Intenso 128GB microSDXC UHS-I Class 10
£10.76
£8.97
128GB, microSDXC, Class 10, UHS-1, U1, Premium
- Capacities: 16 GB I 32 GB I 2x 32 GB I 64 GB I 128 GB I 256 I 512 GB
- Speed Class: Class 10, U1
- Max. data transfer rates: Up to 90 MB/s
- Accessories: SD adapter
More Information
| Flash card type | MicroSDXC |
|---|---|
| Flash memory class | Class 10 |
| Capacity | 128 GB |
| SKU | 3423491 |
| EAN | 4034303019892 |
| Manufacturer | Intenso |
| Availability | Y |
Description
High performance data storage for memory-intensive content and apps
The microSDHC cards with high-speed UHS-1 standard are ideal for memory expansion of tablets and smartphones. Transfer rates of up to 90 MB/s can be achieved, so that videos, apps and other programs can be accessed in seconds. The memory cards with capacities of 16, 32, 64, 128, 256 and 512 GB offer sufficient space for memory-intensive apps and media files.
The microSDHC cards with high-speed UHS-1 standard are ideal for memory expansion of tablets and smartphones. Transfer rates of up to 90 MB/s can be achieved, so that videos, apps and other programs can be accessed in seconds. The memory cards with capacities of 16, 32, 64, 128, 256 and 512 GB offer sufficient space for memory-intensive apps and media files.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 128 GB |
| Read speed | 90 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | MicroSDXC |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Protection features | Shock resistant, Temperature proof, X-ray proof |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Protection features | Shock resistant, Temperature proof, X-ray proof |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Internal memory type | UHS-I |
| Protection features | Shock resistant, Temperature proof, X-ray proof |
| Memory adapter included | SD |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Capacity | 128 GB |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1 g |
| Width | 11 mm |
| Depth | 1 mm |
| Height | 15 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Memory adapter included | SD |
| Packaging content | |
| Memory adapter included | SD |
| Other features | |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Integral 64GB SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 UP TO 100MBS ...
Shop NowHypertec 256MB RS-MMC 0.25 GB
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB SDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk SDSDQM-032G-B35A memory card 32 GB MicroSD...
Shop NowIntegral 4GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TRA...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 32 GB MiniSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowSanDisk microSDHC 32GB Class 4
Shop NowIntegral 64GB MICRO SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 A1 UP T...
Shop NowIntegral 8GB SDHC MLC FLASH CL10 80 MB/S ULTIMAPRO
Shop NowIntegral 64GB MICRO SDXC CL10 UHS-1 U1 90 MB/S + A...
Shop NowIntegral 32GB MICRO SD CARD SDHC UHS-1 U3 CL10 V30...
Shop NowIntegral 64GB SD MEMORY CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 32 GB MiniSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowVerbatim Premium 16 GB MicroSDHC Class 10
Shop NowSanDisk Ultra microSD 32 GB MicroSDHC UHS-I Class ...
Shop NowIntegral 4GB MICRO SDHC MLC FLASH CL4
Shop NowIntegral 2GB SD MLC FLASH NO DUALBOX
Shop NowIntegral 32GB SDHC CL10 UHS 1 U1 80 MB/S
Shop NowIntegral 64GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V30...
Shop NowIntegral 32GB SDHC UHS-1 U1 CL10 V10 UP TO 100MBS ...
Shop NowIntegral 8GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TRA...
Shop NowVerbatim Premium 64 GB MicroSDXC Class 10
Shop NowSanDisk SDSDB-032G-B35 memory card 32 GB SDHC
Shop NowIntegral 4GB MICRO SDHC MLC FLASH CL10 20 MB/S + A...
Shop NowHypertec CompactFlash Card 256MB memory card 0.25 ...
Shop NowIntegral 2GB SD MLC FLASH
Shop NowVerbatim Pro 64 GB SDXC UHS Class 10
Shop NowIntegral 32GB SD MEMORY CARD SDHC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowVerbatim Premium 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowVerbatim Premium 32 GB SDHC Class 10
Shop NowSanDisk SDSQUNR-032G-GN3MN memory card 32 GB Micro...
Shop NowSanDisk Ultra 32GB SDHC Mem Card 100MB/s UHS-I Cla...
Shop NowKingston Technology 64GB microSDXC Canvas Select P...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Integral 8GB COMPACT FLASH MEMORY CARD...
£13.73
£11.44
|
Hypertec CompactFlash Card 256MB memor...
£15.84
£13.20
|
Hypertec 256MB RS-MMC 0.25 GB
£15.84
£13.20
|
Popular
Integral 2GB MICRO SD MLC FLASH + ADAP...
£11.45
£9.54
|
Integral 4GB MICRO SDHC MLC FLASH CL4
£13.20
£11.00
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INCF8GV2
|
HYCFM01256
|
HYMMC02256
|
INMSD2GV2
|
INMSDH4G4V2
|
| Manufacturer |
Integral
|
Hypertec
|
Hypertec
|
Integral
|
Integral
|
| Flash card type |
CFast
|
CompactFlash
|
MMC
|
MicroSD
|
MicroSD
|
| Capacity |
8GB to 12GB
|
N/A
|
N/A
|
2GB to 4GB
|
4GB to 5GB
|