Sandberg BT Audio Link 2in1 TxRx
£30.36
£25.30
Sandberg BT Audio Link 2in1 TxRx
- 2in1 Bluetooth receiver and transmitter
- Connect a Bluetooth headset to your TV
- Connect your smartphone wirelessly to AUX-input
More Information
| Product type | Receiver/transmitter |
|---|---|
| SKU | 450-12 |
| EAN | 5705730450129 |
| Manufacturer | Sandberg |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Sandberg BT Audio Link 2in1 TxRx enables you to send and receive an audio signal wirelessly via Bluetooth. Configured as a sender (Tx) you can get the sound signal from a headset output in for instance your TV connected to your Bluetooth headset. Configured as a receiver (Rx) you can connect a Bluetooth device like a mobile phone through the AUX port on for instance your car stereo to enjoy wireless music from your mobile through the sound system of the car.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product type | Receiver/transmitter |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth range | 10 m |
| Bluetooth | Yes |
| Cables included | USB charging cable |
| Brand compatibility | Universal |
| Product colour | Black |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| USB charging | Yes |
| USB cable length | 0.3 m |
| Rechargeable battery | Yes |
| Battery capacity | 250 mAh |
| Technical details | |
| Product type | Receiver/transmitter |
| Package weight | 100 g |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |
| Ports & interfaces | |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth range | 10 m |
| Bluetooth | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 100 g |
| Width | 30 mm |
| Depth | 60 mm |
| Height | 12 mm |
| Package width | 81 mm |
| Package depth | 21 mm |
| Package height | 162 mm |
| USB cable length | 0.3 m |
| Weight | 75 g |
| Power | |
| USB charging | Yes |
| USB connector type | USB Type-C |
| Packaging data | |
| Package weight | 100 g |
| Package width | 81 mm |
| Package depth | 21 mm |
| Package height | 162 mm |
| Packaging content | |
| Cables included | USB charging cable |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Orosound over the ear cushions - Tilde Evo C
Shop NowJPL USB (Y) Training Lead
Shop NowEPOS CH 10 Charging stand
Shop NowEPOS CSTD 24 Cable
Shop NowEPOS CEHS-PA 01
Shop NowAgent USB-17 Cable
Shop NowAgent AG22-0730 headphone/headset accessory Batter...
Shop NowJabra Evolve2 50/55 Ear Cushion (1 pair)
Shop NowJPL BL-054MS+PC Cable
Shop NowHP Poly CS510/520/710/720 Battery
Shop NowHP Poly Voyager USB-C Charging Stand
Shop NowAgent AG22-0213 headphone/headset accessory Cable
Shop NowLindy LH900XW Replacement Ear Pads
Shop NowJabra Perform 75 Neckband
Shop NowJabra Perform 75 Headband
Shop NowHP Poly APC-43 Electronic Hookswitch TAA
Shop NowHP Poly Voyager 8200 Black Leatherette Ear Cushion...
Shop NowHP Poly APS-11 Electronic Hookswitch TAA
Shop NowHP Poly Savi 7200 Battery with Removal Tool
Shop NowPoly 2.5mm to QD Gold Cable (0.45M)
Shop NowEPOS CEHS-AV 04
Shop NowCoreParts Battery for Wireless Headset
Shop NowJPL BL-053+P Cable
Shop NowCoreParts Battery for Wireless Headset
Shop NowJabra Evolve2 85 Ear Cushion, Black 1 pair
Shop NowJabra Engage Name Tag for Corded Headset, 10 piece...
Shop NowHP Poly Sync 40 Charging Stand with Universal Powe...
Shop NowHP Poly Voyager Focus UC USB-A Charging Stand
Shop NowJabra GN1221 Sound limiter QD to RJ9
Shop NowHP Poly Sync 60 Universal Power Supply
Shop NowYealink BT51-A Dongle
Shop NowYealink BT51-C Dongle
Shop NowEPOS USB-ED 01
Shop NowEPOS ATC 02
Shop NowJPL Element X500 Binaural Headband
Shop NowRazer Kitty Ears V2 Modification set
Shop NowPoly EncorePro HW510V/520V Voice Tubes (10 Pieces)
Shop NowDELL HR024 USB receiver
Shop NowJabra Engage Ear Cushions – 1 pair for Stereo he...
Shop NowJabra GN1216 Avaya Cord
Shop NowJabra BIZ 2400 II ear cushions
Shop NowJabra 8800-00-55 headphone/headset accessory Cable
Shop NowJabra Biz 2300 Foam Ear Cushions
Shop NowHP Poly DA75 USB to QD Black Adapter TAA
Shop NowJabra Engage Headband for Mono, incl. Cushion
Shop NowJabra Engage Headband for Convertible headset
Shop NowRazer Kitty Ears V2 Modification set
Shop NowJabra LINK 230
Shop NowJabra 8800-01-46 headphone/headset accessory Cable
Shop NowJabra 8800-01-94 headphone/headset accessory Cable
Shop NowHP Poly DA85 USB to QD Black Adapter TAA
Shop NowJabra GN1216 Avaya cord, coiled
Shop NowJabra A Earhook
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Sandberg BT Audio Link 2in1 TxRx
£30.36
£25.30
|
Jabra 8800-01-94 headphone/headset acc...
£29.70
£24.75
|
Bestseller
Jabra 8800-00-55 headphone/headset acc...
£40.55
£33.79
|
Popular
Jabra 8800-01-46 headphone/headset acc...
£39.18
£32.65
|
New
Jabra GN1200
£32.68
£27.23
|
Recommended
Jabra GN1216 Avaya Cord
£31.40
£26.17
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
450-12
|
8800-01-94
|
8800-00-55
|
8800-01-46
|
88001-99
|
88001-03
|
| Manufacturer |
Sandberg
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
| Product type |
Receiver/transmitter
|
Cable
|
Cable
|
Cable
|
Cable
|
Cable
|