Jabra GN1221 Sound limiter QD to RJ9
More Information
| Product type | Cable |
|---|---|
| SKU | 88007-99 |
| EAN | 5706991014013 |
| Manufacturer | Jabra |
| Availability | Y |
Reasons To Buy
Easy to deploy
Jabra GN1200 Series audio processor cords make it possible to connect virtually any deskphone with Jabra’s Quick Disconnect corded headsets. Even though the headset and deskphone may be plug compatible, the wiring is determined by the individual telephone manufacturer. The Jabra GN1200 series cords feature eight separate wiring schemes – including three with built-in microphone amplification. Just connect the cord and the headset through the Quick Disconnect plug and flick the slider from one position to the next until a dial tone is heard. It’s as simple as that!
Microphone amplification
The Jabra GN1200 series cords feature eight microphone volume settings to ensure that the volume of all outgoing calls is at the same user-defined comfortable level.
Description
Safeguards your hearing and helps comply with the strict Noise-at-Work legislation
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product type | Cable |
| Cable length | 0.8 m |
| Bluetooth | Yes |
| Brand compatibility | Jabra |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Electronic hook switch (EHS) | No |
| Battery | |
| USB charging | No |
| Technical details | |
| Product type | Cable |
| Package weight | 30 g |
| Cable length | 0.8 m |
| Brand compatibility | Jabra |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth | Yes |
| Connector 1 | Quick Disconnect (QD) |
| Connector 2 | RJ9 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 30 g |
| Cable length | 0.8 m |
| Package width | 130 mm |
| Package depth | 10 mm |
| Package height | 250 mm |
| Power | |
| USB charging | No |
| Packaging data | |
| Package weight | 30 g |
| Package width | 130 mm |
| Package depth | 10 mm |
| Package height | 250 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 138 mm |
| Master (outer) case length | 90 mm |
| Master (outer) case height | 180 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.9 kg |
| Products per master (outer) case | 72 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
HP Poly APC-43 Electronic Hookswitch TAA
Shop NowHP Poly Savi 740/745 Headband
Shop NowHP Poly CS510/520/710/720 Battery
Shop NowJabra Evolve2 50/55 Ear Cushion (1 pair)
Shop NowJabra Evolve2 65 Flex Ear Cushion
Shop NowAgent AG22-0730 headphone/headset accessory Batter...
Shop NowAgent USB-17 Cable
Shop NowHP Poly Savi 8240/8245 Battery
Shop NowEPOS CEHS-PA 01
Shop NowEPOS CSTD 24 Cable
Shop NowEPOS CLS 01
Shop NowCoreParts Battery for Wireless Headset
Shop NowCoreParts Battery for Wireless Headset
Shop NowJabra Evolve2 85 Ear Cushion, Black 1 pair
Shop NowDELL Pro Premium Wireless Headset Ear Cushions - H...
Shop NowOrosound over the ear cushions - Tilde Evo C
Shop NowHP Poly APS-11 Electronic Hookswitch TAA
Shop NowZebra KT-HSX100-MWS1-50 headphone/headset accessor...
Shop NowHP Poly Voyager 8200 Black Leatherette Ear Cushion...
Shop NowJabra Perform 75 Headband
Shop NowJabra Perform 75 Neckband
Shop NowHP Poly Savi 7200 Battery with Removal Tool
Shop NowPoly DM15 to 6 Pin QD Cable (3M)
Shop NowHP Poly Voyager Focus UC USB-A Charging Stand
Shop NowLindy LH900XW Replacement Ear Pads
Shop NowJPL Element X500 Binaural Headband
Shop NowHP Poly Sync 40 Charging Stand with Universal Powe...
Shop NowEPOS ATC 02
Shop NowEPOS CEHS-AV 04
Shop NowHP Poly Sync 60 Universal Power Supply
Shop NowHP Poly Y Training Cable with QD Lock-Digital Head...
Shop NowJabra Engage Name Tag for Corded Headset, 10 piece...
Shop NowJabra Evolve2 75 Ear Cushion - Black (1 pair)
Shop NowEPOS USB-ED 01
Shop NowLogitech USB Headset Stereo H650e
Shop NowDELL HR024 USB receiver
Shop NowPoly EncorePro HW510V/520V Voice Tubes (10 Pieces)
Shop NowSandberg BT Audio Link 2in1 TxRx
Shop NowJabra GN1216 Avaya Cord
Shop NowJabra Engage Ear Cushions – 1 pair for Stereo he...
Shop NowJabra Engage Headband for Convertible headset
Shop NowJabra BIZ 2400 II ear cushions
Shop NowJabra 8800-01-46 headphone/headset accessory Cable
Shop NowJabra LINK 14201-33
Shop NowJabra Engage Headband for Mono, incl. Cushion
Shop NowJabra Polycom EHS adapter
Shop NowRazer Kitty Ears V2 Modification set
Shop NowJabra BIZ 2400 II ear cushions
Shop NowHP Poly DA75 USB to QD Black Adapter TAA
Shop NowHP Poly DA85 USB to QD Black Adapter TAA
Shop NowJabra LINK 230
Shop NowJabra GN1200
Shop NowJabra Link 14201-43
Shop NowJabra GN1216 Avaya cord, coiled
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Jabra GN1221 Sound limiter QD to RJ9
£28.01
£23.34
|
Recommended
Jabra Polycom EHS adapter
£39.49
£32.91
|
Popular
Jabra 8800-01-46 headphone/headset acc...
£39.18
£32.65
|
Hot Product
Jabra GN1200
£23.70
£19.75
|
New
Jabra GN1216 Avaya Cord
£22.44
£18.70
|
Bestseller
Jabra GN1216 Avaya cord, coiled
£33.76
£28.13
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
88007-99
|
14201-17
|
8800-01-46
|
88001-99
|
88001-03
|
88001-04
|
| Manufacturer |
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
| Product type |
Cable
|
EHS adapter
|
Cable
|
N/A
|
N/A
|
Cable
|