be quiet! Dark Rock Slim CPU Cooler
- Compact construction does not block memory slots
- Silent Wings 3 120mm PWM fan features an advanced fluid-dynamic bearing and a smooth 6-pole motor
- Virtually inaudible with only 23.6dB(A) at maximum fan speed
- Four high-performance copper heat pipes that provide maximal heat conductance
- Wave-contoured cooling fins for increased air circulation
- Special black coating with ceramic particles enables perfect heat transfer
- Optionally supports an additional 120mm retail fan; fan clips are included within the scope of delivery
- Easily installable black installation kit can be mounted from above
- Elegant, brushed aluminum top cover with diamond cut finish
- Product conception, design and quality control in Germany
More Information
| Suitable for | Processor |
|---|---|
| Type | Cooler |
| SKU | BK024 |
| EAN | 4260052187319 |
| Manufacturer | be quiet! |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Reasons To Buy
COMPACT CONSTRUCTION
The compact design achieves excellent heat dissipation in small spaces, making the Dark Rock Slim the perfect solution for high-end builds with limited space. Due to its compact construction no memory slots are blocked.
VIRTUALLY INAUDIBLE OPERATION
The Silent Wings 3 120mm PWM fan features seven airflow-optimized fan blades, a six-pole motor for less vibration and a durable fluid-dynamic bearing. Decoupled fan mounting with vibration-isolating elements on the heat sink.
EXCEPTIONALLY HIGH COOLING POWER
Dark Rock Slim provides an impressive rating of 180W TDP and achieves low temperatures even during periods of peak CPU performance. It is also possible to add another 120mm fan for even better cooling.
HIGHLY ADVANCED DESIGN
Dark Rock Slim is equipped with four advanced technology 6mm copper heat pipes that maximize the heat conductance. Airflow-optimized, wave-contoured cooling fins with small dots on their surfaces increase the air circulation. The special black coating with ceramic particles makes a perfect transfer of heat possible.
Description
The be quiet! Dark Rock Slim offers an exceptionally high cooling performance of 180W TDP and virtually inaudible operation. Perfect for high-end builds with limited space.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rotational speed (max) | 1500 RPM |
| Number of fins | 51 |
| Fins material | Aluminium |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Thermal Design Power (TDP) | 180 W |
| Noise level (low speed) | 11 dB |
| Noise level (high speed) | 23.6 dB |
| Number of heat pipes | 4 |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Type | Cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, LGA 2011 (Socket R), LGA 2011-v3 (Socket R), LGA 2066, Socket AM4, Socket AM5 |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Number of fins | 51 |
| Fins material | Aluminium |
| Number of heat pipes | 4 |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Cable length | 0.22 m |
| Base plate material | Copper |
| Technical details | |
| Thermal Design Power (TDP) | 180 W |
| Noise level (low speed) | 11 dB |
| Noise level (high speed) | 23.6 dB |
| Number of heat pipes | 4 |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Type | Cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, LGA 2011 (Socket R), LGA 2011-v3 (Socket R), LGA 2066, Socket AM4, Socket AM5 |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cable length | 0.22 m |
| Fan connector | 4-pin |
| Compliance certificates | RoHS |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
| Rated voltage | 12 V |
| Thermal Design Power (TDP) | 180 W |
| Rated current | 0.08 A |
| Power consumption (typical) | 0.96 W |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 23 mm |
| Package depth | 115 mm |
| Package width | 190 mm |
| Package height | 190 mm |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Width | 127 mm |
| Package weight | 993 g |
| Depth | 72 mm |
| Height | 159.4 mm |
| Weight | 620 g |
| Heatsink dimensions (W x D x H) | 127 x 47.4 x 159.4 mm |
| Cable length | 0.22 m |
| Packaging data | |
| Package depth | 115 mm |
| Package width | 190 mm |
| Package height | 190 mm |
| Package weight | 993 g |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Thermal grease | Yes |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Heatsink dimensions (W x D x H) | 127 x 47.4 x 159.4 mm |
| Thermal grease | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 17.2 kg |
| Products per master (outer) case | 16 pc(s) |
| Master (outer) case width | 400 mm |
| Master (outer) case length | 475 mm |
| Master (outer) case height | 410 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Videos
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Cooler Master MasterLiquid 360 Core II White
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm Black 3...
Shop NowLian Li Uni Fan TL120 LCD Reverse Blade Wireless C...
Shop NowLian Li Uni Fan TL120 LCD Reverse Blade Wireless C...
Shop NowThermalright Peerless Assassin 120 Processor Air c...
Shop NowCooler Master MasterLiquid 360 Core II Processor L...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 280 A-RGB - Multi Co...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 280 - Multi Compatib...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 A-RGB - Multi Co...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 A-RGB - Multi Co...
Shop NowCooler Master MasterLiquid 240 Core II White
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 - Multi Compatib...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 360 - Multi Compatib...
Shop NowMSI MAG Coreliquid A13 240 Motherboard, Processor ...
Shop NowDeepCool AK400 Digital PRO Processor Air cooler 12...
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowDeepCool LE240 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop NowDeepCool LE360 WH V2 Processor All-in-one liquid c...
Shop NowLian Li 12RCL1W3B computer cooling system Computer...
Shop NowAntec Vortex Lum 360 White ARGB Processor Liquid c...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 LX Black Processor Air c...
Shop NowDeepCool LE240 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop NowDeepCool LE360 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in-one liquid ...
Shop NowKolink Umbra Void AIO Processor Liquid cooling kit...
Shop NowKolink Umbra Void 360 AIO Processor Liquid cooling...
Shop NowDeepCool AK400 G2 Digital NYX Processor Air cooler...
Shop NowDeepCool AK700 Digital NYX Processor Air cooler 12...
Shop NowDeepCool AK620 G2 Digital NYX Processor Air cooler...
Shop NowAntec Skeleton 240 Processor All-in-one liquid coo...
Shop NowAntec Skeleton 360 Processor All-in-one liquid coo...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 LX Processor All-in-one liqu...
Shop NowLian Li GA II LITE Processor All-in-one liquid coo...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in-one liquid ...
Shop NowAntec Orbit 120 ARGB FAN Computer case 12 cm Black
Shop NowDeepCool LM240 Processor Liquid cooling kit 12 cm ...
Shop NowLian Li 12CL1W3B computer cooling system Computer ...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowDeepCool FL12-3 in 1 Computer case Fan 12 cm Black...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop Nowbe quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM High Speed Fa...
Shop NowNZXT F120 RGB DUO Triple Pack Computer case Fan 12...
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Twin Pack Computer case Fan 14 c...
Shop NowDeepCool ASSASSIN IV Processor Air cooler 14 cm Bl...
Shop NowDeepCool AN600 Processor Air cooler 12 cm Aluminiu...
Shop NowDeepCool AK620 DIGITAL Processor Air cooler 12 cm ...
Shop NowAntec Symphony 360 ARGB White Processor All-in-one...
Shop NowDeepCool AK620 ZERO DARK Processor Air cooler 12 c...
Shop NowHPE P49145-B21 Processor Heatsink/Radiator
Shop NowDeepCool MYSTIQUE 360 Processor All-in-one liquid ...
Shop NowDeepCool MYSTIQUE 240 Processor All-in-one liquid ...
Shop NowDeepCool LS520S Processor All-in-one liquid cooler...
Shop NowNZXT RF-U36HF-W1 computer cooling system Computer ...
Shop NowValkyrie Dragonfang 240 Processor All-in-one liqui...
Shop NowValkyrie Dragonfang 240 Processor All-in-one liqui...
Shop NowGAMDIAS AURA GL360 V2 computer cooling system Proc...
Shop NowGAMDIAS AURA GL240 V2 computer cooling system Proc...
Shop NowGAMDIAS AURA GL360 V2 WH computer cooling system P...
Shop NowSupermicro SNK-P0080AP4 computer cooling system Pr...
Shop NowSupermicro SNK-P0063AP4 computer cooling system Pr...
Shop NowDeepCool AK620 Digital PRO Processor Air cooler 12...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowDeepCool FL12 WH-3 in 1 Computer case Fan 12 cm Wh...
Shop NowDeepCool FL12R-3 IN 1 Computer case Fan 12 cm Blac...
Shop NowNoctua NH-L9x65 Processor Cooler 9.2 cm
Shop NowDeepCool LS520 Processor All-in-one liquid cooler ...
Shop NowHPE 872452-001 computer cooling system Processor H...
Shop Nowbe quiet! Dark Rock Pro 5 Processor Air cooler 120...
Shop Nowbe quiet! DARK ROCK 5 Processor Air cooler 12 cm B...
Shop NowFractal Design Momentum 14 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowNZXT F420 RGB Core Computer case Fan 14 cm Black 1...
Shop NowNoctua NH-U9S computer cooling system Processor Co...
Shop NowNZXT F420 RGB Core Computer case Fan 14 cm White 1...
Shop NowHYTE THICC FP12 Processor Fan 12 cm Black, White 3...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
be quiet! Dark Rock Slim CPU Cooler
£57.50
£47.92
|
Hot Product
Noctua NH-U9S computer cooling system...
£79.55
£66.29
|
Popular
Noctua NH-L9x65 Processor Cooler 9.2 cm
£74.98
£62.48
|
HPE 872452-001 computer cooling system...
£59.40
£49.50
|
Supermicro SNK-P0063AP4 computer cooli...
£68.11
£56.76
|
Recommended
Supermicro SNK-P0080AP4 computer cooli...
£76.12
£63.43
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BK024
|
NH-U9S
|
NH-L9X65
|
872452-001
|
SNK-P0063AP4
|
SNK-P0080AP4
|
| Manufacturer |
be quiet!
|
Noctua
|
Noctua
|
HPE
|
Supermicro
|
Supermicro
|
| Type |
cooler
|
cooler
|
cooler
|
Heatsink/Radiator
|
Air cooler
|
Air cooler
|