Wenger/SwissGear Reload 14 35.6 cm (14") Backpack case Black
£62.35
£51.96
10 - 14'', 1 kg, 270 x 150 x 420 mm, 17 L
More Information
| Product colour | Black |
|---|---|
| Maximum screen size | 14 " |
| Material | Nylon,PVC |
| Case type | Backpack case |
| SKU | 601068 |
| EAN | 7613329014462 |
| Manufacturer | Wenger/SwissGear |
| Availability | Y |
Description
Padded laptop compartment and tablet / eReader pocket with Anti-scratch lining
Multipurpose zippered side pocket holds a water bottle
Pass-Thru trolley sleeve for easy travel with wheeled luggage
Front zippered pocket
Multipurpose zippered side pocket holds a water bottle
Pass-Thru trolley sleeve for easy travel with wheeled luggage
Front zippered pocket
Specifications
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Width | 270 mm |
| Weight | 1 kg |
| Height | 420 mm |
| Depth | 150 mm |
| Minimum screen size | 25.4 cm (10") |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Backpack case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Number of compartments | 2 |
| Interior material | Polyester |
| Quantity | 1 |
| Material | Nylon, PVC |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Front pocket | Yes |
| Mouse included | No |
| Design | |
| Case type | Backpack case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Number of compartments | 2 |
| Interior material | Polyester |
| Material | Nylon, PVC |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Front pocket | Yes |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Quantity | 1 |
| Technical details | |
| Interior material | Polyester |
| Quantity | 1 |
| Material | Nylon, PVC |
| Case type | Backpack case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Suitable for | 10'' tablet, eReader |
| Colour group | Black |
| Front pocket | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Mouse included | No |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Suitable for | 10'' tablet, eReader |
| Colour group | Black |
| Minimum screen size | 25.4 cm (10") |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Wenger/SwissGear CityUpgrade 16" 40.6 cm (16") Bac...
Shop NowDICOTA Eco Multi SCALE 14-15.6" 39.6 cm (15.6") Tr...
Shop NowWenger/SwissGear MX Reload 35.6 cm (14") Backpack ...
Shop NowWenger/SwissGear MX Professional notebook case 40....
Shop NowWenger/SwissGear MX Light 40.6 cm (16") Backpack G...
Shop NowTargus TBB65102GL laptop case 40.6 cm (16") Backpa...
Shop NowDICOTA Eco MOTION 13 - 15.6" 39.6 cm (15.6") Grey
Shop NowUrban Armor Gear 982010114040 notebook case 38.1 c...
Shop NowTargus Strike II 43.9 cm (17.3") Backpack Black
Shop NowHP 14-inch Convertible Laptop Backpack Tote
Shop NowWenger/SwissGear City Traveler Carry-On 16" 40.6 c...
Shop NowDICOTA D32028-RPET laptop case 43.9 cm (17.3") Bac...
Shop NowTechair TAN3901V5 14-15.6" Business Rolling Briefc...
Shop NowWenger/SwissGear Reload 16 40.6 cm (16") Backpack ...
Shop NowWenger/SwissGear Legacy 16 notebook case 40.6 cm (...
Shop NowDICOTA Eco CORE 40.6 cm (16") Backpack Black
Shop NowWenger/SwissGear 600655 notebook case 43.2 cm (17"...
Shop NowDICOTA D32166-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowDICOTA D32165-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowDICOTA D32173-RPET laptop case 35.6 cm (14") Brief...
Shop NowAlienware AW5625P 40.6 cm (16") Backpack Black
Shop NowASUS ROG Ranger BP1501G 43.2 cm (17") Backpack Bla...
Shop NowLenovo GX41C86982 laptop case 43.9 cm (17.3") Back...
Shop NowTechair TAN1901v2 14-15.6" Rolling Briefcase
Shop NowTechair TAN1902v2 16-17.3" Rolling Briefcase
Shop NowTargus TBB65002GL laptop case 40.6 cm (16") Backpa...
Shop NowTargus TBA00102GL laptop case 40.6 cm (16") Ladies...
Shop NowTechair TAN3710v4e 15-16” Eco Rolling Backpack.
Shop NowWenger/SwissGear 600638 laptop case 43.2 cm (17") ...
Shop NowDELL 460-BBGP laptop case 43.2 cm (17") Briefcase ...
Shop NowWenger/SwissGear 600627 notebook case 38.1 cm (15"...
Shop NowWenger/SwissGear 600631 laptop case 40.6 cm (16") ...
Shop NowHP Creator 16.1-inch Laptop Backpack
Shop NowPORT Designs Yosemite Eco Xl 39.6 cm (15.6") Backp...
Shop NowHP Renew Executive 16-inch Laptop Backpack
Shop NowDELL Pro 14-16 Premium EcoLoop Backpack - CP762...
Shop NowTargus Citygear 43.9 cm (17.3") Backpack Black
Shop NowTargus DRIFTER 16" BACKPACK 40.6 cm (16") Black
Shop NowLenovo ThinkPad Professional 16-inch Topload Gen 2...
Shop NowDELL Pro 14-16 Premium EcoLoop Slim Backpack - ...
Shop NowTargus TSB700EU laptop case 39.6 cm (15.6") Backpa...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Wenger/SwissGear Reload 14 35.6 cm (14...
£62.35
£51.96
|
Bestseller
Targus TSB700EU laptop case 39.6 cm (1...
£67.36
£56.13
|
Hot Product
Targus DRIFTER 16" BACKPACK 40.6...
£51.04
£42.53
|
Recommended
Wenger/SwissGear 600631 laptop case 40...
£56.74
£47.28
|
New
Wenger/SwissGear 600627 notebook case...
£55.93
£46.61
|
Popular
DELL 460-BBGP laptop case 43.2 cm (17&...
£56.05
£46.71
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
601068
|
TSB700EU
|
TSB238EU
|
600631
|
600627
|
460-BBGP
|
| Manufacturer |
Wenger/SwissGear
|
Targus
|
Targus
|
Wenger/SwissGear
|
Wenger/SwissGear
|
DELL
|
| Material |
N/A
|
Polyester
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Nylon
|
| Maximum screen size |
N/A
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
N/A
|
Universal
|
N/A
|
N/A
|
Apple
|
Dell
|
| Case type |
Backpack
|
Backpack
|
N/A
|
Backpack
|
Backpack
|
Briefcase
|
| Product main colour |
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|