be quiet! Pure Rock Slim 3 Processor Air cooler 10 cm Silver 1 pc(s)
£22.22
£18.52
Pure Rock Slim 3, 100mm PWM, Aluminum/Copper, Intel/AMD
- Compact tower design enables full configuration of RAM banks in PC cases with limited space
- Specially designed be quiet! 100mm PWM fan for silent operation of max. 24,8dB(A)
- Easy-to-use mounting system for an intuitive installation
- 3 nickel-plated high-performance 6mm heat pipes and HDT technology
- Two-tone design with black top
- PWM variable speed operation to help balance cooling and quietness
- A high 130W TDP cooling efficiency
- Product conception, design and quality control in Germany
More Information
Description
Quiet and compact cooling
be quiet! Pure Rock Slim 3 is a great fit for compact PCs and quiet multimedia systems thanks to its space-saving design and asymmetrical tower. Its easy mounting is intuitive and sturdy.
be quiet! Pure Rock Slim 3 is a great fit for compact PCs and quiet multimedia systems thanks to its space-saving design and asymmetrical tower. Its easy mounting is intuitive and sturdy.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rotational speed (max) | 1700 RPM |
| Bearing type | Rifle bearing |
| Thermal Design Power (TDP) | 130 W |
| Noise level (low speed) | 12.4 dB |
| Noise level (high speed) | 24.8 dB |
| Number of heat pipes | 3 |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 10 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1851, LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 35.5 cfm |
| Maximum air pressure | 1.35 mmH2O |
| Airflow | 60.3 m³/h |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 80000 h |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Number of heat pipes | 3 |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Material | Aluminium, Copper |
| Product colour | Silver |
| Cable length | 0.2 m |
| Radiator material | Aluminum |
| Base plate material | Copper |
| Technical details | |
| Thermal Design Power (TDP) | 130 W |
| Noise level (low speed) | 12.4 dB |
| Noise level (high speed) | 24.8 dB |
| Number of heat pipes | 3 |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 10 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1851, LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 35.5 cfm |
| Maximum air pressure | 1.35 mmH2O |
| Airflow | 60.3 m³/h |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Material | Aluminium, Copper |
| Cable length | 0.2 m |
| Fan connector | 4-pin |
| Sustainability certificates | Triman |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, UKCA, WEEE |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 130 W |
| Maximum current | 0.24 A |
| Fan power consumption | 2.88 W |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.12 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 100 x 25 x 100 mm |
| Package depth | 165 mm |
| Package width | 128 mm |
| Package height | 162 mm |
| Width | 100 mm |
| Package weight | 619 g |
| Depth | 73 mm |
| Height | 127 mm |
| Weight | 412 g |
| Cable length | 0.2 m |
| Radiator width | 10 cm |
| Radiator depth | 12.7 cm |
| Radiator height | 4.8 cm |
| Packaging data | |
| Package depth | 165 mm |
| Package width | 128 mm |
| Package height | 162 mm |
| Package weight | 619 g |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 50.5 cm |
| Shipping (inner) case length | 53.2 cm |
| Shipping (inner) case height | 35.6 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 17.5 kg |
| Products per shipping (inner) case | 24 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Cooler Master MasterFan MF120 Lite ARGB Computer c...
Shop NowARCTIC Freezer P14 Pro Reverse - 3 Pack - 140 mm A...
Shop NowARCTIC Freezer 36 CO Multi Compatible Tower CPU Co...
Shop NowFractal Design Aspect 14 RGB PWM Computer case Fan...
Shop NowARCTIC Freezer P14 Pro Reverse A-RGB (White) - 3 P...
Shop NowARCTIC Freezer 36 A-RGB (Black) Multi Compatible T...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro Reverse A-RGB (White) - 3 P...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro A-RGB - 3 Pack - 120 mm A-R...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro Reverse - 120 mm A-RGB PWM ...
Shop NowARCTIC Freezer P14 Pro Reverse A-RGB - 3 Pack - 14...
Shop NowARCTIC Freezer 36 Multi Compatible Tower CPU Coole...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro A-RGB (White) - 3 Pack 120 ...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro PST (White) - 120 mm PWM Fa...
Shop NowARCTIC Freezer 36 (Black) Multi Compatible Tower C...
Shop NowARCTIC Alpine 23 CO - Compact AMD CPU-Cooler for c...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro PST - 120 mm PWM Fan with C...
Shop NowASUS TUF Gaming TR120 ARGB Fan - Single Pack Compu...
Shop NowFractal Design Momentum 14 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowLian Li Gehäuselüfter 12RCL1W1B Computer case Fa...
Shop Nowbe quiet! Light Wings 140 mm PWM Reverse Black Com...
Shop Nowbe quiet! Light Wings 140 mm PWM Reverse White Com...
Shop NowAntec C120 ARGB Computer case Fan 12 cm Black 3 pc...
Shop NowLian Li 12RCL Computer case Fan 12 cm White
Shop NowASUS TUF GAMING TR120 ARGB 1-pack White Computer c...
Shop NowASUS TUF GAMING TR120 ARGB REVERSE 1-pack White Co...
Shop NowAntec Fusion 120 mm ARGB Computer case Fan Black 1...
Shop NowASUS TUF Gaming TR120 ARGB Reverse Fan - Single Pa...
Shop NowDigitus Ventilators for use in ventilator units fo...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm Black
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowCorsair RS140 ARGB Computer case Fan 14 cm White 1...
Shop NowAntec P12R PWM ARGB Computer case Fan 12 cm Black ...
Shop NowGAMDIAS BOREAS E1-410 computer cooling system Proc...
Shop NowCooler Master Hyper 411 Nano Processor Air cooler ...
Shop NowPhanteks M25G2-120 Computer case Fan 12 cm Black
Shop NowPhanteks M25G2-120 Processor Fan 12 cm Black 1 pc(...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS PRO 4 | 140mm PWM Computer ...
Shop NowAntec Rainbow 120 RGB Computer case Fan 12 cm Blac...
Shop NowDeepCool FD12 ARGB Computer case Fan 12 cm Black 1...
Shop NowHPE 777290-001 computer cooling system Processor H...
Shop NowAerocool Eclipse 12 Pro Computer case Fan 12 cm Bl...
Shop Nowbe quiet! MC1 Solid-state drive Heatsink/Radiator ...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 140mm | PWM Triple Pack Com...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 120mm | PWM Triple Pack Com...
Shop NowARCTIC S4028-15K - 40 mm Server Fan
Shop NowAntec T120 Chipset Air cooler 12 cm Black 1 pc(s)
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 120mm PWM Computer case...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 140mm PWM high-speed Co...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 140mm | PWM high-speed Trip...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 140mm PWM Computer case...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 120mm | PWM high-speed Trip...
Shop NowIntel K69237-001 computer cooling system Processor...
Shop NowDeepCool AG400 Processor Air cooler 12 cm Aluminiu...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 120mm | PWM Reverse Triple-...
Shop NowKolink Umbra EX180 Black Edition Processor Hybrid ...
Shop NowAntec P12 ARGB Computer case Fan Black 3 pc(s)
Shop NowNZXT F140Q Computer case Fan 14 cm White 1 pc(s)
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowARCTIC P14 Pro A-RGB - 3 Pack 140 mm A-RGB PWM Fan...
Shop NowARCTIC P14 Pro PST - 5 Pack 140 mm PWM Fan with Ca...
Shop NowCooler Master Hyper 212 3DHP Black ARGB Processor ...
Shop NowFractal Design Momentum 14 RGB Computer case Fan 1...
Shop Nowbe quiet! PURE WINGS 2, 140mm Computer case Fan 14...
Shop Nowbe quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM High Speed Fa...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 120mm PWM high-speed Co...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS PRO 4 | 120mm PWM Computer ...
Shop NowARCTIC S8038-7K - 80 mm Server Fan
Shop NowARCTIC S8038-10K - 80 mm Server Fan
Shop NowARCTIC S8038-7K - 80 mm Server Fan - 4 Pieces
Shop NowNZXT F140Q Computer case Fan 14 cm Black 1 pc(s)
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowFractal Design Momentum 14 Computer case Fan 14 cm...
Shop NowFractal Design Momentum 14 Computer case Fan 14 cm...
Shop NowCooler Master Hyper 212 Spectrum V3 Processor Air ...
Shop NowDeepCool AG300 Chipset Air cooler 9.2 cm Black, Me...
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Fan 14 cm White 1 pc(s)
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Fan 14 cm Black 1 pc(s)
Shop NowNZXT F120 RGB DUO Fan 12 cm White 1 pc(s)
Shop NowCooler Master Hyper 212 Black Processor Air cooler...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock 3 Black Processor Air cooler 1...
Shop Nowbe quiet! PURE ROCK SLIM 2 Processor Cooler 9.2 cm...
Shop NowARCTIC P8 PWM PST Value Pack - Pressure-optimised ...
Shop NowARCTIC P14 Value Pack Computer case Fan 14 cm Blac...
Shop NowIntel E97379-003 computer cooling system Processor...
Shop NowIntel Laminar RM1 Processor Air cooler Black, Blue
Shop NowARCTIC P12 - Pressure-optimised 120 mm Fan
Shop NowARCTIC Alpine 23 - Compact AMD CPU-Cooler Processo...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
be quiet! Pure Rock Slim 3 Processor A...
£22.22
£18.52
|
Recommended
Digitus Ventilators for use in ventila...
£27.82
£23.18
|
Popular
be quiet! PURE WINGS 2, 140mm Computer...
£18.82
£15.68
|
Antec Rainbow 120 RGB Computer case Fa...
£22.96
£19.13
|
Bestseller
ARCTIC P12 - Pressure-optimised 120 mm...
£29.58
£24.65
|
New
ARCTIC P14 Value Pack Computer case Fa...
£19.85
£16.54
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BK047
|
DN-19 FAN
|
BL047
|
0-761345-73017-4
|
ACFAN00135A
|
ACFAN00136A
|
| Manufacturer |
be quiet!
|
Digitus
|
be quiet!
|
Antec
|
ARCTIC
|
ARCTIC
|
| Type |
Air cooler
|
fan
|
fan
|
fan
|
fan
|
fan
|
| Suitable location |
Processor
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|