DeepCool FL12 WH-3 in 1 Computer case Fan 12 cm White 3 pc(s)
£58.34
£48.62
DeepCool FL12 WH-3 in 1, Fan, 12 cm, White
More Information
| Type | Fan |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| SKU | R-FL12-WHAPN3-G |
| EAN | 6933412711094 |
| Manufacturer | DeepCool |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
DeepCool FL12 WH-3 in 1. Type: Fan, Fan diameter: 12 cm, Bearing type: Fluid Dynamic Bearing (FDB). Product colour: White
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 55 cfm |
| Quantity per pack | 3 pc(s) |
| Number of fan blades | 9 |
| Fan noise level (max) | 32 dB |
| Fan static pressure | 2.82 mmH2O |
| Fan speed (min) | 500 RPM |
| Fan speed (max) | 2150 RPM |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | White |
| Illumination LED | Yes |
| Number of fan blades | 9 |
| LED connector type | 3-pin |
| Technical details | |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 55 cfm |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination LED | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
| LED voltage | 5 V |
| Fan power consumption | 1.8 W |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.15 A |
| LED power consumption (fan) | 2.75 W |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Weight | 498 g |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Cables included | 4-pin |
| Number of screws | 12 |
| Package type | Box |
| Other features | |
| LED voltage | 5 V |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lian Li Uni Fan TL120 LCD Reverse Blade Wireless C...
Shop NowCooler Master MasterLiquid 360 Core II White
Shop NowLian Li Uni Fan TL120 LCD Reverse Blade Wireless C...
Shop NowThermalright Peerless Assassin 120 Processor Air c...
Shop NowCooler Master MasterLiquid 360 Core II Processor L...
Shop NowMSI MAG COREFROZR AA13 computer cooling system Pro...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 280 - Multi Compatib...
Shop NowCooler Master MasterLiquid 240 Core II White
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 - Multi Compatib...
Shop NowMSI MAG COREFROZR AA13 WHITE computer cooling syst...
Shop NowDeepCool FL12-3 in 1 Computer case Fan 12 cm Black...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 Processor Air cooler 12 ...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 LX Black Processor Air c...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 Black Processor Air cool...
Shop NowDeepCool LE240 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop NowDeepCool FL12R-3 IN 1 Computer case Fan 12 cm Blac...
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless LCD 120 Reverse Blade ...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless LCD 120 Computer case ...
Shop NowAntec Vortex Lum 360 White ARGB Processor Liquid c...
Shop NowDeepCool AK400 Digital PRO Processor Air cooler 12...
Shop NowDeepCool LE240 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop NowDeepCool AK620 Digital PRO Processor Air cooler 12...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowLian Li 12RCL1W3B computer cooling system Computer...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowLian Li 12CL1W3B computer cooling system Computer ...
Shop NowDeepCool LM240 Processor Liquid cooling kit 12 cm ...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in-one liquid ...
Shop NowDeepCool FD12 ARGB-3 in 1 Computer case Fan 12 cm ...
Shop NowDeepCool AK620 G2 Digital NYX Processor Air cooler...
Shop NowDeepCool AK700 Digital NYX Processor Air cooler 12...
Shop NowDeepCool AK400 G2 Digital NYX Processor Air cooler...
Shop NowKolink Umbra Void 360 AIO Processor Liquid cooling...
Shop NowKolink Umbra Void AIO Processor Liquid cooling kit...
Shop Nowbe quiet! Dark Rock Slim CPU Cooler
Shop NowDeepCool AK620 ZERO DARK Processor Air cooler 12 c...
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Twin Pack Computer case Fan 14 c...
Shop NowDeepCool AN600 Processor Air cooler 12 cm Aluminiu...
Shop NowDeepCool AK620 DIGITAL Processor Air cooler 12 cm ...
Shop NowAntec Symphony 360 ARGB White Processor All-in-one...
Shop NowHPE P49145-B21 Processor Heatsink/Radiator
Shop NowDeepCool MYSTIQUE 240 Processor All-in-one liquid ...
Shop NowDeepCool AK400 ZERO DARK Processor Air cooler 12 c...
Shop NowNZXT RF-U24HF-B1 computer cooling system Computer ...
Shop NowValkyrie Dragonfang 240 Processor All-in-one liqui...
Shop NowCoreParts MSPF1057 computer cooling system Cooler ...
Shop Nowbe quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM High Speed Fa...
Shop NowValkyrie Dragonfang 240 Processor All-in-one liqui...
Shop NowSupermicro SNK-P0063AP4 computer cooling system Pr...
Shop NowCooler Master Mobius 120P ARGB White Edition 3-Pac...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM 3-Pack White Co...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM 3-Pack Black Co...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM 3-Pack White Co...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop NowGAMDIAS AURA GL360 V2 computer cooling system Proc...
Shop NowGAMDIAS AURA GL240 V2 computer cooling system Proc...
Shop NowGAMDIAS AURA GL360 V2 WH computer cooling system P...
Shop NowHPE 872452-001 computer cooling system Processor H...
Shop NowNoctua NH-L9x65 Processor Cooler 9.2 cm
Shop NowDeepCool LS520 Processor All-in-one liquid cooler ...
Shop Nowbe quiet! DARK ROCK 5 Processor Air cooler 12 cm B...
Shop NowFractal Design Momentum 14 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowNZXT F420 RGB Core Computer case Fan 14 cm Black 1...
Shop NowCorsair RS120 ARGB Computer case Fan 12 cm Black 3...
Shop NowCorsair RS120 ARGB Computer case Fan 12 cm White 3...
Shop NowNZXT F420 RGB Core Computer case Fan 14 cm White 1...
Shop NowHYTE THICC FP12 Processor Fan 12 cm Black, White 3...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
DeepCool FL12 WH-3 in 1 Computer case...
£58.34
£48.62
|
Popular
Noctua NH-L9x65 Processor Cooler 9.2 cm
£74.98
£62.48
|
HPE 872452-001 computer cooling system...
£59.40
£49.50
|
Recommended
Supermicro SNK-P0063AP4 computer cooli...
£68.52
£57.10
|
Bestseller
be quiet! Dark Rock Slim CPU Cooler
£57.66
£48.05
|
Hot Product
be quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM H...
£52.40
£43.67
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
R-FL12-WHAPN3-G
|
NH-L9X65
|
872452-001
|
SNK-P0063AP4
|
BK024
|
BL077
|
| Manufacturer |
DeepCool
|
Noctua
|
HPE
|
Supermicro
|
be quiet!
|
be quiet!
|
| Type |
fan
|
cooler
|
Heatsink/Radiator
|
Air cooler
|
cooler
|
fan
|
| Suitable location |
Computer case
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|