OtterBox Wireless Power Bank for MagSafe, Nearly Night
£24.55
£20.46
Wireless Power Bank for MagSafe, Nearly Night
- Designed for seamless interaction with MagSafe technology
- Strong magnetic alignment and attachment
- Slim, sleek design for 7.5W wireless charging anywhere
- 5,000 mAh battery capacity provides hours of added battery life for your phone.
- LED power indicators display charge status and battery life
- USB-C to USB-C cable included to charge power bank
- Hassle-free customer experience
More Information
| SKU | 78-81461 |
|---|---|
| EAN | 0840304781188 |
| Manufacturer | Otterbox |
| Availability | Y |
Description
OtterBox Wireless Power Bank for MagSafe is engineered to keep your iPhone charged on the go. Simply click onto iPhone to get a boost of extra battery power on the spot. Strong magnetic alignment and attachment to your iPhone provides a secure, stable connection. Compact and lightweight, this battery goes everywhere with you, to reduce downtime and keep you productive. Its compatibility with MagSafe cases allows for ease of use, without compromising your phone's style. The intuitive LED indicator lets you monitor battery levels at a glance.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Charger compatibility | Mobile phone/Smartphone |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Power, Battery level |
| Wireless charging | Yes |
| Performance | |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Charging source | USB |
| Wireless charging | Yes |
| MagSafe compatible | Yes |
| Built-in radio | No |
| Ports & interfaces | |
| Input interface | USB Type-C |
| Power | |
| Wireless charging power | 7.5 W |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Charging source | USB |
| Wireless charging | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 92 mm |
| Depth | 62 mm |
| Height | 14.5 mm |
| Weight | 125 g |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| Ergonomics | |
| LED indicators | Power, Battery level |
| Radio | |
| Built-in radio | No |
| Technical details | |
| Shape | Rectangle |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Belkin BoostCharge 20000 mAh Blue
Shop NowSandberg Powerbank 20000 PD20W Connect
Shop NowLogiLink PA0323W power bank 20000 mAh White
Shop NowUgreen 25683 power bank 20000 mAh Black
Shop NowLogiLink PA0304 power bank 8000 mAh Black
Shop NowLogiLink PA0303 power bank 8000 mAh Black
Shop NowBelkin BoostCharge 10000 mAh Grey
Shop NowVerbatim Charge 'n' Go Magnetic Wireless Power Ban...
Shop NoweSTUFF ES641040 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowBelkin BPB021HQBK power bank 10000 mAh Black
Shop NowAnker A1653H21 power bank 5000 mAh White
Shop NowLogiLink PA0305 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowCanyon PB-1001 Lithium Polymer (LiPo) 10000 mAh Wi...
Shop NowBelkin BoostCharge 20000 mAh Rose
Shop NowLogiLink PA0273 power bank 10000 mAh Black
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowBelkin BPD010hqBK 5000 mAh Wireless charging Black
Shop NowSandberg Solar Powerbank CampLED 10000
Shop NowSandberg 3in1 Magnet Powerbank 5000
Shop NowPort Designs 907006 power bank Lithium Polymer (Li...
Shop NowPort Designs 907001 power bank Lithium Polymer (Li...
Shop NowLogiLink PA0275 power bank Lithium 10000 mAh Black
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowPREVO SP5002 power bank 1000 mAh Wireless charging...
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowSandberg Saver Powerbank 27000
Shop NoweSTUFF ES641100 power bank 5000 mAh Wireless charg...
Shop NowUgreen 12000mAh 100W Fast Charging Powerbank
Shop NowAnker A110D 10000 mAh Black
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowOur Pure Planet 20,000mAh Power Bank
Shop NowBelkin BoostCharge 5000 mAh Wireless charging Blac...
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 20W 10000
Shop NowBelkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Blue
Shop NowSandberg Powerbank 10000 PD20W+Wireless
Shop NowSandberg Magnet Wireless Powerbank 10000
Shop NowSandberg Magnet Wireless Powerbank 5000 ALU
Shop NowSandberg Magnet Wireless Powerbank 10000 ALU
Shop NowAnker 322 MagGo 5000 mAh Wireless charging Black
Shop NowAnker Powercore 10000 mAh Black
Shop NowBelkin BPB012btBK 20000 mAh Black
Shop NowBelkin BPB012btBL 20000 mAh Blue
Shop NowBelkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Rose gold
Shop NowBelkin BoostCharge 5000 mAh Wireless charging Whit...
Shop NowSandberg Survivor Powerbank 10000 PD20W
Shop NowSandberg Saver Powerbank 10000
Shop NowBelkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Black
Shop NowSandberg Saver Powerbank 20000
Shop NowTrust Primo Lithium-Ion (Li-Ion) 10000 mAh Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Sandberg Saver Powerbank 10000
£20.46
£17.05
|
Sandberg Saver Powerbank 20000
£27.06
£22.55
|
Sandberg Powerbank USB-C PD 20W 10000
£27.06
£22.55
|
Popular
Sandberg Powerbank USB-C PD 20W 20000
£35.64
£29.70
|
Bestseller
Belkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Black
£23.71
£19.76
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
320-34
|
320-42
|
420-58
|
420-59
|
BPB011BTBK
|
| Manufacturer |
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Belkin
|
| Battery technology |
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|