DeepCool AK620 ZERO DARK Processor Air cooler 12 cm Black 1 pc(s)
£56.10
£46.75
Intel LGA2066/2011-v3/2011/1700/1200/1151/1150/1155, AMD AM5/AM4, 2x 120 mm, 500 - 1850 RPM, 28 dB(A)
More Information
| Type | Air cooler |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| SKU | R-AK620-BKNNMT-G-1 |
| EAN | 6933412727842 |
| Manufacturer | DeepCool |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Description
ZERO DARK EDITION
The DeepCool AK620 ZERO DARK is an all-black edition of the dominant AK620 high performance CPU cooler. The same premium quality materials featuring six advanced copper heat pipes, a dense dual-tower heat sink, and two silent FDB fans produces a powerful winning formula for high performance cooling in a ZERO DARK raven design. Dripping in black from head to toe, the AK620 ZERO DARK edition coats every surface in a premium all-black luster for a bold look in any system setup.
UNLOCKED POTENTIAL
Achieve peak performance on your CPU with substantial cooling capacity for high frequency overclocking. The AK620 ZERO DARK features a maximum heat dissipation power of 260W and improved airflow to lower temperatures during demanding system applications.
COOL, QUIET
AND POWERFUL
Two powerful PWM fans with superior fluid dynamic bearings offer low noise operation without losing cooling output for a perfect balance.
EXCEPTIONAL COOLING BY DESIGN
The AK620 ZERO DARK features a precision-machined convex copper base and six copper heat pipes that deliver improved heat transfer capabilities. The dense matrix fin array in a dual tower heat sink layout offers better efficiency for high performance systems.
MULTI-PLATFORM PERFORMANCE
The all-metal mounting bracket kit provides a sturdy and easy installation process for both Intel and AMD platforms with additional tools included.
The DeepCool AK620 ZERO DARK is an all-black edition of the dominant AK620 high performance CPU cooler. The same premium quality materials featuring six advanced copper heat pipes, a dense dual-tower heat sink, and two silent FDB fans produces a powerful winning formula for high performance cooling in a ZERO DARK raven design. Dripping in black from head to toe, the AK620 ZERO DARK edition coats every surface in a premium all-black luster for a bold look in any system setup.
UNLOCKED POTENTIAL
Achieve peak performance on your CPU with substantial cooling capacity for high frequency overclocking. The AK620 ZERO DARK features a maximum heat dissipation power of 260W and improved airflow to lower temperatures during demanding system applications.
COOL, QUIET
AND POWERFUL
Two powerful PWM fans with superior fluid dynamic bearings offer low noise operation without losing cooling output for a perfect balance.
EXCEPTIONAL COOLING BY DESIGN
The AK620 ZERO DARK features a precision-machined convex copper base and six copper heat pipes that deliver improved heat transfer capabilities. The dense matrix fin array in a dual tower heat sink layout offers better efficiency for high performance systems.
MULTI-PLATFORM PERFORMANCE
The all-metal mounting bracket kit provides a sturdy and easy installation process for both Intel and AMD platforms with additional tools included.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rotational speed (min) | 500 RPM |
| Rotational speed (max) | 1850 RPM |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Thermal Design Power (TDP) | 260 W |
| Noise level (high speed) | 28 dB |
| Number of heat pipes | 6 |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, LGA 2011 (Socket R), LGA 2011-v3 (Socket R), LGA 2066, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 68.99 cfm |
| Maximum air pressure | 2.19 mmH2O |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Number of fan blades | 9 |
| Fan diameter 2 | 12 cm |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Number of heat pipes | 6 |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Number of fan blades | 9 |
| Technical details | |
| Thermal Design Power (TDP) | 260 W |
| Noise level (high speed) | 28 dB |
| Number of heat pipes | 6 |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, LGA 2011 (Socket R), LGA 2011-v3 (Socket R), LGA 2066, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 68.99 cfm |
| Maximum air pressure | 2.19 mmH2O |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Fan connector | 4-pin |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
|---|---|
| Rated voltage | 12 V |
| Thermal Design Power (TDP) | 260 W |
| Rated current | 0.12 A |
| Fan power consumption | 1.44 W |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Width | 129 mm |
| Depth | 138 mm |
| Height | 160 mm |
| Weight | 1.46 kg |
| Fan 2 dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Radiator width | 12.7 cm |
| Radiator depth | 11 cm |
| Radiator height | 15.7 cm |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Thermal pad included | Yes |
| Package type | Box |
| Mounting kit | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Thermalright Peerless Assassin 120 Processor Air c...
Shop NowCooler Master MasterLiquid 360 Core II White
Shop NowCooler Master MasterLiquid 360 Core II Processor L...
Shop NowLian Li Uni Fan TL120 LCD Reverse Blade Wireless C...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm Black 3...
Shop NowMSI MAG COREFROZR AA13 computer cooling system Pro...
Shop NowCooler Master MasterLiquid 240 Core II White
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 A-RGB - Multi Co...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 280 - Multi Compatib...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 360 - Multi Compatib...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 - Multi Compatib...
Shop NowMSI MAG COREFROZR AA13 WHITE computer cooling syst...
Shop NowMSI MAG Coreliquid A13 240 Motherboard, Processor ...
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 LX Black Processor Air c...
Shop NowDeepCool LE240 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop NowLian Li GA II LITE Processor All-in-one liquid coo...
Shop NowDeepCool LE360 WH V2 Processor All-in-one liquid c...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowDeepCool AK400 Digital PRO Processor Air cooler 12...
Shop NowAntec Vortex Lum 360 White ARGB Processor Liquid c...
Shop NowDeepCool LE240 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop NowLian Li 12RCL1W3B computer cooling system Computer...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowLian Li 12CL1W3B computer cooling system Computer ...
Shop NowDeepCool LM240 Processor Liquid cooling kit 12 cm ...
Shop NowAntec Orbit 120 ARGB FAN Computer case 12 cm Black
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in-one liquid ...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in-one liquid ...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 LX Processor All-in-one liqu...
Shop NowDeepCool FD12 ARGB-3 in 1 Computer case Fan 12 cm ...
Shop NowAntec Skeleton 240 Processor All-in-one liquid coo...
Shop NowDeepCool AK620 G2 Digital NYX Processor Air cooler...
Shop NowDeepCool AK700 Digital NYX Processor Air cooler 12...
Shop NowDeepCool AK400 G2 Digital NYX Processor Air cooler...
Shop NowKolink Umbra Void 360 AIO Processor Liquid cooling...
Shop NowKolink Umbra Void AIO Processor Liquid cooling kit...
Shop NowGAMDIAS AURA GL360 V2 computer cooling system Proc...
Shop NowDeepCool AN600 Processor Air cooler 12 cm Aluminiu...
Shop NowDeepCool AK620 DIGITAL Processor Air cooler 12 cm ...
Shop NowAntec Symphony 360 ARGB White Processor All-in-one...
Shop NowDeepCool ASSASSIN IV Processor Air cooler 14 cm Bl...
Shop NowDeepCool MYSTIQUE 360 Processor All-in-one liquid ...
Shop NowDeepCool MYSTIQUE 240 Processor All-in-one liquid ...
Shop NowDeepCool LS520S Processor All-in-one liquid cooler...
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Twin Pack Computer case Fan 14 c...
Shop NowNZXT RF-U36HF-W1 computer cooling system Computer ...
Shop NowNZXT F120 RGB DUO Triple Pack Computer case Fan 12...
Shop NowValkyrie Dragonfang 240 Processor All-in-one liqui...
Shop NowValkyrie Dragonfang 240 Processor All-in-one liqui...
Shop NowGAMDIAS AURA GL240 V2 computer cooling system Proc...
Shop NowGAMDIAS AURA GL360 V2 WH computer cooling system P...
Shop NowDeepCool AK620 Digital PRO Processor Air cooler 12...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowDeepCool FL12 WH-3 in 1 Computer case Fan 12 cm Wh...
Shop NowDeepCool LS520 Processor All-in-one liquid cooler ...
Shop Nowbe quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM High Speed Fa...
Shop NowSupermicro SNK-P0080AP4 computer cooling system Pr...
Shop NowDeepCool FL12-3 in 1 Computer case Fan 12 cm Black...
Shop NowDeepCool FL12R-3 IN 1 Computer case Fan 12 cm Blac...
Shop NowDeepCool LE360 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 Black Processor Air cool...
Shop NowHPE 872452-001 computer cooling system Processor H...
Shop Nowbe quiet! Dark Rock Pro 5 Processor Air cooler 120...
Shop Nowbe quiet! DARK ROCK 5 Processor Air cooler 12 cm B...
Shop NowFractal Design Momentum 14 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowNZXT F420 RGB Core Computer case Fan 14 cm Black 1...
Shop NowNoctua NH-L9x65 Processor Cooler 9.2 cm
Shop NowNZXT F420 RGB Core Computer case Fan 14 cm White 1...
Shop NowHYTE THICC FP12 Processor Fan 12 cm Black, White 3...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
DeepCool AK620 ZERO DARK Processor Air...
£56.10
£46.75
|
Popular
Noctua NH-L9x65 Processor Cooler 9.2 cm
£74.98
£62.48
|
HPE 872452-001 computer cooling system...
£59.40
£49.50
|
Recommended
Supermicro SNK-P0080AP4 computer cooli...
£76.12
£63.43
|
Hot Product
be quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM H...
£52.27
£43.56
|
Lian Li Uni Fan SL-INF Computer case 1...
£81.13
£67.61
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
R-AK620-BKNNMT-G-1
|
NH-L9X65
|
872452-001
|
SNK-P0080AP4
|
BL077
|
UF-SLIN120-3B
|
| Manufacturer |
DeepCool
|
Noctua
|
HPE
|
Supermicro
|
be quiet!
|
LIAN LI
|
| Type |
Air cooler
|
cooler
|
Heatsink/Radiator
|
Air cooler
|
fan
|
fan
|
| Suitable location |
Processor
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Computer case
|