ASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition mouse Gaming Ambidextrous RF Wireless + Bluetooth + USB Type-C Opto-mechanical 36000 DPI
£103.93
£86.61
ASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition, Ambidextrous, Opto-mechanical, RF Wireless + Bluetooth + USB Type-C, 36000 DPI, White
More Information
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth + USB Type-C |
|---|---|
| Buttons quantity | 4 |
| Movement detection technology | Opto-Mechanical |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | 90MP02W0-BMUA10 |
| EAN | 4711387136560 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Y |
Description
ASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition. Form factor: Ambidextrous. Movement detection technology: Opto-mechanical, Device interface: RF Wireless + Bluetooth + USB Type-C, Movement resolution: 36000 DPI, Buttons type: Pressed buttons, Buttons quantity: 4, Scroll type: Wheel. Power source: Batteries/Cable. Product colour: White
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Customizable movement resolution | Yes |
| Number of programmable buttons | 2 |
| Buttons durability (million clicks) | 70 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Gaming |
| Movement resolution | 36000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | Opto-mechanical |
| Buttons quantity | 4 |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth + USB Type-C |
| Input device | |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Number of programmable buttons | 2 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Gaming |
| Movement resolution | 36000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | Opto-mechanical |
| Buttons quantity | 4 |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth + USB Type-C |
| Ports & interfaces | |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
| Product colour | White |
| Form factor | Ambidextrous |
| Material | Nylon, Plastic |
| Ergonomic design | Yes |
| Technical details | |
| Weight | 54 g |
| Product colour | White |
| Form factor | Ambidextrous |
| Plug and Play | Yes |
| Material | Nylon, Plastic |
| Retractable cable | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Ergonomic design | Yes |
| Ergonomics | |
| Buttons durability (million clicks) | 70 |
| Plug and Play | Yes |
| Retractable cable | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| USB ports quantity | 1 |
| Power | |
| Power source | Batteries/Cable |
| Rechargeable | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Required charging power (min) | 0.15 W |
| Required charging power (max) | 2.5 W |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 54 g |
| Width | 63.7 mm |
| Depth | 127.5 mm |
| Height | 39.6 mm |
| Packaging data | |
| AC adapter included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| User guide | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |
| User guide | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Weight | 54 g |
| Polling rate | 1000 Hz |
| USB ports quantity | 1 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Contour Design Active Key Contour ClassicClean Med...
Shop NowContour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowASUS ROG Keris II Origin WHT mouse Gaming Right-ha...
Shop NowEndgame Gear XM2we mouse Gaming Right-hand RF Wire...
Shop NowHP 925 Ergonomic Vertical Mouse
Shop NowASUS ROG Gladius III Wireless AimPoint mouse Gamin...
Shop NowASUS ROG Gladius III Wireless Aimpoint White mouse...
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 mouse Right-hand RF Wirel...
Shop NowContour Design Unimouse Left-Handed Wired
Shop NowASUS ROG Keris II Ace Wireless AimPoint Black mous...
Shop NowASUS ROG Keris II Ace Wireless AimPoint White mous...
Shop NowCHERRY XTRFY M68 Wireless
Shop NowCHERRY XTRFY M68 Wireless
Shop NowContour Design Unimouse Left-Handed Wireless
Shop NowLogitech 910-007260 mouse Office Right-hand RF Wir...
Shop NowAlienware Pro Wireless Gaming mouse Ambidextrous R...
Shop NowAlienware Pro Wireless Gaming mouse Ambidextrous R...
Shop NowContour Design Unimouse Right-Handed Wired
Shop NowASUS ROG Keris II Origin BLK mouse Gaming Right-ha...
Shop NowLogitech G G502 X PLUS - LIGHTSPEED Wireless RGB G...
Shop NowLogitech MX Master 4 mouse Office Right-hand RF Wi...
Shop NowLogitech MX Master 4 for Mac mouse Office Right-ha...
Shop NowEndgame Gear XM2w 4k v2 Wireless Gaming Mouse - Bl...
Shop NowEndgame Gear OP1W 4K V2 mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowEndgame Gear XM2w 4k v2 Wireless Gaming Mouse - Wh...
Shop NowLogitech Pro X Superlight 2 SE mouse Gaming Right-...
Shop NowHyperX Pulsefire Saga Pro Wireless Gaming Mouse (B...
Shop NowHyperX Pulsefire Haste 2 Pro - 4K Wireless Gaming ...
Shop NowHyperX Pulsefire Haste 2 Mini - Wireless Gaming Mo...
Shop NowMad Catz R.A.T. DWS mouse Gaming Right-hand RF Wir...
Shop NowEvoluent VMDSW mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowEvoluent VMDLW mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowLogitech MX Anywhere 2S Wireless Mobile Mouse
Shop NowLogitech M510 mouse Office Ambidextrous RF Wireles...
Shop NowEvoluent VMDMW mouse Right-hand RF Wireless Laser
Shop NowFellowes 9894501 mouse Office Ambidextrous RF Wire...
Shop NowMad Catz R.A.T 8+ ADV mouse Gaming Right-hand USB ...
Shop NowFellowes Ambidextrous Vertical Mouse - Small Wirel...
Shop NowLogitech MX Anywhere 2S Bluetooth Edition Wireless...
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 Small Wireless mouse Offi...
Shop NowEvoluent VM4S mouse Office USB Type-A
Shop NowLogitech MX Master 3S for Mac
Shop NowLogitech MX Master 3S for Mac
Shop NowEvoluent VM4L mouse Office Left-hand USB Type-A Op...
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowASUS ROG Keris Wireless AimPoint mouse Gaming Righ...
Shop NowASUS ROG Harpe II Ace mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowASUS ROG Harpe II Ace mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowLogitech Wireless Mouse M510
Shop NowASUS ROG Keris Wireless AimPoint mouse Gaming Righ...
Shop NowASUS ROG Spatha X mouse Gaming Right-hand RF Wirel...
Shop NowHP 925 Ergonomic Vertical Mouse
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro 35K mouse Gaming Right-hand ...
Shop NowFellowes 9894701 mouse Office Ambidextrous RF Wire...
Shop NowASUS ROG Harpe Ace Mini mouse Gaming Ambidextrous ...
Shop NowLogitech G G502 X LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro 35K mouse Gaming Right-hand ...
Shop NowASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition mouse Gaming Am...
Shop NowLogitech MX Master 4 for Business - Graphite
Shop NowLogitech MX Master 4 mouse Office Right-hand RF Wi...
Shop NowLogitech 910-006556 mouse Office Right-hand Blueto...
Shop NowLogitech G PRO X SUPERLIGHT Wireless Gaming Mouse
Shop NowContour Design Unimouse Right-Handed Wireless
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro mouse Right-hand RF Wireless...
Shop NowRazer DeathAdder V3 Pro mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowLogitech G PRO X SUPERLIGHT Wireless Gaming Mouse
Shop NowHyperX Pulsefire Haste 2 - Wireless Gaming Mouse (...
Shop NowRazer DeathAdder V4 Pro mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowLogitech MX Master 3S mouse Universal Right-hand R...
Shop NowLogitech G PRO X SUPERLIGHT Wireless Gaming Mouse
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 mouse Office Right-hand U...
Shop NowEvoluent VM4RW mouse RF Wireless Laser
Shop NowRazer Basilisk Mobile mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowRazer Viper V3 Pro SE mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowLogitech MX Master 3S Performance Wireless Mouse
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
ASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition mou...
£103.93
£86.61
|
New
Evoluent VerticalMouse 4 mouse Right-h...
£114.60
£95.50
|
Popular
Logitech M510 mouse RF Wireless Laser
£104.28
£86.90
|
Recommended
Evoluent VM4L mouse Office Left-hand U...
£94.54
£78.78
|
Hot Product
Evoluent VM4S mouse Office USB Type-A
£94.54
£78.78
|
Bestseller
Evoluent VerticalMouse 4 mouse Office...
£94.38
£78.65
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90MP02W0-BMUA10
|
VM4SW
|
910-001826
|
VM4L
|
VM4S
|
VM4R
|
| Manufacturer |
ASUS
|
Evoluent
|
Logitech
|
Evoluent
|
Evoluent
|
Evoluent
|
| Buttons quantity |
4
|
6
|
5
|
6
|
6
|
6
|
| Movement detection technology |
Opto-mechanical
|
Optical
|
Laser
|
Optical
|
N/A
|
Laser
|
| Purpose |
gaming
|
N/A
|
N/A
|
office
|
office
|
office
|
| Device interface |
RF Wireless + Bluetooth + USB Type-C
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Scroll type |
Wheel
|
Wheel
|
N/A
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|
N/A
|