm |
| Maximum airflow | 71.76 cfm |
| Maximum air pressure | 3.08 mmH2O |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cable length | 0.7 m |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination LED | Yes |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
| Voltage | 5 - 13.2 V |
| Power consumption (typical) | 1.8 W |
| Maximum current | 0.45 A |
| LED voltage | 5 V |
| Fan power consumption | 1.8 W |
| Fan current | 0.15 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 140 x 140 x 30 mm |
| Fan weight | 350 g |
| Fan thickness | 3 cm |
| Width | 140 mm |
| Depth | 30 mm |
| Height | 140 mm |
| Cable length | 0.7 m |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Cables included | 4-pin |
| Package type | Box |
| Other features | |
| LED voltage | 5 V |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Fractal Design Aspect 14 RGB PWM Computer case Fan...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm Black 1...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm White 1...
Shop NowARCTIC Freezer P14 Pro Reverse A-RGB (White) - 3 P...
Shop NowARCTIC Freezer P14 Pro Reverse A-RGB - 3 Pack - 14...
Shop NowLian Li Uni Fan TL Wireless Lüfter ARGB PWM - 120...
Shop NowThermalright Peerless Assassin 120 Processor Air c...
Shop NowMSI MAG COREFROZR AA13 computer cooling system Pro...
Shop NowARCTIC Freezer 36 A-RGB (Black) Multi Compatible T...
Shop NowMSI MAG COREFROZR AA13 WHITE computer cooling syst...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 LX Black Processor Air c...
Shop NowGAMDIAS AURA GL360 V2 computer cooling system Proc...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock 3 LX Processor Air cooler 12 c...
Shop NowDeepCool AG400 BK ARGB V2 Chipset Fan 12 cm Black ...
Shop NowDeepCool AG620 BK ARGB V2 Chipset, Motherboard Air...
Shop NowDeepCool FL12-3 in 1 Computer case Fan 12 cm Black...
Shop NowDeepCool FL12 WH-3 in 1 Computer case Fan 12 cm Wh...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless LCD 120 Reverse Blade ...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless LCD 120 Computer case ...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Computer case 12 c...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowGAMDIAS AURA GL240 V2 computer cooling system Proc...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowAntec 0-761345-40048-0 computer cooling system Com...
Shop NowPhanteks D30-120 Computer case Fan 12 cm Black 1 p...
Shop NowDeepCool AK400 Digital PRO Processor Air cooler 12...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse White 3in1 Compu...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB White 3in1 Computer case...
Shop NowDeepCool FD12-3 IN 1 Computer case Fan 12 cm Black...
Shop NowCooler Master V4 Alpha 3DHP Black Processor Air co...
Shop NowAntec P12 ARGB Computer case Fan Black 3 pc(s)
Shop NowDeepCool FD12 ARGB-3 in 1 Computer case Fan 12 cm ...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 140mm | PWM high-speed Trip...
Shop NowAntec 0-761345-40060-2 computer cooling system Com...
Shop NowAntec 0-761345-40061-9 computer cooling system Com...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 140mm | PWM Triple Pack Com...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-RR-4 computer cooling system Proce...
Shop NowDeepCool AK400 G2 Digital NYX Processor Air cooler...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM 3-Pack White Co...
Shop NowCoreParts MSPF1057 computer cooling system Cooler ...
Shop NowDeepCool AK400 WH Processor Air cooler 12 cm White...
Shop NowDeepCool AK400 ZERO DARK Processor Air cooler 12 c...
Shop NowKolink Umbra EX180 ARGB Processor Hybrid cooler 12...
Shop NowKolink Umbra EX180 Black Edition Processor Hybrid ...
Shop NowLian Li UF-SLIN140-1W computer cooling system Comp...
Shop NowLian Li UF-SLIN140-1B computer cooling system Comp...
Shop NowLian Li UF-RSLIN120-1B computer cooling system Com...
Shop NowDeepCool AN600 Processor Air cooler 12 cm Aluminiu...
Shop NowPhanteks D30-140 Computer case Fan 14 cm White 1 p...
Shop NowHPE P49145-B21 Processor Heatsink/Radiator
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop NowNZXT RF-U24HF-B1 computer cooling system Computer ...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM 3-Pack White Co...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM 3-Pack Black Co...
Shop NowAerocool Eclipse 12 Pro Computer case Fan 12 cm Bl...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 Black Processor Air cool...
Shop Nowbe quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM High Speed Fa...
Shop NowAntec A400i Chipset Air cooler 12 cm Black, Copper...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 120mm PWM Computer case...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse Black 3in1 Compu...
Shop NowCooler Master Mobius 120P ARGB White Edition 3-Pac...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 Processor Air cooler 12 ...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Black 3in1 Computer case...
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Fan 14 cm White 1 pc(s)
Shop NowAntec C40 Processor Cooler 9.2 cm Copper
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Fan 14 cm Black 1 pc(s)
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS PRO 4 | 140mm PWM Computer ...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-BB-4 computer cooling system Proce...
Shop NowCorsair RS120 ARGB Computer case Fan 12 cm White 3...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock 3 Black Processor Air cooler 1...
Shop NowCorsair iCUE LINK RX120 RGB Computer case Fan 12 c...
Shop NowCorsair RS120 ARGB Computer case Fan 12 cm Black 3...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-SM-4 computer cooling system Proce...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-TM-4 computer cooling system Proce...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-WW-4 computer cooling system Compu...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-MM-4 computer cooling system Proce...
Shop NowDeepCool AG400 Processor Air cooler 12 cm Aluminiu...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Phanteks D30-140 Computer case Fan 14...
£36.29
£30.24
|
Popular
HPE 879151-001 computer cooling system...
£39.60
£33.00
|
New
Aerocool Eclipse 12 Pro Computer case...
£31.91
£26.59
|
Hot Product
Fractal Design Aspect 14 RGB PWM Compu...
£32.15
£26.79
|
Bestseller
be quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM H...
£52.40
£43.67
|
Recommended
CoreParts MSPF1057 computer cooling sy...
£42.90
£35.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PH-F140D30R_DRGB_PWM_BK01
|
879151-001
|
ACF3-EL10217.12
|
FD-F-AS1-1407
|
BL077
|
MSPF1057
|
| Manufacturer |
Phanteks
|
HPE
|
Aerocool
|
Fractal Design
|
be quiet!
|
CoreParts
|
| Type |
fan
|
fan
|
fan
|
fan
|
fan
|
cooler
|
| Suitable location |
Computer case
|
Computer case
|
Computer case
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|