CHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTY US English Black
£158.53
£132.11
USB, 540 g, US EN + EURO
More Information
Description
The "XS Touchpad Keyboard" (G84-5500) combines comfortable mouse control with compact dimensions. The mouse can be controlled easily and precisely via the large touchpad with two mouse keys.
- High-quality touchpad with two mouse buttons for convenient control of the cursor
- High degree of reliability and precise keystroke feel thanks to individual keys with Gold Crosspoint contacts (Cherry ML technology)
- Ideal for continuous usage due to the long operating life in excess of 20 million key confirmations per individual key
- Compact dimensions and very low overall build height, ideal for restricted spaces and for 19" applications
- Standardised measurements and installation dimensions of the complete XS product family - the keyboard can be adapted to every application
- Lightweight - for applications where every gram counts
- High-quality touchpad with two mouse buttons for convenient control of the cursor
- High degree of reliability and precise keystroke feel thanks to individual keys with Gold Crosspoint contacts (Cherry ML technology)
- Ideal for continuous usage due to the long operating life in excess of 20 million key confirmations per individual key
- Compact dimensions and very low overall build height, ideal for restricted spaces and for 19" applications
- Standardised measurements and installation dimensions of the complete XS product family - the keyboard can be adapted to every application
- Lightweight - for applications where every gram counts
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| USB hub | No |
| Fingerprint reader | No |
| Purpose | Universal |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard number of keys | 88 |
| Wrist rest | No |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | Touchpad + mouse buttons |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard language | US English |
| Connectivity technology | Wired |
| Certification | cURus, c-tick,VCCI, CE, FCC, VDE, BSMI |
| Device interface | USB |
| Keyboard keys operating life | 20 million characters |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 2.5 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Keyboard style | Straight |
| Ergonomic design | No |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | No |
| Certification | cURus, c-tick,VCCI, CE, FCC, VDE, BSMI |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Ergonomic design | No |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Master (outer) cases per pallet | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Ergonomics | |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 2.5 m |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 2.5 m |
| Power | |
| Power consumption | 35 mA |
| Power source type | USB |
| Mouse | |
|---|---|
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Buttons quantity | 2 |
| Mouse included | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Certificates | |
| Certification | cURus, c-tick,VCCI, CE, FCC, VDE, BSMI |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 540 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 374 x 139 x 18 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 670 g |
| User guide | Yes |
| Package width | 393 mm |
| Package height | 33 mm |
| Package depth | 196 mm |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 21 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Other features | |
| Internal | No |
| Pointing device | Touchpad + mouse buttons |
| Connectivity technology | Wired |
| Master (outer) cases per pallet | 12 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Keychron Q6 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron K4 HE keyboard Universal USB + RF Wireles...
Shop NowCHERRY MX 8.2 Pro TMR Wireless keyboard Gaming USB...
Shop NowLogitech MX Keys S Combo
Shop NowCHERRY MX 8.2 Pro TMR Wireless keyboard Gaming USB...
Shop NowCHERRY MX 8.2 Pro TMR Wireless keyboard Gaming USB...
Shop NowCHERRY MX 8.2 Pro TMR Wireless keyboard Gaming USB...
Shop NowRazer BlackWidow V4 Pro keyboard Gaming USB QWERTY...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace HFX ZywOo Edition keyboard G...
Shop NowLogitech Master MX Keys S Combo for Mac keyboard M...
Shop NowHP 960 Ergonomic Wireless Keyboard
Shop NowDucky One 3 Classic keyboard Gaming USB US English...
Shop NowKeychron Q6 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7412 keyboard Indust...
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100 keyboard Medica...
Shop NowLogitech G 920-012555 keyboard Gaming RF Wireless ...
Shop Nowbe quiet! Light Mount Silent Linear UK ISO keyboar...
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop Nowbe quiet! Dark Mount Silent Tactile UK ISO keyboar...
Shop NowCHERRY KW 300W MX keyboard Home USB + Bluetooth QW...
Shop NowKeychron K2 HE keyboard Gaming USB + RF Wireless +...
Shop Nowbe quiet! Dark Mount Silent Linear UK ISO keyboard...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7000 keyboard Medica...
Shop NowHyperX Alloy Rise 75 - Gaming Keyboards
Shop NowHyperX Alloy Rise - Gaming Keyboards
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowKeychron K2H-Q1-UK keyboard Gaming USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron K2H-J1-UK keyboard Gaming USB + RF Wirele...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini For Business
Shop NowContour Design Active Key AK-C7000 keyboard Medica...
Shop NowDucky One3 Matcha keyboard Gaming USB UK English B...
Shop NowDucky One3 Matcha keyboard Gaming USB UK English B...
Shop NowDucky One3 Matcha keyboard Gaming USB UK English B...
Shop NowContour Design Active Key AK-C4110 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C4110 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100F-U1-W/UK keyboa...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowLogitech 920-010931 keyboard Mouse included Office...
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace 75 HE keyboard Gaming USB Bl...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100F-UVS-W/UK keybo...
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded,PS2, Bla...
Shop NowCHERRY G84-4420 keyboard USB QWERTY US English Bla...
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini Minimalist Wireless I...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace HFX keyboard Gaming USB Blac...
Shop NowASUS ROG CLAYMORE II keyboard Gaming RF Wireless +...
Shop NowLogitech MX Mechanical
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded, USB, Bl...
Shop NowLogitech MX Mechanical
Shop NowCHERRY G84-5400LUMES keyboard USB Grey
Shop NowCorsair K65 PLUS WIRELESS keyboard Gaming RF Wirel...
Shop NowRazer Huntsman Mini keyboard Gaming USB QWERTY US ...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II X keyboard Gaming USB Blac...
Shop NowLogitech Master MX Keys Combo for Bussiness keyboa...
Shop NowAlienware Tri-Mode AW920K keyboard Gaming USB + RF...
Shop NowRazer BlackWidow V4 X keyboard Gaming USB QWERTY U...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless keyboard Gamin...
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowRazer Huntsman Mini Clicky Optical Switch Purple
Shop NowLogitech ERGO K860 Ergonomic Split Keyboard for Bu...
Shop NowRazer BlackWidow V4 75% keyboard Gaming USB QWERTY...
Shop NowLogitech 920-010926 keyboard Mouse included Office...
Shop NowASUS ROG Falchion RX Low Profile keyboard Mouse in...
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowLogitech 920-010932 keyboard Mouse included Office...
Shop NowLogitech MX Keys S Combo
Shop NowDELL Pro Premium Collaboration Keyboard and Mouse ...
Shop NowLogitech MX Keys Mini Combo for Business
Shop NowRazer BlackWidow V4 keyboard Gaming USB QWERTY US ...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless keyboard Gamin...
Shop NowHYTE Keeb TKL keyboard Universal USB QWERTY Englis...
Shop NowCHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ German Blac...
Shop NowCHERRY XS Touchpad G84-5500 keyboard USB QWERTY No...
Shop NowCHERRY XS Trackball keyboard USB QWERTY Nordic Bla...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
CHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTY...
£158.53
£132.11
|
Bestseller
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£148.20
£123.50
|
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£148.13
£123.44
|
Recommended
CHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ...
£139.48
£116.23
|
Popular
CHERRY G84-4420 keyboard USB QWERTY US...
£148.13
£123.44
|
New
CHERRY XS Trackball keyboard USB QWERT...
£139.48
£116.23
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
G84-5500LUMEU-2
|
G84-4400LUBGB-2
|
G84-4400LPBGB-2
|
G84-5500LUMDE-2
|
G84-4420LUBEU-2
|
G84-5400LUMPN-2
|
| Manufacturer |
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
| Keyboard layout |
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTZ
|
QWERTY
|
QWERTY
|
| Mouse included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Recommended usage |
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
| Device interface |
USB
|
USB
|
PS/2
|
USB
|
USB
|
USB
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|