Sandberg Headset USB-C Controller, 1.5m
£17.82
£14.85
Sandberg Headset USB-C Controller, 1.5m
- Headset converter for your USB-C device
- Remote control your audio
More Information
| SKU | 136-73 |
|---|---|
| EAN | 5705730136733 |
| Manufacturer | Sandberg |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
If you have a headset with a 4-pole MiniJack plug, you can connect it to your device's USB-C port with this practical adapter cable. The adapter has buttons to control the volume and mute the sound in both the speakers and the microphone. Comes with a 1.5-meter long cable.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product type | Controller |
| Cable length | 1.5 m |
| Package type | Hanging box |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Technical details | |
| Product type | Controller |
| Package weight | 52 g |
| Cable length | 1.5 m |
| Package type | Hanging box |
| Product colour | Black |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), UKCA |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Connector 1 | USB-C |
| Connector 2 | 3.5 mm |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 52 g |
| Width | 17 mm |
| Depth | 8 mm |
| Height | 53 mm |
| Cable length | 1.5 m |
| Package width | 81 mm |
| Package depth | 21 mm |
| Package height | 164 mm |
| Weight | 25 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 52 g |
| Package width | 81 mm |
| Package depth | 21 mm |
| Package height | 164 mm |
| Package type | Hanging box |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HP Poly Voyager Legend Charging Cable USB-A
Shop NowJPL BL-08+P Cable
Shop NowJPL BL-09+P Cable
Shop NowJPL USB (Y) Training Lead
Shop NowEPOS CEHS-PA 01
Shop NowYealink 330100010014 headphone/headset accessory C...
Shop NowAgent AG22-0730 headphone/headset accessory Batter...
Shop NowHP Poly Blackwire 3315/3325 Leatherette Ear Cushio...
Shop NowAndrea Communications EDU-USB USB adapter
Shop NowAndrea Communications USB-UNIV Interface adapter
Shop NowCoreParts MBXWHS-BA122 headphone/headset accessory...
Shop NowHP Poly EncorePro HW530/540 Foam Ear Cushion (1 Pi...
Shop NowHP Poly Y Training Cable with QD Lock-Digital Head...
Shop NowHP Poly EncorePro HW530/540 Large and Small Earloo...
Shop NowHP Poly CS540 Battery
Shop NowHP Poly Savi Office S2 Telephone Cable
Shop NowOrosound over the ear cushions - Tilde Evo C
Shop NowOrosound on-ear cushions-Tilde Evo S
Shop NowHP Poly Blackwire 3310/3320 Foam Ear Cushions (2 P...
Shop NowPoly A10-11 QD to QD Adapter
Shop NowHP Poly Voyager Legend Charging Stand USB-A
Shop NowHP Poly Voyager 5200 Large Eartips (3 Pieces)
Shop NowYealink EHS35 Interface adapter
Shop NowHP Poly Savi 7200 Battery with Removal Tool
Shop NowHP Poly Voyager Legend Small Eartips and Foam Cove...
Shop NowPoly DM15 to 6 Pin QD Cable (3M)
Shop NowHP Poly USB-C to USB-A Adapter
Shop NowZebra KT-HSX100-MWS1-50 headphone/headset accessor...
Shop NowHP Poly Voyager 8200 Black Leatherette Ear Cushion...
Shop NowYealink DD10K DECT USB Dongle for T41S/T42S
Shop NowCoreParts MBXJA-BA0001 headphone/headset accessory...
Shop NowCoreParts Battery for Wireless Headset
Shop NowCoreParts Battery for Wireless Headset
Shop NowCoreParts Battery for Wireless Headset
Shop NowCoreParts Battery for Wireless Headset
Shop NowCoreParts MBXSO-BA0002 headphone/headset accessory...
Shop NowLindy BNX-60 and NC-60 Replacement Earpads, Colour...
Shop NowEPOS CSTD 17
Shop NowEPOS CLS 01
Shop NowJPL BL-12+P Cable
Shop NowHP Poly HIS Cable TAA
Shop NowHP Poly Savi Office Straight Plug Online Indicator
Shop NowHP Poly Blackwire 5200 Y Training Cable
Shop NowLogitech USB Headset Stereo H650e
Shop NowJabra Engage Ear Cushions – 2 pieces for Mono
Shop NowJabra GN1216 Avaya Cord
Shop NowJabra 8800-01-94 headphone/headset accessory Cable
Shop NowJabra Biz 2300 Foam Ear Cushions (10 pieces)
Shop NowJabra 8800-01-37 headphone/headset accessory Cable
Shop NowSandberg Cleaning Pen Kit for AirPods
Shop NowJabra GN1200
Shop NowJabra GN 1200 CC
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Sandberg Headset USB-C Controller, 1.5m
£17.82
£14.85
|
Recommended
Jabra 8800-01-94 headphone/headset acc...
£21.54
£17.95
|
Popular
Jabra 8800-01-37 headphone/headset acc...
£21.54
£17.95
|
Hot Product
Jabra GN1200
£23.70
£19.75
|
New
Jabra GN1216 Avaya Cord
£22.44
£18.70
|
Bestseller
Jabra GN 1200 CC
£20.90
£17.42
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
136-73
|
8800-01-94
|
8800-01-37
|
88001-99
|
88001-03
|
88011-99
|
| Manufacturer |
Sandberg
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
| Product type |
Controller
|
Cable
|
Cable
|
N/A
|
N/A
|
Cable
|