Jabra LINK 230
£37.80
£31.50
LINK 230
- With the plug-and-play USB adapter, you can use your Jabra desk phone headset together with your softphone.
- Original and authentic, manufacturer made accessory.
- MPN: 230-09
More Information
Reasons To Buy
Built to withstand even the toughest work environments
To ensure long service life, Jabra Link 230 is made of durable high-quality materials built to withstand even the toughest work environments.
Description
The Jabra Link 230 extends the capability of your Jabra corded QD (Quick Disconnect) headset and enhances the audio at the same time. With the plug-and-play USB adapter, you can use your Jabra deskphone headset together with your softphone. The Digital Signal Processing (DSP) technology evens out the audio stream to ensure a clear sound on both ends of the call.
With the plug-and-play USB adapter, you can use your Jabra deskphone headset together with your softphone.
With the plug-and-play USB adapter, you can use your Jabra deskphone headset together with your softphone.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product type | Cable |
| Bluetooth | Yes |
| Brand compatibility | Jabra |
| Product colour | Black |
| Compatibility | Link 230 |
| Country of origin | China |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Technical details | |
| Product type | Cable |
| Package weight | 30 g |
| Brand compatibility | Jabra |
| Product colour | Black |
| Compatibility | Link 230 |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 30 g |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 15 mm |
| Package height | 230 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 30 g |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 15 mm |
| Package height | 230 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 595 mm |
| Master (outer) case length | 167 mm |
| Master (outer) case height | 399 mm |
| Master (outer) case gross weight | 4.07 kg |
| Products per master (outer) case | 96 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
JPL BL-054MS+PC Cable
Shop NowJPL JPL-DECT Lifter Control adapter
Shop NowJPL USB (Y) Training Lead
Shop NowEPOS CEHS-CI 01
Shop NowEPOS CEHS-PA 01
Shop NowAgent AG22-0213 headphone/headset accessory Cable
Shop NowAgent USB-17 Cable
Shop NowAgent AG22-0214 headphone/headset accessory Cable
Shop NowJabra Engage 40 50 Pouch
Shop NowYealink 1308057 headphone/headset accessory Chargi...
Shop NowJabra Evolve2 50/55 Ear Cushion (1 pair)
Shop NowEPOS IMPACT CH 40
Shop NowEPOS CH 10 Charging stand
Shop NowHP Poly CS510/520/710/720 Battery
Shop NowHP Poly MDA100 QD USB-A Analog Switch
Shop NowHP Poly Voyager USB-C Charging Stand
Shop NowHP Poly DA85-M USB to QD Black Adapter TAA
Shop NowJabra Perform 75 5 Boom Arm Holder Accessory kit
Shop NowJabra Perform 75 Neckband
Shop NowJabra Perform 75 Headband
Shop NowHP Poly APC-43 Electronic Hookswitch TAA
Shop NowHP Poly APS-11 Electronic Hookswitch TAA
Shop NowPoly 2.5mm to QD Gold Cable (0.45M)
Shop NowEPOS CEHS-NEC01
Shop NowEPOS CH 30
Shop NowEPOS CEHS-AV 04
Shop NowZebra 25-129940-03R headphone/headset accessory Ca...
Shop NowJabra Evolve2 85 Ear Cushion, Black 1 pair
Shop NowJPL Element X500 Binaural Headband
Shop NowHP Poly Voyager Focus UC USB-A Charging Stand
Shop NowHP Poly Sync 60 Universal Power Supply
Shop NowHP Poly Sync 40 Charging Stand with Universal Powe...
Shop NowJabra GN 1200 3,5 jack - Mod Plug 2m
Shop NowJabra GN1221 Sound limiter QD to RJ9
Shop NowJabra Engage Name Tag for Corded Headset, 10 piece...
Shop NowEPOS USB-ED 01
Shop NowEPOS CEHS-AV 03
Shop NowEPOS ATC 02
Shop NowJabra QD to 3.5 mm for Push-to-Talk
Shop NowSandberg BT Audio Link 2in1 TxRx
Shop NowDELL HR024 USB receiver
Shop NowJabra GN1216 Avaya Cord
Shop NowJabra Polycom EHS adapter
Shop NowJabra BIZ 2400 II ear cushions
Shop NowJabra BIZ 2400 II ear cushions
Shop NowJabra Engage Headband for Convertible headset
Shop NowRazer Kitty Ears V2 Modification set
Shop NowJabra Engage Headband for Mono, incl. Cushion
Shop NowJabra 8800-01-46 headphone/headset accessory Cable
Shop NowJabra 8800-00-55 headphone/headset accessory Cable
Shop NowJabra GN1200
Shop NowJabra Link 14201-43
Shop NowHP Poly DA85 USB to QD Black Adapter TAA
Shop NowJabra GN1216 Avaya cord, coiled
Shop NowJabra A Earhook
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Jabra LINK 230
£37.80
£31.50
|
Bestseller
Jabra 8800-00-55 headphone/headset acc...
£40.55
£33.79
|
Recommended
Jabra Polycom EHS adapter
£54.46
£45.38
|
Popular
Jabra 8800-01-46 headphone/headset acc...
£39.18
£32.65
|
New
Jabra GN1200
£32.68
£27.23
|
Jabra GN1216 Avaya Cord
£31.40
£26.17
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
230-09
|
8800-00-55
|
14201-17
|
8800-01-46
|
88001-99
|
88001-03
|
| Manufacturer |
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
| Product type |
Cable
|
Cable
|
EHS adapter
|
Cable
|
Cable
|
Cable
|