Logitech ERGO K860
£104.71
£87.26
ERGO K860 Ergonomic Split Keyboard
- Improved Typing Posture: Type more naturally with a curved, split keyframe and reduce muscle strain on your wrists and forearms thanks to the sloping keyboard design
- Pillowed Wrist Rest: Curved wrist rest with memory foam layer offers typing comfort with 54 per cent more wrist support; 25 per cent less wrist bending compared to standard keyboard without palm rest
- Perfect Stroke Keys: Scooped keys match the shape of your fingertips so you can type with confidence on a wireless keyboard crafted for comfort, precision and fluidity
- Adjustable Palm Lift: Whether seated or standing, keep your wrists in total comfort and a natural typing posture with ergonomically-designed tilt legs of 0, -4 and -7 degrees
- Ergonomist Approved: The ERGO K860 wireless ergonomic keyboard is certified by United States Ergonomics to improve posture and lower muscle strain
- Familiar Features: Conveniently connect with the USB receiver or Bluetooth, customise Fn key use, and enjoy the quiet keys, full-size layout and CAPS LOCK indicator
More Information
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| Backlight | No |
| SKU | 920-009167 |
| EAN | 5099206085855 |
| Manufacturer | Logitech |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Bluetooth version | 5.0 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard style | Curved |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTZ |
| Wrist rest | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | German |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 10 m |
| Design | |
| Product colour | Graphite |
| Keyboard style | Curved |
| Backlight | No |
| Wrist rest | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Graphite |
| Backlight | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Made with recycled materials | Yes |
| Recycled materials used for making | Recycled plastic |
| Total amount of recycled materials used for making | 71% |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 10 m |
| Features | |
| Wireless range | 10 m |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Power | |
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Alkaline |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery type | AAA |
| Keyboard battery type | AAA |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Battery capacity | 1000 mAh |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8, Windows 7, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 12.0 Monterey |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Minimum system requirements | Connectivity: > Bluetooth 5.0 (Need BT support and Keyboard HID) > USB Receiver (Need a USB A port) |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 1.16 kg |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 456 x 233 x 48 mm |
| Packaging data | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Package weight | 1.73 kg |
| Package width | 58 mm |
| Package height | 251 mm |
| Package depth | 494 mm |
| Package weight | 1680 kg |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Other features | |
| Made with recycled materials | Yes |
| Recycled materials used for making | Recycled plastic |
| Total amount of recycled materials used for making | 71% |
| Minimum system requirements | Connectivity: > Bluetooth 5.0 (Need BT support and Keyboard HID) > USB Receiver (Need a USB A port) |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| Package weight | 1680 kg |
| Recycling data | |
| Made with recycled materials | Yes |
| Recycled materials used for making | Recycled plastic |
| Total amount of recycled materials used for making | 71% |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 190 mm |
| Master (outer) case length | 247 mm |
| Master (outer) case height | 80 mm |
| Master (outer) case gross weight | 965 g |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Logitech Master MX Keys for Business
Shop NowCHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ German Blac...
Shop NowLogitech Master MX Keys S
Shop NowCHERRY XS Trackball keyboard USB QWERTY Nordic Bla...
Shop NowMicrosoft Surface (2nd Edition) keyboard Home/Offi...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7000 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C4110 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100F-U1-W/UK keyboa...
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini Minimalist Wireless I...
Shop NowCHERRY XS Touchpad G84-5500 keyboard USB QWERTY No...
Shop NowLogitech Master MX Keys for Business
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowDas Keyboard DKP13-PRMXT00-UK keyboard USB QWERTY ...
Shop NowHP 960 Ergonomic Wireless Keyboard
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic keyboard R-Go Split Break wit...
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowKeychron K5 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowLogitech 920-012459 keyboard Office RF Wireless + ...
Shop NowKeychron K3 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowRazer RZ03-04690100-R3M1 keyboard Gaming USB QWERT...
Shop NowKeychron K2 HE keyboard Gaming USB + RF Wireless +...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic keyboard R-Go Split Break wit...
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowDucky One3 SF Doom Limited Edition keyboard Gaming...
Shop NowDucky One 3 SF Doom Limited Edition keyboard Gamin...
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowKeychron K6P-J3 keyboard Home/Office USB + Bluetoo...
Shop NowKeychron K4 HE keyboard Universal USB + RF Wireles...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowKeychron K2H-Q1-UK keyboard Gaming USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron K2H-J1-UK keyboard Gaming USB + RF Wirele...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowAccuratus 104V2 keyboard Medical USB QWERTY UK Eng...
Shop NowKeychron K5 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron V6 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron V6 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowContour Design Contour Balance Full-Size Keyboard ...
Shop NowLogitech G 920-012555 keyboard Gaming RF Wireless ...
Shop Nowbe quiet! Light Mount Silent Linear UK ISO keyboar...
Shop NowCHERRY KW 300W MX keyboard Home USB + Bluetooth QW...
Shop NowKeychron K10 Max keyboard Universal USB + RF Wirel...
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowHYPER HS2310NO keyboard Home/Office Bluetooth QWER...
Shop NowLogitech Signature MK650 Combo for Business
Shop NowContour Design Balance Keyboard Wireless - UK Layo...
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Universal USB + Bluetooth Q...
Shop NowCHERRY Stream Desktop Recharge keyboard Mouse incl...
Shop NowCHERRY Stream Desktop Recharge keyboard Mouse incl...
Shop NowCHERRY Stream Desktop Recharge keyboard Mouse incl...
Shop NowLogitech MX Master Keys for Business
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowDucky One3 Daybreak SF keyboard Gaming USB UK Engl...
Shop NowDucky One3 Matcha TKL keyboard Gaming USB UK Engli...
Shop NowDucky One3 Matcha TKL keyboard Gaming USB UK Engli...
Shop NowDucky One3 Matcha keyboard Gaming USB UK English B...
Shop NowDucky One3 Matcha keyboard Gaming USB UK English B...
Shop NowDucky One3 Matcha TKL keyboard Gaming USB UK Engli...
Shop NowDucky One3 Matcha keyboard Gaming USB UK English B...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded, USB, Bl...
Shop NowLogitech Signature Slim Solar+ K980 for Business k...
Shop NowRazer Blackwidow V3 Tenkeyless keyboard Gaming USB...
Shop NowCHERRY G84-5400LUMES keyboard USB Grey
Shop NowDELL Pro Premium Collaboration Keyboard - KB900 - ...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II X keyboard Gaming USB Blac...
Shop NowKinesis KIN-FS2-01 keyboard Office USB QWERTY UK E...
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowCHERRY Stream Desktop Recharge keyboard Mouse incl...
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowRazer Huntsman Mini keyboard Gaming USB QWERTY US ...
Shop NowCHERRY G84-4420 keyboard USB QWERTY US English Bla...
Shop NowLogitech MX Keys Mini For Business
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded,PS2, Bla...
Shop NowLogitech K780 Multi-Device Wireless Keyboard
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowDELL Pro Plus Keyboard and Mouse - KM7321W - Pan-N...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowAlienware AW420K keyboard Gaming USB Black
Shop NowLogitech ERGO K860 Ergonomic Split Keyboard for Bu...
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowLogitech 920-012511 keyboard Mouse included Office...
Shop NowDELL Pro Plus Keyboard and Mouse - KM7321W - US In...
Shop NowHYTE Keeb TKL keyboard Universal USB QWERTY Englis...
Shop NowHP Wireless Premium Keyboard
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowLogitech K780 Multi-Device Wireless Keyboard
Shop NowHP 975 Dual-Mode Wireless Keyboard
Shop NowRazer Huntsman Mini Clicky Optical Switch Purple
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Kinesis KIN-FS2-01 keyboard Office USB...
£114.72
£95.60
|
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£147.71
£123.09
|
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£147.65
£123.04
|
CHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ...
£139.01
£115.84
|
CHERRY G84-4420 keyboard USB QWERTY US...
£147.65
£123.04
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KIN-FS2-01
|
G84-4400LUBGB-2
|
G84-4400LPBGB-2
|
G84-5500LUMDE-2
|
G84-4420LUBEU-2
|
| Manufacturer |
Kinesis
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
| Keyboard layout |
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTZ
|
QWERTY
|
| Mouse included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Recommended usage |
Office
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
| Device interface |
USB
|
USB
|
PS/2
|
USB
|
USB
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|