HP Poly DA85 USB to QD Black Adapter TAA
£35.47
£29.56
Poly DA85 USB to QD Black Adapter TAA
- Preserve your tech investment with the Poly DA Series. Not only do these digital adapters include USB-A and USB Type-C️ access right on the cable, they’re also compatible with all your new and legacy Poly headsets and accessorie [2].
- Wireless data encryption provides a high level of security.
More Information
| Product type | Interface adapter |
|---|---|
| SKU | 786C7AA |
| EAN | 0197029650061 |
| Manufacturer | HP Poly |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Reasons To Buy
Flexible & future-proof
Preserve your tech investment with the Poly DA Series. Not only do these digital adapters include USB-A and USB Type-C®️ access right on the cable, they’re also compatible with all your new and legacy Poly headsets and accessorie [2].
Peak user experience
Wireless data encryption provides a high level of security.
Description
Crystal-clear conversation
Poly DA Series digital adapters keep call center employees sounding crystal-clear from home or in the office. With easy USB-A or USB Type-C️ connections, they adjust audio to each specific Poly headset, offering quality calls [1].
Poly DA Series digital adapters keep call center employees sounding crystal-clear from home or in the office. With easy USB-A or USB Type-C️ connections, they adjust audio to each specific Poly headset, offering quality calls [1].
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product type | Interface adapter |
| Brand compatibility | POLY |
| Product colour | Black |
| Illumination | No |
| Country of origin | China |
| Technical details | |
| Product type | Interface adapter |
| Package weight | 71 g |
| Brand compatibility | POLY |
| Product colour | Black |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Pallet gross weight | 130.2 kg |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_11069394_en-US-1.pdf |
| Ports & interfaces | |
| USB port type | USB Type A/USB Type-C |
| Connector 1 | QD - 4 pin |
| Connector 2 | USB |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 71 g |
| Package width | 150 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 27 mm |
| Weight | 3 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 71 g |
| Package width | 150 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 27 mm |
| Logistics data | |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Country of origin | China |
| UNSPSC-code | 26121630 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HP Poly Savi 740/745 Headband
Shop NowJabra Evolve2 75 Ear Cushion - Black (1 pair)
Shop NowEPOS CEHS-PA 01
Shop NowSandberg BT Audio Link 2in1 TxRx
Shop NowAgent AG22-0213 headphone/headset accessory Cable
Shop NowAgent USB-17 Cable
Shop NowAgent AG22-0214 headphone/headset accessory Cable
Shop NowYealink 1308057 headphone/headset accessory Chargi...
Shop NowEPOS IMPACT CH 40
Shop NowJPL BL-054MS+PC Cable
Shop NowHP Poly CS510/520/710/720 Battery
Shop NowHP Poly MDA100 QD USB-A Analog Switch
Shop NowEPOS CSTD 24 Cable
Shop NowHP Poly DA85-M USB to QD Black Adapter TAA
Shop NowHP Poly Savi 8240/8245 Battery
Shop NowDELL Pro Premium Wireless Headset Ear Cushions - H...
Shop NowLindy LH900XW Replacement Ear Pads
Shop NowJabra Perform 75 5 Boom Arm Holder Accessory kit
Shop NowJabra Perform 75 Neckband
Shop NowJabra Perform 75 Headband
Shop NowHP Poly APS-11 Electronic Hookswitch TAA
Shop NowYealink EHS62 headphone/headset accessory EHS adap...
Shop NowEPOS CEHS-CI 01
Shop NowJabra QD to 3.5 mm for Push-to-Talk
Shop NowJabra Evolve2 85 Ear Cushion, Black 1 pair
Shop NowEPOS USB-ED 01
Shop NowEPOS CEHS-AV 04
Shop NowEPOS ATC 02
Shop NowJPL JPL-DECT Lifter Control adapter
Shop NowEPOS CEHS-AV 03
Shop NowEPOS CH 10 Charging stand
Shop NowJPL Element X500 Binaural Headband
Shop NowHP Poly Sync 60 Universal Power Supply
Shop NowJabra Engage Name Tag for Corded Headset, 10 piece...
Shop NowHP Poly DA75 USB to QD Black Adapter TAA
Shop NowJabra GN 1200 3,5 jack - Mod Plug 2m
Shop NowSamsung EE-UC10J USB adapter
Shop NowJabra Polycom EHS adapter
Shop NowJabra BIZ 2400 II ear cushions
Shop NowJabra BIZ 2400 II ear cushions
Shop NowJabra Engage Headband for Convertible headset
Shop NowJabra Engage Headband for Mono, incl. Cushion
Shop NowJabra LINK 14201-33
Shop NowJabra 8800-01-46 headphone/headset accessory Cable
Shop NowJabra Link 14201-43
Shop NowJabra BIZ 2400 II ear cushions
Shop NowJabra GN1216 Avaya cord, coiled
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
HP Poly DA85 USB to QD Black Adapter TAA
£35.47
£29.56
|
Jabra Polycom EHS adapter
£39.49
£32.91
|
Popular
Jabra 8800-01-46 headphone/headset acc...
£39.18
£32.65
|
Bestseller
Jabra GN1216 Avaya cord, coiled
£33.76
£28.13
|
Recommended
Jabra LINK 14201-33
£39.49
£32.91
|
New
Jabra Leather Ear Cushion, Evolve 20SE...
£38.28
£31.90
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
786C7AA
|
14201-17
|
8800-01-46
|
88001-04
|
14201-33
|
14101-46
|
| Manufacturer |
HP Poly
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
| Product type |
Interface adapter
|
EHS adapter
|
Cable
|
Cable
|
EHS adapter
|
N/A
|