Patriot Memory PSF64GMDC10 memory card 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
£24.26
£20.22
LX Series micro SD Flash Memory card 64GB
- Complies with SDA UHS-I 3.0 specifications
- High level of copy protection
- Up to 80MB/s Read
- Compatible with micro SDHC and micro SDXC slot devices
- Voltage: 2.7 - 3.6V
- Operating Temperature: -25C to 85C
- Storage Temperature: -40C to 85C
More Information
| Flash card type | MicroSDXC |
|---|---|
| Flash memory class | Class 10 |
| Capacity | 64 GB |
| SKU | PSF64GMDC10 |
| EAN | 0814914027981 |
| Manufacturer | Patriot Memory |
| Availability | Y |
Description
Patriot’s LX Series UHS-I compatible microSDHC/XC flash memory cards offer blazingly fast performance for the ultimate storage upgrade for HD camcorders and mid-range cameras. 64GB LX microSD is U1-certified, and be able to achieve 10MB/s sustained write speed for full HD video capture.
Remove the bottleneck of slow memory and capture every image or video without missing a moment. With Class 10 specification, the Patriot LX Series microSDHC/XC cards are fast enough to record video in full high definition. These microSDHC/XC cards offer a maximum capacity up to 128GB providing enough room to shoot and store hours of videos and thousands of photo
Remove the bottleneck of slow memory and capture every image or video without missing a moment. With Class 10 specification, the Patriot LX Series microSDHC/XC cards are fast enough to record video in full high definition. These microSDHC/XC cards offer a maximum capacity up to 128GB providing enough room to shoot and store hours of videos and thousands of photo
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Read speed | 80 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | MicroSDXC |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Internal memory type | UHS-I |
| Memory voltage | 2.7,3.6 V |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Capacity | 64 GB |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Power | |
| Memory voltage | 2.7,3.6 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2 g |
| Width | 10 mm |
| Depth | 15 mm |
| Height | 10 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 100 mm |
| Package height | 132 mm |
| Package depth | 60 mm |
| Package weight | 38 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Other features | |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Kingston Technology Canvas Select 64GB micSDXC Plu...
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowPatriot Memory VX Series 16 GB MicroSDXC UHS-I Cla...
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G2
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G2
Shop NowIntegral 32GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowSanDisk SDSQXAA-128G-GN6XN memory card 128 GB Micr...
Shop NowPatriot Memory VX Series 32 GB MicroSDXC UHS-I Cla...
Shop NowPatriot Memory VX Series 64 GB MicroSDXC UHS-I Cla...
Shop NowSanDisk Extreme 128 GB MicroSDXC
Shop NowSanDisk Extreme PRO 32 GB SDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 32GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowVerbatim Pro 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB SDXC UHS-I
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB MicroSDXC Class 10
Shop NowIntegral 128GB MICRO SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 A1 UP ...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowSanDisk Extreme 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowADATA 64GB, microSDHC, Class 10 UHS-I
Shop NowKingston Technology 128GB micSDXC Canvas Select Pl...
Shop NowSanDisk Extreme 32 GB UHS-I Class 10 SDXC Memory C...
Shop NowPhilips FM08MP45B/00 memory card 8 GB MicroSDHC UH...
Shop NowSanDisk Extreme PRO 64 GB SDXC Class 10
Shop NowSanDisk High Endurance 64 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowKingston Technology High Endurance 64 GB MicroSD U...
Shop NowHypertec CompactFlash Card 1GB
Shop NowHama 00123979 memory card 64 GB MicroSDXC UHS Clas...
Shop NowHama 00124136 memory card 64 GB SDXC UHS-I Class 1...
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra microSD 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB UHS-I Class 10 MicroSDXC Memo...
Shop NowKingston Technology 128GB microSDXC Canvas Go Plus...
Shop NowSanDisk Extreme Pro 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowKingston Technology 64GB micSDXC Canvas Select Plu...
Shop NowTeam Group TUSDX64GCL10U03 memory card 64 GB Micro...
Shop NowIntegral 128GB SDXC CL10 UHS 1 U1 80 MB/S
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowPatriot Memory PSF16GMDC10 memory card 16 GB Micro...
Shop NowIntegral 128GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowSanDisk 64GB SDXC Class 4
Shop NowKioxia EXCERIA G3 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowADATA 32GB, microSDHC, Class 10 UHS-I
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowKingston Technology 64GB microSDXC Canvas Go Plus ...
Shop NowTeam Group 32GB Micro SDHC MicroSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowPatriot Memory PSF32GMDC10 memory card 32 GB Micro...
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB MicroSDHC Class 10
Shop NowKingston Technology 256GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowKingston Technology 8GB microSDHC Industrial C10 A...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Popular
Patriot Memory PSF64GMDC10 memory card...
£24.26
£20.22
|
New
Hypertec CompactFlash Card 1GB
£27.72
£23.10
|
Recommended
SanDisk 64GB SDXC Class 4
£20.63
£17.19
|
Hot Product
Integral 128GB SDXC CL10 UHS 1 U1 80 M...
£21.29
£17.74
|
Bestseller
SanDisk Extreme Pro 32 GB MicroSDHC UH...
£38.94
£32.45
|
SanDisk Extreme 32 GB MicroSDHC UHS-I...
£19.84
£16.53
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PSF64GMDC10
|
HYCFM0101G
|
SDSDB-064G-B35
|
INSDX128G10-80U1
|
SDSQXCG-032G-GN6MA
|
SDSQXAF-032G-GN6AA
|
| Manufacturer |
Patriot Memory
|
Hypertec
|
Sandisk
|
Integral
|
Sandisk
|
Sandisk
|
| Flash card type |
MicroSDXC
|
CompactFlash
|
SDXC
|
SD
|
MicroSDHC
|
MicroSDHC
|
| Flash memory class |
Class 10
|
N/A
|
Class 4
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
| Capacity |
64GB to 128GB
|
1GB to 2GB
|
64GB to 128GB
|
N/A
|
32GB to 48GB
|
32GB to 48GB
|