Patriot Memory PSF16GMDC10 memory card 16 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
£21.11
£17.59
LX Series micro SD Flash Memory card 16GB
More Information
| Flash card type | MicroSDHC |
|---|---|
| Flash memory class | Class 10 |
| Capacity | 16 GB |
| SKU | PSF16GMDC10 |
| EAN | 0814914027967 |
| Manufacturer | Patriot Memory |
| Availability | Y |
Description
Patriot’s LX Series UHS-I compatible microSDXC flash memory cards offer blazingly fast performance for the ultimate storage upgrade for HD camcorders and mid-range cameras. 16gb LX microSD is U1-certified, and be able to achieve 10MB/s sustained write speed for full HD video capture Remove the bottleneck of slow memory and capture every image or video without missing a moment. With Class 10 specification, the Patriot LX Series microSDHC/XC cards are fast enough to record video in full high definition. These microSDHC/XC cards offer a maximum capacity up to 128GB providing enough room to shoot and store hours of videos and thousands of photos.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 16 GB |
| Read speed | 80 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | MicroSDHC |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Certification | CE / FCC / RoHS |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Certification | CE / FCC / RoHS |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Internal memory type | UHS-I |
| Memory voltage | 2.7,3.6 V |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Capacity | 16 GB |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Power | |
| Memory voltage | 2.7,3.6 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Certificates | |
| Certification | CE / FCC / RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 0.03 g |
| Width | 15 mm |
| Depth | 10 mm |
| Height | 11 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 290 mm |
| Package height | 310 mm |
| Package depth | 60 mm |
| Package weight | 10.3 g |
| Other features | |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Kingston Technology Canvas Select 64GB micSDXC Plu...
Shop NowSanDisk Extreme PRO 32 GB SDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB SDXC UHS-I
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB MicroSDXC Class 10
Shop NowIntenso microSDXC 128GB Class 10 UHS-I Professiona...
Shop NowIntegral 32GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 128GB MICRO SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 A1 UP ...
Shop NowSanDisk Extreme 128 GB MicroSDXC
Shop NowPatriot Memory VX Series 64 GB MicroSDXC UHS-I Cla...
Shop NowPatriot Memory VX Series 32 GB MicroSDXC UHS-I Cla...
Shop NowSanDisk SDSQXAA-128G-GN6XN memory card 128 GB Micr...
Shop NowIntegral 32GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G2
Shop NowPatriot Memory VX Series 16 GB MicroSDXC UHS-I Cla...
Shop NowTeam Group microSDHC 8GB Class 10
Shop NowLexar BLUE PLUS 32 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowTeam Group 16GB Micro SDHC MicroSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowHama 00124136 memory card 64 GB SDXC UHS-I Class 1...
Shop NowHama 00123979 memory card 64 GB MicroSDXC UHS Clas...
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra microSD 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowHypertec CompactFlash Card 1GB
Shop NowSanDisk Extreme 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowADATA 64GB, microSDHC, Class 10 UHS-I
Shop NowPhilips FM08MP45B/00 memory card 8 GB MicroSDHC UH...
Shop NowSanDisk High Endurance 64 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowKingston Technology High Endurance 64 GB MicroSD U...
Shop NowKioxia Exceria 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowLexar Professional 633x 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowTeam Group TUSDX64GCL10U03 memory card 64 GB Micro...
Shop NowKingston Technology 64GB micSDXC Canvas Select Plu...
Shop NowSanDisk Extreme Pro 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 128GB SDXC CL10 UHS 1 U1 80 MB/S
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB UHS-I Class 10 MicroSDXC Memo...
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 128GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk 64GB SDXC Class 4
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowADATA 32GB, microSDHC, Class 10 UHS-I
Shop NowKioxia EXCERIA G3 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB MicroSDHC Class 10
Shop NowSanDisk 64GB Ultra microSDXC Class 10
Shop NowKingston Technology 64GB microSDXC Canvas Go Plus ...
Shop NowPatriot Memory PSF32GMDC10 memory card 32 GB Micro...
Shop NowTeam Group 32GB Micro SDHC MicroSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowPatriot Memory PSF64GMDC10 memory card 64 GB Micro...
Shop NowKingston Technology 256GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowKingston Technology 128GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Patriot Memory PSF16GMDC10 memory card...
£21.11
£17.59
|
New
Hypertec CompactFlash Card 1GB
£27.72
£23.10
|
Hot Product
Team Group microSDHC 8GB Class 10
£18.06
£15.05
|
Popular
SanDisk 64GB SDXC Class 4
£20.63
£17.19
|
Recommended
Integral 128GB SDXC CL10 UHS 1 U1 80 M...
£21.29
£17.74
|
Bestseller
SanDisk Extreme Pro 32 GB MicroSDHC UH...
£38.94
£32.45
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PSF16GMDC10
|
HYCFM0101G
|
TUSDH8GCL1003
|
SDSDB-064G-B35
|
INSDX128G10-80U1
|
SDSQXCG-032G-GN6MA
|
| Manufacturer |
Patriot Memory
|
Hypertec
|
Team Group
|
Sandisk
|
Integral
|
Sandisk
|
| Flash card type |
MicroSDHC
|
CompactFlash
|
MicroSDHC
|
SDXC
|
SD
|
MicroSDHC
|
| Flash memory class |
Class 10
|
N/A
|
Class 10
|
Class 4
|
Class 10
|
Class 10
|
| Capacity |
16GB to 24GB
|
1GB to 2GB
|
8GB to 12GB
|
64GB to 128GB
|
N/A
|
32GB to 48GB
|