SureFire Condor Claw mouse Gaming Right-hand USB Type-A Optical 6400 DPI
£9.11
£7.59
Optical, 6400 DPI, 1000 Hz, 22G, 6000 FPS, 66 ips, RGB, USB, 125 x 72 x 41 mm, 140 g
- Programmable 8-button gaming mouse
- Full RGB LED Lighting
- Buttons and lighting adjustable via software
- Adjustable DPI (800/1600/2400/3200/4800/6400 DPI)
- Adjustable polling rate (125/250/500/1000 Hz)
- 1.5m braided cable
More Information
| Device interface | USB Type-A |
|---|---|
| Buttons quantity | 8 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | 48816 |
| EAN | 0023942488163 |
| Manufacturer | SureFire |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
With its 6400-DPI resolution, full RGB lighting and 8 programmable buttons, the SureFire Condor Claw Gaming Mouse will give you the edge to surpass your competition.
SUPER FAST
Adjust your settings on the fly. Set the DPI of the SureFire Condor Claw from 800 to up to 6400 and have the optimum setting for your game – lower for precise aiming or higher for rapid movement.
The polling rate can also be adjusted - 125 Hz, 250 Hz, 500 Hz or 1000 Hz - to best suit the game and computer and ensure perfect performance for your set up.
IN COLOUR
The colourful RGB lighting in the SureFire Condor Claw will heighten your gaming experience. Fully adjustable and with multiple effects, you can select your favourite lighting modes and save them as pre-sets in the software included.
PERSONALISED
Configure everything the way you like it. Programme the buttons, macros and save your speed settings and light effects with the included advanced software.
SUPER FAST
Adjust your settings on the fly. Set the DPI of the SureFire Condor Claw from 800 to up to 6400 and have the optimum setting for your game – lower for precise aiming or higher for rapid movement.
The polling rate can also be adjusted - 125 Hz, 250 Hz, 500 Hz or 1000 Hz - to best suit the game and computer and ensure perfect performance for your set up.
IN COLOUR
The colourful RGB lighting in the SureFire Condor Claw will heighten your gaming experience. Fully adjustable and with multiple effects, you can select your favourite lighting modes and save them as pre-sets in the software included.
PERSONALISED
Configure everything the way you like it. Programme the buttons, macros and save your speed settings and light effects with the included advanced software.
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Number of movement resolution modes | 7 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Adjustable polling rate | Yes |
| Frame rate | 6000 fps |
| Number of programmable buttons | 8 |
| Acceleration (max) | 22 G |
| Buttons durability (million clicks) | 5000000 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Gaming |
| Recommended usage | Universal |
| Movement resolution | 6400 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Polling rate | 125,250,500,1000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 8 |
| Device interface | USB Type-A |
| Mouse tracking speed | 66 ips |
| Input device | |
| Number of movement resolution modes | 7 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Adjustable polling rate | Yes |
| Frame rate | 6000 fps |
| Number of programmable buttons | 8 |
| Acceleration (max) | 22 G |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Gaming |
| Recommended usage | Universal |
| Movement resolution | 6400 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Polling rate | 125,250,500,1000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 8 |
| Device interface | USB Type-A |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.5 m |
| Design | |
| Illumination colour | Blue, Green, Red |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Material | Plastic |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Illumination | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Technical details | |
| Weight | 140 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Plug and Play | Yes |
| Material | Plastic |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Scrolling directions | Vertical |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Polling rate | 125,250,500,1000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Illumination | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Ergonomics | |
| Adjustable polling rate | Yes |
| Buttons durability (million clicks) | 5000000 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.5 m |
| Ergonomic design | Yes |
| Power | |
| Power consumption | 100 mA |
| Power source | Cable |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 25 - 75% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 140 g |
| Width | 72 mm |
| Depth | 125 mm |
| Height | 41 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 248 g |
| Package type | Box |
| Package width | 150 mm |
| Package depth | 50 mm |
| Package height | 200 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| User guide | Yes |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Sustainability | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 270 mm |
| Master (outer) case length | 320 mm |
| Master (outer) case height | 220 mm |
| Master (outer) case gross weight | 3 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Weight | 140 g |
| Polling rate | 125,250,500,1000 Hz |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
VIDA PRECISION GAMING USB RGB mouse Ambidextrous U...
Shop NowUrban Factory CYCLEE: WIRELESS 2.4GHZ MOUSE WITH U...
Shop NowLogitech 910-006867 mouse Office Ambidextrous RF W...
Shop NowDICOTA D31980 mouse Travel Ambidextrous Bluetooth ...
Shop NowAdesso iMouse M6C-TAA mouse Office Ambidextrous US...
Shop NowLogitech M110 Silent
Shop NowTargus AMU81AMGL mouse Ambidextrous USB Type-A Opt...
Shop NowManhattan Performance III Wireless Mouse, Black, 1...
Shop NowDICOTA SILENT V2 mouse Office RF Wireless
Shop NowHama MW-400 V2 mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowLogitech M190 Full-size wireless mouse
Shop NowTechair XM301Bv2 Essential USB Mouse
Shop NowUrban Factory ONLEE COLOR: BLUETOOTH 5.0 MOUSE - 1...
Shop NowLogiLink ID0158 mouse Office Right-hand USB Type-A...
Shop NowLogiLink ID0137 mouse Gaming Ambidextrous USB Type...
Shop NowUrban Factory FREE COLOR: WIRELESS 2.4 GHZ MOUSE -...
Shop NowDICOTA D32045 mouse Ambidextrous RF Wireless + Blu...
Shop NowDICOTA D32044 mouse Ambidextrous RF Wireless + Blu...
Shop NowLogitech 910-007461 mouse Universal Ambidextrous B...
Shop NowGenius Computer Technology NX-7000 mouse Office Am...
Shop NowCHERRY GENTIX CORDED MOUSE, Black, USB
Shop NowV7 Optical LED USB Mouse - black
Shop NowLogiLink ID0031 mouse RF Wireless Optical 800 DPI
Shop NowAdesso iMouse A30B mouse Universal Ambidextrous RF...
Shop NowManhattan MW6020 Wireless Mouse, Black, Adjustable...
Shop NowLogitech B170 Wireless Mouse
Shop NowTargus AMU75EU mouse Travel Ambidextrous USB Type-...
Shop NowLogitech B120 Optical Combo Mouse
Shop NowHP 285 Silent Wireless Mouse
Shop NowSandberg Saver USB Mouse
Shop NowTrust TM-101 mouse Home Ambidextrous USB Type-A Op...
Shop NowHP 235 Slim Wireless Mouse
Shop NowLogitech 910-007460 mouse Universal Ambidextrous B...
Shop NowCHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse, Light Grey...
Shop NowLogitech Mouse M100
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowLogitech Wireless Mouse M235
Shop NowCHERRY MC 2000 Corded Mouse with Tilt Wheel, Pale ...
Shop NowLogitech M170 Wireless Mouse
Shop NowLogitech Mouse M100
Shop NowHP 435 Multi-Device Wireless Mouse
Shop NowCHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse, Black, PS2...
Shop NowLogitech M110 Silent
Shop NowLogitech M330 SILENT PLUS
Shop NowDELL WM126 mouse Office RF Wireless Optical
Shop NowHP 128 Laser Wired Mouse
Shop NowLenovo 4Y50R20863 mouse Office Ambidextrous USB Ty...
Shop NowKensington Wired ValuMouse
Shop NowHP Wired Desktop 320M Mouse
Shop NowDELL Wired Mouse - MS116 - Black - (RTL BOX)
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
CHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse...
£9.61
£8.01
|
Bestseller
CHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse...
£9.61
£8.01
|
Popular
Targus AMU75EU mouse Travel Ambidextro...
£10.18
£8.48
|
New
Logitech B120 Optical Combo Mouse
£9.37
£7.81
|
Recommended
CHERRY GENTIX CORDED MOUSE, Black, USB
£10.06
£8.38
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
M-5450
|
M-5400
|
AMU75EU
|
910-003360
|
JM-0300-2
|
| Manufacturer |
CHERRY
|
CHERRY
|
Targus
|
Logitech
|
CHERRY
|
| Buttons quantity |
3
|
3
|
N/A
|
3
|
3
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Blue Trace
|
Optical
|
Optical
|
| Purpose |
office
|
office
|
Travel
|
office
|
office
|
| Device interface |
USB Type-A + PS/2
|
USB Type-A + PS/2
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Scroll type |
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
N/A
|