Sandberg Travel Powerbank 20000 PD100W
£60.72
£50.60
Sandberg Travel Powerbank 20000 PD100W
- Laptop power in your pocket
- Smart display with power status
- Built for business, ready for adventure
- Backup battery for all your equipment
More Information
| SKU | 421-25 |
|---|---|
| EAN | 5705730421259 |
| Manufacturer | Sandberg |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Sandberg Travel Powerbank 20000 PD100W is your lifesaver when you need serious power on the go — without lugging around a whole power plant. Its compact mini-size makes it easy to carry anywhere, but don't be fooled: With a 20000 mAh capacity and super-fast USB-C PD charging up to 100W, there's plenty of juice for your laptop, tablet, and phone—quickly and efficiently. The wireless charging on top gives you extra freedom, and the built-in TFT screen keeps you updated with precise info on power, input, and output. Sleek, powerful, and ready to go with you anywhere.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Charger compatibility | Universal |
| Product colour | Black |
| Power bank & device charging at once | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Display type | TFT |
| Wireless charging | Yes |
| Performance | |
| Fast charging | Yes |
| Battery capacity | 74 Wh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 20000 mAh |
| Charging source | USB |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Fast charging technology | Quick Charge 2.0, Quick Charge 3.0 |
| Wireless charging | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| Built-in radio | No |
| Ports & interfaces | |
| USB Type-A output ports | 1 |
| Input interface | USB Type-C |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Power | |
| Port 2 output current | 3 A |
| Port 1 output current | 3 A |
| Total output power | 100 W |
| Power protection features | Over current, Overcharge, Overdischarge, Overheating, Short circuit |
| Input voltage | 5/9/12/15/20 V |
| Input current | 3/3/3/3/5 A |
| Port 1 output power | 100 W |
| Port 2 output power | 22.5 W |
| Wireless charging power | 15 W |
| Fast charging | Yes |
| Battery capacity | 74 Wh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 20000 mAh |
| Charging source | USB |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Fast charging technology | Quick Charge 2.0, Quick Charge 3.0 |
| Wireless charging | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, UKCA |
| Weight & dimensions | |
| Width | 81.7 mm |
| Depth | 28 mm |
| Height | 91.6 mm |
| Weight | 331 g |
| USB Type-C cable length | 50 cm |
| Package width | 95 mm |
| Package depth | 32 mm |
| Package height | 190 mm |
| Package weight | 400 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| Packaging data | |
| Package width | 95 mm |
| Package depth | 32 mm |
| Package height | 190 mm |
| Package weight | 400 g |
| Ergonomics | |
| Built-in display | Yes |
| Display type | TFT |
| Radio | |
| Built-in radio | No |
| Technical details | |
| Shape | Rectangle |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, UKCA |
| Logistics data | |
| Warranty period | 5 year(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Belkin BPD012HQBK power bank 10000 mAh Wireless ch...
Shop NowSandberg All-in1 Powerbank 20000 PD 130W
Shop NowCoreParts MBX-PB006 power bank Lithium-Ion (Li-Ion...
Shop NowSandberg Solar Powerbank CampLED 20000
Shop NowUrban Factory BIGEE XL POWERBANK USB-C 20.000 MAH ...
Shop NowOtterBox Zens Qi2 Slim Aluminium Powerbank Qi2 10k...
Shop NowBelkin BoostCharge Black
Shop NowSandberg Survivor Powerbank 20000 PD30W
Shop NowUgreen 90597A power bank 25000 mAh Grey
Shop NowBelkin BoostCharge Pro Wireless charging Black
Shop NowALOGIC Ark 27000mAh Power Bank with 140W USB-C Cha...
Shop NowTrust Laro Black
Shop NowBelkin BoostCharge Pro Wireless charging White
Shop NowAnker A1664H11 power bank 10000 mAh Wireless charg...
Shop NowSandberg Solar 5-Panel Powerbank 10000
Shop NowSandberg All-in1 Powerbank 27000 PD 240W
Shop NowSandberg Car Jumpstarter Powerbank 10000
Shop NowAnker A1665 5000 mAh Wireless charging Black
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 127W 40000
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowSandberg Solar 5-Panel Powerbank 27000
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 100W 20000
Shop NowANKER MAGGO POWER BANK (10K, MAGNETIC WIRELESS), W...
Shop NowBelkin BoostCharge Pro 20000 mAh Black
Shop NowSandberg Solar 6-Panel Powerbank 20000
Shop NowLenovo 40ALLG1WWW power bank Lithium-Ion (Li-Ion) ...
Shop NowBelkin BPB016BTBK power bank 26000 mAh Black
Shop NowSandberg Powerbank 20000 PD65W+2xQC3.0
Shop NowAnker A1638 10000 mAh Black
Shop NowSandberg Survivor Powerbank 20000
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Sandberg Travel Powerbank 20000 PD100W
£60.72
£50.60
|
Popular
Sandberg Survivor Powerbank 20000
£52.80
£44.00
|
Hot Product
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 24000
£65.34
£54.45
|
Recommended
Sandberg Powerbank USB-C PD 100W 20000
£60.72
£50.60
|
Bestseller
Sandberg Powerbank 20000 PD65W+2xQC3.0
£52.80
£44.00
|
CoreParts MBX-PB006 power bank Lithium...
£56.10
£46.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
421-25
|
420-36
|
420-38
|
420-52
|
420-62
|
MBX-PB006
|
| Manufacturer |
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
CoreParts
|
| Battery technology |
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|