Patriot Memory PSF64GMDC10 memory card 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
LX Series micro SD Flash Memory card 64GB
- Complies with SDA UHS-I 3.0 specifications
- High level of copy protection
- Up to 80MB/s Read
- Compatible with micro SDHC and micro SDXC slot devices
- Voltage: 2.7 - 3.6V
- Operating Temperature: -25C to 85C
- Storage Temperature: -40C to 85C
More Information
| Flash card type | MicroSDXC |
|---|---|
| Flash memory class | Class 10 |
| Capacity | 64 GB |
| SKU | PSF64GMDC10 |
| EAN | 0814914027981 |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2 g |
| Width | 10 mm |
| Depth | 15 mm |
| Height | 10 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 100 mm |
| Package height | 132 mm |
| Package depth | 60 mm |