GAMDIAS AURA GL360 V2 WH computer cooling system Processor All-in-one liquid cooler 12 cm White
£56.08
£46.73
GAMDIAS AURA GL360 V2 WH, All-in-one liquid cooler, 12 cm, 800 RPM, 1800 RPM, 33.8 dB, 73.6 cfm
More Information
| Type | All-in-one liquid cooler |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| SKU | AURA GL360 V2 WH |
| EAN | 4712960139374 |
| Manufacturer | Gamdias |
| Availability | Y |
Description
GAMDIAS AURA GL360 V2 WH. Type: All-in-one liquid cooler, Fan diameter: 12 cm, Rotational speed (min): 800 RPM, Rotational speed (max): 1800 RPM, Noise level (high speed): 33.8 dB, Maximum airflow: 73.6 cfm, Maximum air pressure: 2.12 mmH2O, Bearing type: Hydraulic. Voltage: 12 V. Product colour: White
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Rotational speed (min) | 800 RPM |
| Rotational speed (max) | 1800 RPM |
| Bearing type | Hydraulic |
| Noise level (high speed) | 33.8 dB |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | Socket AM3+, LGA 2011 (Socket R), Socket AM4, LGA 2011-v3 (Socket R), Socket AM5, LGA 1150 (Socket H3), LGA 2066, LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), Socket FM1, LGA 1156 (Socket H), Socket FM2, Socket FM2+, Socket AM2, LGA 1700, Socket AM2+, Socket AM3 |
| Minimum airflow (imperial) | 73.6 cfm |
| Maximum airflow | 73.6 cfm |
| Maximum air pressure | 2.12 mmH2O |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Pump connector | 3-pin |
| Design | |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | White |
| Illumination LED | Yes |
| Radiator material | Aluminum |
| Base plate material | Copper |
| Technical details | |
| Noise level (high speed) | 33.8 dB |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | Socket AM3+, LGA 2011 (Socket R), Socket AM4, LGA 2011-v3 (Socket R), Socket AM5, LGA 1150 (Socket H3), LGA 2066, LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), Socket FM1, LGA 1156 (Socket H), Socket FM2, Socket FM2+, Socket AM2, LGA 1700, Socket AM2+, Socket AM3 |
| Minimum airflow (imperial) | 73.6 cfm |
| Maximum airflow | 73.6 cfm |
| Maximum air pressure | 2.12 mmH2O |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Illumination LED | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Pump connector | 3-pin |
| Power | |
|---|---|
| Voltage | 12 V |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Radiator width | 39.6 cm |
| Radiator depth | 12 cm |
| Radiator height | 2.7 cm |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Other features | |
| Pump connector | 3-pin |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Cooler Master MasterLiquid 360 Core II White
Shop NowCooler Master MasterLiquid 360 Core II Processor L...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm Black 3...
Shop NowLian Li Uni Fan TL120 LCD Reverse Blade Wireless C...
Shop NowThermalright Peerless Assassin 120 Processor Air c...
Shop NowLian Li Uni Fan TL120 LCD Reverse Blade Wireless C...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 280 - Multi Compatib...
Shop NowMSI MAG COREFROZR AA13 computer cooling system Pro...
Shop NowCooler Master MasterLiquid 240 Core II White
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 A-RGB - Multi Co...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 - Multi Compatib...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 360 - Multi Compatib...
Shop NowMSI MAG Coreliquid A13 240 Motherboard, Processor ...
Shop NowMSI MAG COREFROZR AA13 WHITE computer cooling syst...
Shop NowAntec Vortex Lum 360 White ARGB Processor Liquid c...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 LX Black Processor Air c...
Shop NowDeepCool AK400 Digital PRO Processor Air cooler 12...
Shop NowDeepCool LE360 WH V2 Processor All-in-one liquid c...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 Black Processor Air cool...
Shop NowDeepCool LE240 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop NowDeepCool LE240 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop NowDeepCool LE360 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowLian Li 12RCL1W3B computer cooling system Computer...
Shop NowLian Li GA II LITE Processor All-in-one liquid coo...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowDeepCool FL12-3 in 1 Computer case Fan 12 cm Black...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowLian Li 12CL1W3B computer cooling system Computer ...
Shop NowDeepCool LM240 Processor Liquid cooling kit 12 cm ...
Shop NowAntec Orbit 120 ARGB FAN Computer case 12 cm Black
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in-one liquid ...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in-one liquid ...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 LX Processor All-in-one liqu...
Shop NowDeepCool AK620 G2 Digital NYX Processor Air cooler...
Shop NowDeepCool AK700 Digital NYX Processor Air cooler 12...
Shop NowDeepCool AK400 G2 Digital NYX Processor Air cooler...
Shop NowKolink Umbra Void 360 AIO Processor Liquid cooling...
Shop NowKolink Umbra Void AIO Processor Liquid cooling kit...
Shop NowDeepCool AK620 ZERO DARK Processor Air cooler 12 c...
Shop NowNZXT F120 RGB DUO Triple Pack Computer case Fan 12...
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Twin Pack Computer case Fan 14 c...
Shop NowDeepCool ASSASSIN IV Processor Air cooler 14 cm Bl...
Shop NowDeepCool AN600 Processor Air cooler 12 cm Aluminiu...
Shop NowDeepCool AK620 DIGITAL Processor Air cooler 12 cm ...
Shop NowAntec Symphony 360 ARGB White Processor All-in-one...
Shop NowHPE P49145-B21 Processor Heatsink/Radiator
Shop NowDeepCool MYSTIQUE 360 Processor All-in-one liquid ...
Shop NowDeepCool MYSTIQUE 240 Processor All-in-one liquid ...
Shop NowDeepCool LS520S Processor All-in-one liquid cooler...
Shop Nowbe quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM High Speed Fa...
Shop NowSupermicro SNK-P0080AP4 computer cooling system Pr...
Shop NowValkyrie Dragonfang 240 Processor All-in-one liqui...
Shop NowValkyrie Dragonfang 240 Processor All-in-one liqui...
Shop NowGAMDIAS AURA GL360 V2 computer cooling system Proc...
Shop Nowbe quiet! Dark Rock Slim CPU Cooler
Shop NowSupermicro SNK-P0063AP4 computer cooling system Pr...
Shop NowGAMDIAS AURA GL240 V2 computer cooling system Proc...
Shop NowDeepCool AK620 Digital PRO Processor Air cooler 12...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowDeepCool FL12 WH-3 in 1 Computer case Fan 12 cm Wh...
Shop NowDeepCool FL12R-3 IN 1 Computer case Fan 12 cm Blac...
Shop NowNoctua NH-L9x65 Processor Cooler 9.2 cm
Shop NowDeepCool LS520 Processor All-in-one liquid cooler ...
Shop NowHPE 872452-001 computer cooling system Processor H...
Shop Nowbe quiet! Dark Rock Pro 5 Processor Air cooler 120...
Shop Nowbe quiet! DARK ROCK 5 Processor Air cooler 12 cm B...
Shop NowFractal Design Momentum 14 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowNZXT F420 RGB Core Computer case Fan 14 cm Black 1...
Shop NowNoctua NH-U9S computer cooling system Processor Co...
Shop NowNZXT F420 RGB Core Computer case Fan 14 cm White 1...
Shop NowHYTE THICC FP12 Processor Fan 12 cm Black, White 3...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
GAMDIAS AURA GL360 V2 WH computer cool...
£56.08
£46.73
|
Hot Product
Noctua NH-U9S computer cooling system...
£80.04
£66.70
|
Popular
Noctua NH-L9x65 Processor Cooler 9.2 cm
£74.98
£62.48
|
HPE 872452-001 computer cooling system...
£59.40
£49.50
|
Recommended
Supermicro SNK-P0063AP4 computer cooli...
£68.52
£57.10
|
Bestseller
be quiet! Dark Rock Slim CPU Cooler
£57.66
£48.05
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AURA GL360 V2 WH
|
NH-U9S
|
NH-L9X65
|
872452-001
|
SNK-P0063AP4
|
BK024
|
| Manufacturer |
Gamdias
|
Noctua
|
Noctua
|
HPE
|
Supermicro
|
be quiet!
|
| Type |
All-in-one liquid cooler
|
cooler
|
cooler
|
Heatsink/Radiator
|
Air cooler
|
cooler
|
| Suitable location |
Processor
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|