Patriot Memory PSF16GMDC10 memory card 16 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
LX Series micro SD Flash Memory card 16GB
More Information
| Flash card type | MicroSDHC |
|---|---|
| Flash memory class | Class 10 |
| Capacity | 16 GB |
| SKU | PSF16GMDC10 |
| EAN | 0814914027967 |
| Manufacturer | Patriot Memory |
| Availability | Y |
Description
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 16 GB |
| Read speed | 80 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Certification | CE / FCC / RoHS |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Memory voltage | 2.7,3.6 V |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Power | |
| Memory voltage | 2.7,3.6 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Certificates | |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 0.03 g |
| Width | 15 mm |
| Depth | 10 mm |
| Height | 11 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 290 mm |
| Package height | 310 mm |
| Package depth | 60 mm |