Lian Li 12RCL1W3B computer cooling system Computer case Fan 12 cm Black
120mm, 2.52 mmH2O, 77.34 CFM, 29.8 dBA
  • Controlled with L-Wireless Controller for improved user experience.
  • 28mm thickness for improved airflow and static pressure.
  • New UNI FAN interlocking system for simplified cable management.
  • Full software control via L-Connect 3.
  • Standard and reverse blade options for varied installation layouts.
  • Fluid Dynamic Bearing (FDB) for low noise operation and longer product life span.
More Information
More Information
SKU 12RCL1W3B
EAN 4718466018595
Manufacturer LIAN LI
Availability Y
Product Manuals (HTML) View Manual
Description
DUAL-ZONE LIGHTING FOR RGB
REFINED DETAIL,
STYLE IN EVERY SPIN
NEW TOOL-FREE INTERLOCKINGFOR EFFORTLESS INSTALLATION
BALANCED PERFORMANCE WITH QUIET OPERATION
INTEGRATED PWM RECEIVER FOR STABLE AND CLEAN POWER DELIVERY
Equipped with a 4-pin main header for automatic PWM detection and a 2-pin tail header for additional power, the UNI FAN CL Wireless ensures reliable 12V operation from the motherboard. Cable length can be adjusted using the built-in organizer, while custom cable combs keep wiring tidy.
L-WIRELESS SYNC CONTROLLER FOR UNIFIED WIRELESS CONTROL
Manage fan speed and lighting across up to 10 device groups with a single 2.4GHz USB dongle-seamlessly syncing UNI FANs, AIOs, STRIMERs, and more for a truly cable-free setup.
Specifications
Performance
Suitable locationComputer case
Rotational speed (min)0.25 RPM
Rotational speed (max)2150 RPM
Bearing typeFluid Dynamic Bearing (FDB)
Noise level (high speed)29.8 dB
TypeFan
Fan diameter12 cm
Maximum airflow77.34 cfm
Maximum air pressure2.52 mmH2O
Number of fans3 fan(s)
Design
Number of fans3 fan(s)
MaterialAluminium, Polycarbonate (PC), Thermoplastic polyester (PBT)
Product colourBlack
Technical details
TypeFan
Fan diameter12 cm
Maximum airflow77.34 cfm
Maximum air pressure2.52 mmH2O
Power
Starting voltage6 V
Voltage12 V
Fan power consumption5.16 W
Colour
Product colourBlack
Weight & dimensions
Width120 mm
Depth28 mm
Height120 mm
Delivery Details
  • UK distributors.
  • Order before 4 pm for next-day delivery.
There are deivery surcharges to these postcodes:
Postcode Charge
Suggested Products
Lian Li Uni Fan 14RSLIN1W1B Computer case 14 cm Bl...
Shop Now
Cooler Master MasterLiquid 360 Core II Processor L...
Shop Now
Cooler Master MasterLiquid 360 Core II White
Thermalright Aqua Elite 240 WHITE ARGB V3 computer...
ARCTIC Freezer P14 Pro A-RGB (White) - 3 Pack 140 ...
Thermalright Peerless Assassin 120 Processor Air c...
Lian Li Uni Fan TL120 LCD Reverse Blade Wireless C...
Lian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm White 1...
Lian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm Black 1...
Cooler Master MasterLiquid 240 Core II
Cooler Master MasterLiquid 240 Core II White
ARCTIC Liquid Freezer III 280 A-RGB - Multi Compat...
ARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 A-RGB - Multi Co...