Sandberg Survivor Powerbank 20000
£52.80
£44.00
Sandberg Survivor Powerbank 20000
- Extreme durability
- Extreme capacity
- Waterproof
- Supports power-through
More Information
| Battery capacity | 20000 mAh |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| SKU | 420-36 |
| EAN | 5705730420368 |
| Manufacturer | Sandberg |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Sandberg Survivor Powerbank is the ultimate backup battery for recharging mobiles and other mobile USB devices. Packed in a robust IP67-certified shell, this powerbank can really tolerate some rough treatment. Water, impact and dust resistant: take it with you almost anywhere you go, whether river-rafting, mountain climbing, festivals or camping – the list is endless. The enormous 20000-mAh high-quality battery gives you enough power to recharge a typical smartphone 4 times, keeping you independent of mains electricity for over a week. Charges up to two USB devices simultaneously. Powerful torch with 30-metre range built-in.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Built-in flashlight | Yes |
| Waterproof | Yes |
| Dustproof | Yes |
| Shockproof | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Charger compatibility | Universal |
| Product colour | Black, Green |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Performance | |
| Fast charging | No |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 20000 mAh |
| Charging source | USB |
| Ports & interfaces | |
| USB Type-A output ports | 2 |
| Input interface | Micro-USB |
| Power | |
| Port 2 output current | 1.5 A |
| Port 1 output current | 2.4 A |
| Input voltage | 5 V |
| Output voltage | 5 V |
| Input current | 2 A |
| Output current | 3.9 A |
| Fast charging | No |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 20000 mAh |
| Charging source | USB |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 85 mm |
| Depth | 27 mm |
| Height | 27 mm |
| Weight | 479 g |
| Cable length | 0.3 m |
| Package width | 150 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package weight | 700 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | Micro-USB |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 150 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package weight | 700 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Lighting | |
| Built-in flashlight | Yes |
| Ergonomics | |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Cable length | 0.3 m |
| Technical details | |
| Package type | Box |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Belkin BoostCharge Black
Shop NowSandberg Solar 5-Panel Powerbank 10000
Shop NowSandberg Car Jumpstarter Powerbank 10000
Shop NowOtterBox Zens Qi2 Slim Aluminium Powerbank Qi2 10k...
Shop NowBelkin BoostCharge Pro Wireless charging White
Shop NowALOGIC Ark 27000mAh Power Bank with 140W USB-C Cha...
Shop NowAnker A1664H11 power bank 10000 mAh Wireless charg...
Shop NowUgreen 90597A power bank 25000 mAh Grey
Shop NowSandberg Survivor Powerbank 20000 PD30W
Shop NowPort Designs 907005 power bank Lithium Polymer (Li...
Shop NowBelkin BoostCharge Pro Wireless charging Black
Shop NowSandberg Solar Powerbank CampLED 20000
Shop NowUrban Factory BIGEE XL POWERBANK USB-C 20.000 MAH ...
Shop NowCoreParts MBX-PB006 power bank Lithium-Ion (Li-Ion...
Shop NowSandberg Travel Powerbank 20000 PD100W
Shop NowVerbatim Charge 'n' Go Essentials Power Bank Magne...
Shop NowSandberg All-in1 Powerbank 20000 PD 130W
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowSandberg Travel Powerbank 20000 PD65W
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowSandberg All-in1 Powerbank 20000 PD 67W
Shop NowBelkin BPB006btBLK 10000 mAh Black
Shop NowSandberg Outdoor Solar Powerbank 16000
Shop NowAnker A1665 5000 mAh Wireless charging Black
Shop NowANKER MAGGO POWER BANK (10K, MAGNETIC WIRELESS), W...
Shop NowBelkin BoostCharge Pro 20000 mAh Black
Shop NowBelkin BPB016BTBK power bank 26000 mAh Black
Shop NowTrust Primo Lithium-Ion (Li-Ion) 20000 mAh Black
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 100W 20000
Shop NowAnker A1638 10000 mAh Black
Shop NowLenovo 40ALLG1WWW power bank Lithium-Ion (Li-Ion) ...
Shop NowSandberg Solar 6-Panel Powerbank 20000
Shop NowSandberg Powerbank 20000 PD65W+2xQC3.0
Shop NowAnker Nano 10000 mAh Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Sandberg Survivor Powerbank 20000
£52.80
£44.00
|
Recommended
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 16000
£48.18
£40.15
|
Popular
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 24000
£65.34
£54.45
|
Sandberg Powerbank USB-C PD 100W 20000
£60.72
£50.60
|
Hot Product
Belkin BPB006btBLK 10000 mAh Black
£44.46
£37.05
|
Bestseller
Sandberg Powerbank 20000 PD65W+2xQC3.0
£52.80
£44.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
420-36
|
420-35
|
420-38
|
420-52
|
BPB006BTBLK
|
420-62
|
| Manufacturer |
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Belkin
|
Sandberg
|
| Battery technology |
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
N/A
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|