eSTUFF GLBMA27606341 display privacy filter 68.6 cm (27") Monitor
£91.55
£76.29
Magnetic Attach Privacy Filter 27" 16:9
- Blocks side views beyond a 60-degree viewing angle
- Reduces 51% (±5%) of blue light transmission (blue ray wave 440-460 nm)
- Reversible with glossy and matte viewing options
- Magnetic Attach
More Information
| Suitable for | Monitor |
|---|---|
| Maximum screen size | 27 " |
| SKU | GLBMA27606341 |
| EAN | 5715063066218 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | Y |
Description
eSTUFF Magnetic Attach Privacy Filter – Reliable Privacy with Effortless Mounting
Designed for monitors, the Magnetic Attach Privacy Filter combines a secure magnetic mounting system with easy removability. Designed for professionals who often switch between private and collaborative work, it delivers the perfect balance of security and flexibility.
Sharp View for You, Privacy from Every Angle
Featuring advanced blackout technology, the filter ensures crystal-clear screen visibility when viewed straight on while blocking side glances beyond a 60-degree angle. Whether you’re in a co-working hub, an office, or on the move, your sensitive information stays safe from unwanted attention.
Glare Reduction and Screen Protection
In addition to privacy, the Magnetic Attach filter reduces glare for a more comfortable viewing experience and helps shield your display from scratches and everyday wear. Its magnetic system makes attaching and removing the filter effortless, giving you the freedom to adapt your setup whenever needed.
Designed for monitors, the Magnetic Attach Privacy Filter combines a secure magnetic mounting system with easy removability. Designed for professionals who often switch between private and collaborative work, it delivers the perfect balance of security and flexibility.
Sharp View for You, Privacy from Every Angle
Featuring advanced blackout technology, the filter ensures crystal-clear screen visibility when viewed straight on while blocking side glances beyond a 60-degree angle. Whether you’re in a co-working hub, an office, or on the move, your sensitive information stays safe from unwanted attention.
Glare Reduction and Screen Protection
In addition to privacy, the Magnetic Attach filter reduces glare for a more comfortable viewing experience and helps shield your display from scratches and everyday wear. Its magnetic system makes attaching and removing the filter effortless, giving you the freedom to adapt your setup whenever needed.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Filter colour | Black |
| Easy to clean | Yes |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-glare |
| Maximum screen size | 68.6 cm (27") |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Suitable for | Monitor |
| Display diagonal (metric) | 60.452 cm |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Design | |
| Filter colour | Black |
| Maximum screen size | 68.6 cm (27") |
| Suitable for | Monitor |
| Display diagonal (metric) | 60.452 cm |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Installation type | Magnetic |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Surface finish | Glossy / Matt |
| Easy to clean | Yes |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-glare |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Brand compatibility | Universal |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Easy to clean | Yes |
| Maximum screen size | 68.6 cm (27") |
| Display diagonal (metric) | 60.452 cm |
| Weight & dimensions | |
| Width | 606 mm |
| Weight | 210 g |
| Height | 341 mm |
| Package height | 8 mm |
| Package depth | 560 mm |
| Package width | 340 mm |
| Package weight | 400 g |
| Packaging data | |
| Package height | 8 mm |
| Package depth | 560 mm |
| Package width | 340 mm |
| Package weight | 400 g |
| Other features | |
| Product colour | Black |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
DICOTA D50060-2MG display privacy filter 61 cm (24...
Shop NoweSTUFF GLBB25536339 display privacy filter 63.5 cm...
Shop NowStarTech.com 23.8-inch 16:9 Gold Monitor Privacy S...
Shop NoweSTUFF GLBB31698393 display privacy filter 80 cm (...
Shop Now3M T Privacy Filter for 23in Full Screen Monitor w...
Shop Now3M Privacy Filter for 23.8in Full Screen Monitor w...
Shop Now3M T Privacy Filter for 25in Full Screen Monitor w...
Shop Now3M Privacy Filter for 19in Monitor, 5:4, PF190C4B
Shop NowOrigin Storage Anti-Blue Security Filter 2-Way Plu...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop NoweSTUFF GLBG23528297 display privacy filter 60.5 cm...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop NowDICOTA D50066-2SM display privacy filter 66 cm (26...
Shop NowFellowes 4816901 display privacy filter 60.5 cm (2...
Shop NowKensington EQ Privacy Screen Filter for 27'' Monit...
Shop NowDICOTA D50063-2MG display privacy filter 61 cm (24...
Shop Now3M Privacy Filter for 23.6in Monitor, 16:9, PF236W...
Shop NowTargus ASF215W9EU display privacy filters Frameles...
Shop NowTargus ASF23W9EU display privacy filter 58.4 cm (2...
Shop NoweSTUFF GLBB27598337 display privacy filter 68.6 cm...
Shop NowTargus ASF27W9EU display privacy filters 68.6 cm (...
Shop NowKensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter f...
Shop NowDICOTA D50057-2MG display privacy filter 60.5 cm (...
Shop NoweSTUFF GLBMA23536301 display privacy filter 60.5 c...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop NowStarTech.com Monitor Privacy Screen for 24" Displa...
Shop NowDICOTA Privacy Filter 2-way 38.1 cm (15") Laptop F...
Shop Now3M Privacy Filter for 23.8in Monitor, 16:9, PF238W...
Shop NowTargus ASF24W9EU display privacy filter 61 cm (24"...
Shop NowDICOTA D50069-2MG display privacy filter 68.6 cm (...
Shop NowDICOTA D50069-2SM display privacy filter 68.6 cm (...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop Now3M Privacy Filter for 24in Monitor, 16:9, PF240W9B
Shop Now3M PF238W9B display privacy filter 60.5 cm (23.8")...
Shop NowFellowes PrivaScreen 68.6 cm (27") Monitor Framele...
Shop NowFellowes 23" Widescreen-PrivaScreen Privacy Filter
Shop NowTargus ASF24WEU display privacy filters 61 cm (24"...
Shop NowKensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter f...
Shop NowStarTech.com Monitor Privacy Screen for 27 inch PC...
Shop NowTargus ASF238W9EU display privacy filters 60.5 cm ...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop NowLenovo 0A61769 display privacy filter 35.6 cm (14"...
Shop NowKensington MagPro Elite Magnetic Privacy Screen Fi...
Shop Now3M T Privacy Filter for 23.8in Full Screen Monitor...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
eSTUFF GLBMA27606341 display privacy f...
£91.55
£76.29
|
Targus ASF23W9EU display privacy filte...
£92.24
£76.87
|
Bestseller
Targus ASF24W9EU display privacy filte...
£96.10
£80.08
|
Hot Product
Targus ASF24WEU display privacy filter...
£96.10
£80.08
|
New
Targus ASF27W9EU display privacy filte...
£120.11
£100.09
|
Popular
Lenovo 0A61769 display privacy filter...
£81.18
£67.65
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GLBMA27606341
|
ASF23W9EU
|
ASF24W9EU
|
ASF24WEU
|
ASF27W9EU
|
0A61769
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
Targus
|
Targus
|
Targus
|
Targus
|
Lenovo
|
| Suitable for |
Monitor
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Notebook
|
| Type |
N/A
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
N/A
|
N/A
|
Frameless display privacy filter
|