be quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in-one liquid cooler 12 cm Black 1 pc(s)
£66.52
£55.43
be quiet! PURE LOOP 3, All-in-one liquid cooler, 12 cm, 101.2 m³/h, Black
More Information
| SKU | BW027EU |
|---|---|
| EAN | 4260052193167 |
| Manufacturer | be quiet! |
| Availability | Y |
Description
be quiet! PURE LOOP 3. Type: All-in-one liquid cooler, Fan diameter: 12 cm, Airflow: 101.2 m³/h, Maximum air pressure: 2.41 mmH2O. Height: 52 mm. Product colour: Black
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Noise level (low speed) | 15.4 dB |
| Noise level (high speed) | 35.2 dB |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1851, LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 9000 Series, Intel® Core™ i9 |
| Maximum airflow | 59.6 cfm |
| Maximum air pressure | 2.41 mmH2O |
| Airflow | 101.2 m³/h |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Number of fan blades | 9 |
| Pump connector | 4-pin |
| Pump motor speed (min) | 3000 RPM |
| Pump motor speed (max) | 5500 RPM |
| Pump motor speed | 5500 RPM |
| Fan speed (max) | 2100 RPM |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 80000 h |
| Design | |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Illumination LED | No |
| Number of fan blades | 9 |
| Radiator material | Aluminum |
| Base plate material | Copper |
| Daisy chain | Yes |
| Technical details | |
| Noise level (low speed) | 15.4 dB |
| Noise level (high speed) | 35.2 dB |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1851, LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 9000 Series, Intel® Core™ i9 |
| Maximum airflow | 59.6 cfm |
| Maximum air pressure | 2.41 mmH2O |
| Airflow | 101.2 m³/h |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Illumination LED | No |
| Sustainability certificates | Triman |
| Doesn't contain | Cadmium, Lead, Mercury |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, UKCA |
| Ports & interfaces | |
| Pump connector | 4-pin |
| Power | |
| Fan power consumption | 5.4 W |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.13 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Package depth | 321 mm |
| Package width | 240 mm |
| Package height | 140 mm |
| Package weight | 1.75 kg |
| Height | 52 mm |
| Weight | 1.02 kg |
| Radiator width | 12 cm |
| Radiator depth | 27.7 cm |
| Radiator height | 2.7 cm |
| Tube length | 40 cm |
| Waterblock width | 9.34 cm |
| Waterblock depth | 6.85 cm |
| Waterblock height | 4.49 cm |
| Packaging data | |
| Package depth | 321 mm |
| Package width | 240 mm |
| Package height | 140 mm |
| Package weight | 1.75 kg |
| Package type | Box |
| Certificates | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Certification | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Packaging content | |
| Cables included | 4-pin |
| Package type | Box |
| Mounting kit | Yes |
| Thermal grease | Yes |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Pump connector | 4-pin |
| Thermal grease | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lian Li Uni Fan TL120 LCD Reverse Blade Wireless C...
Shop NowCooler Master MasterLiquid 360 Core II Processor L...
Shop NowCooler Master MasterLiquid 360 Core II White
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 280 A-RGB - Multi Co...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III 240 A-RGB - Multi Compat...
Shop NowLian Li Uni Fan 12RSLIN3B Computer case 12 cm Blac...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 360 A-RGB - Multi Co...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm Black 3...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm White 3...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 360 A-RGB (White) - ...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 280 - Multi Compatib...
Shop NowCooler Master MasterLiquid 240 Core II White
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 A-RGB - Multi Co...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 280 A-RGB (White) Mu...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 A-RGB - Multi Co...
Shop NowNZXT Kraken Core 240 RGB Processor Liquid cooling ...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 - Multi Compatib...
Shop NowCorsair Nautilus 240 RS ARGB Liquid Processor All-...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 360 - Multi Compatib...
Shop NowCorsair Nautilus 240 RS ARGB Liquid Processor All-...
Shop NowMSI MAG Coreliquid A13 240 Motherboard, Processor ...
Shop NowLian Li 12CL1W3B computer cooling system Computer ...
Shop NowPhanteks D30-120 D-RGB Fan Computer case 12 cm Bla...
Shop NowPhanteks D30-120 Computer case Fan 12 cm White 3 p...
Shop NowPhanteks D30-120 Computer case Fan 12 cm Black 3 p...
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowDeepCool LE240 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop NowLian Li GA II LITE Processor All-in-one liquid coo...
Shop NowDeepCool LE360 WH V2 Processor All-in-one liquid c...
Shop NowGIGABYTE GAMING 360 ICE Liquid CPU Cooler- 3x120mm...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 LX Processor All-in-one liqu...
Shop NowPhanteks PH-F140D30 Fan 14 cm Black 3 pc(s)
Shop NowKolink Umbra Void AIO Processor Liquid cooling kit...
Shop NowKolink Umbra Void 360 AIO Processor Liquid cooling...
Shop NowDeepCool AK700 Digital NYX Processor Air cooler 12...
Shop NowDeepCool ASSASSIN VC ELITE Processor Air cooler 12...
Shop NowDeepCool AK620 G2 Digital NYX Processor Air cooler...
Shop NowAntec Skeleton 240 Processor All-in-one liquid coo...
Shop NowAntec Skeleton 360 Processor All-in-one liquid coo...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in-one liquid ...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in-one liquid ...
Shop NowAntec Orbit 120 ARGB FAN Computer case 12 cm Black
Shop NowDeepCool LM240 Processor Liquid cooling kit 12 cm ...
Shop Nowbe quiet! Silent Loop 3 240 mm Processor All-in-on...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowLian Li 12RCL1W3B computer cooling system Computer...
Shop Nowbe quiet! LIGHT LOOP 240mm White Processor All-in-...
Shop NowAntec Symphony 360 ARGB White Processor All-in-one...
Shop NowDeepCool AK620 DIGITAL Processor Air cooler 12 cm ...
Shop Nowbe quiet! Dark Rock Elite Processor Air cooler 13....
Shop NowDeepCool MYSTIQUE 360 Processor All-in-one liquid ...
Shop NowDeepCool ASSASSIN IV Processor Air cooler 14 cm Bl...
Shop NowDeepCool LS520S Processor All-in-one liquid cooler...
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Twin Pack Computer case Fan 14 c...
Shop NowNZXT RF-U36HF-W1 computer cooling system Computer ...
Shop NowNZXT F120 RGB DUO Triple Pack Computer case Fan 12...
Shop NowValkyrie Dragonfang 240 Processor All-in-one liqui...
Shop NowValkyrie Dragonfang 240 Processor All-in-one liqui...
Shop NowASUS Prime LC 240 ARGB Computer case All-in-one li...
Shop Nowbe quiet! LIGHT LOOP 240mm Black Processor All-in-...
Shop NowDeepCool AK620 ZERO DARK Processor Air cooler 12 c...
Shop NowGAMDIAS AURA GL360 V2 WH computer cooling system P...
Shop NowDeepCool AK620 Digital PRO Processor Air cooler 12...
Shop NowLian Li UNI FAN TL Computer case 12 cm Black 1 pc(...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowDeepCool FL12R-3 IN 1 Computer case Fan 12 cm Blac...
Shop NowDeepCool LE360 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop NowDeepCool LE240 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop NowIntel 1U Heat-Sink CYP1UHSSTD Processor Heatsink/R...
Shop NowSupermicro SNK-P0080AP4 computer cooling system Pr...
Shop NowAntec Vortex Lum 360 White ARGB Processor Liquid c...
Shop NowPhanteks PH-F120T30 120 mm Computer case Fan 12 cm...
Shop NowHPE 872452-001 computer cooling system Processor H...
Shop NowDeepCool LS520 Processor All-in-one liquid cooler ...
Shop Nowbe quiet! Dark Rock Pro 5 Processor Air cooler 120...
Shop NowCorsair iCUE LINK RX120 RGB Computer case Fan 12 c...
Shop Nowbe quiet! DARK ROCK 5 Processor Air cooler 12 cm B...
Shop NowFractal Design Momentum 14 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowNZXT F420 RGB Core Computer case Fan 14 cm Black 1...
Shop NowNoctua NH-L9x65 Processor Cooler 9.2 cm
Shop NowNZXT F420 RGB Core Computer case Fan 14 cm White 1...
Shop NowMSI MAG CORELIQUID A13 360 computer cooling system...
Shop NowHYTE THICC FP12 Processor Fan 12 cm Black, White 3...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
be quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in...
£66.52
£55.43
|
Popular
Noctua NH-L9x65 Processor Cooler 9.2 cm
£74.98
£62.48
|
HPE 872452-001 computer cooling system...
£59.40
£49.50
|
Bestseller
Supermicro SNK-P0080AP4 computer cooli...
£76.12
£63.43
|
Recommended
Intel 1U Heat-Sink CYP1UHSSTD Processo...
£87.55
£72.96
|
Lian Li Uni Fan SL-INF Computer case 1...
£96.79
£80.66
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BW027EU
|
NH-L9X65
|
872452-001
|
SNK-P0080AP4
|
CYP1UHSSTD
|
UF-SLIN120-3W
|
| Manufacturer |
be quiet!
|
Noctua
|
HPE
|
Supermicro
|
Intel
|
LIAN LI
|
| Type |
All-in-one liquid cooler
|
cooler
|
Heatsink/Radiator
|
Air cooler
|
Heatsink/Radiator
|
fan
|
| Suitable location |
Processor
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Processor
|
Computer case
|