be quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM High Speed Fan Black 3 Pack
£52.27
£43.56
3x 120mm, 4-pin PWM, 2500RPM, ARGB LED, 2.6mmH2O
- Three fans included
- ARGB lighting on front and rear
- Multiple colors and modes for an individual look thanks to 18 LEDs
- ARGB Hub allows synchronization of up to six ARGB components
- Nine silence-optimized fan blades for high pressure and low noise-generating turbulences
- Remarkable performance-to-noise ratio with 31dB(A) at 2,500rpm
- Long life rifle-bearing gives an operating lifetime of 60,000 hours
- PWM fan speed controlled by the motherboard
- Product conception, design and quality control in Germany
More Information
| Suitable for | Computer case |
|---|---|
| Type | Fan |
| SKU | BL077 |
| EAN | 4260052188811 |
| Manufacturer | be quiet! |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
IMPRESSIVE LIGHTING, SUPERIOR COOLING
Three Light Wings 120mm PWM high-speed offer impressive illumination for a vibrant unique look, strong performance and quiet operation with efficient cooling.
If you are looking for high-performance fans with an impressive look from every angle, these three Light Wings 120mm PWM high-speed are your fans of choice. Not only a visual highlight, they’re also reliable and performant. These fans hit the sweet spot between performance, noise and ARGB lighting.
Three Light Wings 120mm PWM high-speed offer impressive illumination for a vibrant unique look, strong performance and quiet operation with efficient cooling.
If you are looking for high-performance fans with an impressive look from every angle, these three Light Wings 120mm PWM high-speed are your fans of choice. Not only a visual highlight, they’re also reliable and performant. These fans hit the sweet spot between performance, noise and ARGB lighting.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rotational speed (max) | 2500 RPM |
| Bearing type | Rifle bearing |
| Noise level (high speed) | 31 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Compatible processor series | Not supported |
| Maximum airflow | 52.3 cfm |
| Maximum air pressure | 2.6 mmH2O |
| Airflow | 88.86 m³/h |
| Mean time between failures (MTBF) | 60000 h |
| Quantity per pack | 3 pc(s) |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.5 m |
| Illumination LED | Yes |
| Technical details | |
| Noise level (high speed) | 31 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Compatible processor series | Not supported |
| Maximum airflow | 52.3 cfm |
| Maximum air pressure | 2.6 mmH2O |
| Airflow | 88.86 m³/h |
| Cable length | 0.5 m |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination LED | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, RoHS, WEEE |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
| Safety current | 0.45 Ah |
| Rated voltage | 12 V |
| Voltage | 5 - 13.2 V |
| Rated current | 0.6 A |
| Power consumption (typical) | 5.4 W |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Package depth | 172 mm |
| Package width | 133 mm |
| Package height | 86.5 mm |
| Fan weight | 210 g |
| Package weight | 864 g |
| Weight | 210 g |
| Cable length | 0.5 m |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 60000 h |
| Packaging data | |
| Package depth | 172 mm |
| Package width | 133 mm |
| Package height | 86.5 mm |
| Package weight | 864 g |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 16 |
| Other features | |
| Safety current | 0.45 Ah |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 28.3 cm |
| Shipping (inner) case length | 45.4 cm |
| Shipping (inner) case height | 20 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 9.26 kg |
| Products per shipping (inner) case | 10 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Videos
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Cooler Master MasterLiquid 360 Core II Processor L...
Shop NowCooler Master MasterLiquid 360 Core II White
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm White 1...
Shop NowLian Li Uni Fan TL120 LCD Reverse Blade Wireless C...
Shop NowThermalright Peerless Assassin 120 Processor Air c...
Shop NowMSI MAG COREFROZR AA13 computer cooling system Pro...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 280 - Multi Compatib...
Shop NowCooler Master MasterLiquid 240 Core II White
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 A-RGB - Multi Co...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 - Multi Compatib...
Shop NowMSI MAG COREFROZR AA13 WHITE computer cooling syst...
Shop NowMSI MAG Coreliquid A13 240 Motherboard, Processor ...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 LX Black Processor Air c...
Shop NowLian Li GA II LITE Processor All-in-one liquid coo...
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowDeepCool LE240 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop NowDeepCool AK400 Digital PRO Processor Air cooler 12...
Shop NowAntec Vortex Lum 360 White ARGB Processor Liquid c...
Shop NowLian Li 12RCL1W3B computer cooling system Computer...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 Black Processor Air cool...
Shop NowDeepCool LE240 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop NowDeepCool LE360 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop NowDeepCool FL12R-3 IN 1 Computer case Fan 12 cm Blac...
Shop NowDeepCool FL12-3 in 1 Computer case Fan 12 cm Black...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowDeepCool FL12 WH-3 in 1 Computer case Fan 12 cm Wh...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowLian Li 12CL1W3B computer cooling system Computer ...
Shop NowDeepCool LM240 Processor Liquid cooling kit 12 cm ...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in-one liquid ...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in-one liquid ...
Shop NowDeepCool FD12 ARGB-3 in 1 Computer case Fan 12 cm ...
Shop NowAntec Skeleton 240 Processor All-in-one liquid coo...
Shop NowDeepCool AK620 G2 Digital NYX Processor Air cooler...
Shop NowDeepCool AK700 Digital NYX Processor Air cooler 12...
Shop NowDeepCool AK400 G2 Digital NYX Processor Air cooler...
Shop NowKolink Umbra Void 360 AIO Processor Liquid cooling...
Shop NowKolink Umbra Void AIO Processor Liquid cooling kit...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop NowDeepCool AN600 Processor Air cooler 12 cm Aluminiu...
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Twin Pack Computer case Fan 14 c...
Shop NowDeepCool AK620 DIGITAL Processor Air cooler 12 cm ...
Shop NowAntec Symphony 360 ARGB White Processor All-in-one...
Shop NowHPE P49145-B21 Processor Heatsink/Radiator
Shop NowDeepCool MYSTIQUE 240 Processor All-in-one liquid ...
Shop NowDeepCool LS520S Processor All-in-one liquid cooler...
Shop NowDeepCool AK620 ZERO DARK Processor Air cooler 12 c...
Shop NowNZXT RF-U36HF-W1 computer cooling system Computer ...
Shop NowNZXT RF-U24HF-B1 computer cooling system Computer ...
Shop NowValkyrie Dragonfang 240 Processor All-in-one liqui...
Shop NowValkyrie Dragonfang 240 Processor All-in-one liqui...
Shop NowCooler Master Mobius 120P ARGB White Edition 3-Pac...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM 3-Pack Black Co...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM 3-Pack White Co...
Shop NowCoreParts MSPF1057 computer cooling system Cooler ...
Shop NowSupermicro SNK-P0080AP4 computer cooling system Pr...
Shop NowGAMDIAS AURA GL360 V2 computer cooling system Proc...
Shop NowGAMDIAS AURA GL240 V2 computer cooling system Proc...
Shop NowGAMDIAS AURA GL360 V2 WH computer cooling system P...
Shop NowDeepCool AK620 Digital PRO Processor Air cooler 12...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless LCD 120 Computer case ...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless LCD 120 Reverse Blade ...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowHPE 872452-001 computer cooling system Processor H...
Shop NowDeepCool LS520 Processor All-in-one liquid cooler ...
Shop NowNoctua NH-L9x65 Processor Cooler 9.2 cm
Shop Nowbe quiet! DARK ROCK 5 Processor Air cooler 12 cm B...
Shop NowFractal Design Momentum 14 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowNZXT F420 RGB Core Computer case Fan 14 cm Black 1...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-SM-4 computer cooling system Proce...
Shop NowNZXT F420 RGB Core Computer case Fan 14 cm White 1...
Shop NowHYTE THICC FP12 Processor Fan 12 cm Black, White 3...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
be quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM H...
£52.27
£43.56
|
Popular
Noctua NH-L9x65 Processor Cooler 9.2 cm
£74.98
£62.48
|
HPE 872452-001 computer cooling system...
£59.40
£49.50
|
Bestseller
Supermicro SNK-P0080AP4 computer cooli...
£76.12
£63.43
|
CoreParts MSPF1057 computer cooling sy...
£42.90
£35.75
|
Hot Product
Lian Li Uni Fan SL-INF Computer case 1...
£42.41
£35.34
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BL077
|
NH-L9X65
|
872452-001
|
SNK-P0080AP4
|
MSPF1057
|
UF-SLIN120-1W
|
| Manufacturer |
be quiet!
|
Noctua
|
HPE
|
Supermicro
|
CoreParts
|
LIAN LI
|
| Type |
fan
|
cooler
|
Heatsink/Radiator
|
Air cooler
|
cooler
|
fan
|
| Suitable location |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Computer case
|