Razer Cobra Gengar Edition mouse Gaming Right-hand USB Type-A Optical 8500 DPI
£71.76
£59.80
Razer Cobra Gengar Edition, Right-hand, Optical, USB Type-A, 8500 DPI, Purple
More Information
| SKU | RZ01-04650700-R3M1 |
|---|---|
| EAN | 8886419334996 |
| Manufacturer | Razer |
| Availability | Y |
Description
Razer Cobra Gengar Edition. Form factor: Right-hand. Movement detection technology: Optical, Device interface: USB Type-A, Movement resolution: 8500 DPI, Buttons type: Pressed buttons, Buttons quantity: 6, Scroll type: Wheel, Acceleration (max): 35 G. Illumination colour: Multi. Power source: Cable. Works on any surface. Product colour: Purple
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Customizable movement resolution | Yes |
| Number of programmable buttons | 6 |
| Acceleration (max) | 35 G |
| Buttons durability (million clicks) | 90 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Gaming |
| Movement resolution | 8500 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Built-in memory | Yes |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 6 |
| Device interface | USB Type-A |
| Mouse tracking speed | 300 ips |
| Input device | |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Number of programmable buttons | 6 |
| Acceleration (max) | 35 G |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Gaming |
| Movement resolution | 8500 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Built-in memory | Yes |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 6 |
| Device interface | USB Type-A |
| Design | |
| Illumination colour | Multi |
| Country of origin | China |
| Product colour | Purple |
| Form factor | Right-hand |
| Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Surface coloration | Image |
| Illumination | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Vertical design | No |
| Thumb rest | No |
| Technical details | |
| Weight | 58 g |
| Product colour | Purple |
| Form factor | Right-hand |
| Plug and Play | Yes |
| Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Works on any surface | Yes |
| Surface coloration | Image |
| Scrolling directions | Vertical |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Illumination | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Built-in memory | Yes |
| Doesn't contain | Cadmium, Lead, Mercury |
| Compliance certificates | CE, EAC, Federal Communications Commission (FCC), KCC, RoHS, UKCA |
| Ergonomics | |
| Buttons durability (million clicks) | 90 |
| Plug and Play | Yes |
| Works on any surface | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Built-in memory | Yes |
| Vertical design | No |
| Power | |
| Power source | Cable |
| USB Type-C charging port | No |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 58 g |
| Width | 62.5 mm |
| Depth | 119.6 mm |
| Height | 38.1 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| AC adapter included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |
| Certificates | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Certification | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Cadmium, Lead, Mercury |
| Compliance certificates | CE, EAC, Federal Communications Commission (FCC), KCC, RoHS, UKCA |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Weight | 58 g |
| Connectivity technology | Wired |
| Number of profiles | 1 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Microsoft Surface Arc mouse Travel Ambidextrous Bl...
Shop NowMicrosoft Surface mouse Office Bluetooth BlueTrack
Shop NowASUS ROG Strix Impact III Wireless mouse Gaming Am...
Shop NowContour Design Active Key Contour ClassicClean Med...
Shop NowContour Design Active Key Contour ClassicClean Med...
Shop NowContour Design Active Key Contour ClassicClean Med...
Shop NowContour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowContour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowEvoluent VM4L mouse Office Left-hand USB Type-A Op...
Shop NowEvoluent VM4S mouse Office USB Type-A
Shop NowSeal Shield STM042 mouse Office USB Type-A Optical...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowEvoluent VMSR mouse Right-hand USB Type-A 1200 DPI
Shop NowEvoluent VM3R mouse Universal Right-hand USB Type-...
Shop NowFellowes Ambidextrous Vertical Mouse - Small Wirel...
Shop NowLogitech G G403 HERO Gaming Mouse
Shop NowMicrosoft RJN-00002 mouse Office Ambidextrous Blue...
Shop NowMicrosoft 3YR-00006 mouse Office Bluetooth BlueTra...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowHP 635 Multi-Device Wireless Mouse
Shop NowASUS ROG Gladius III mouse Gaming Right-hand USB T...
Shop NowHP 150 Wired Mouse
Shop NowMad Catz R.A.T 8+ ADV mouse Gaming Right-hand USB ...
Shop NowRazer DeathAdder V2 X HyperSpeed mouse Gaming Righ...
Shop NowUrban Factory ERGO PRO MAX: WIRELESS RIGHT HAND MO...
Shop NowLogitech Lift Vertical Ergonomic Mouse
Shop NowLogitech Lift Left Vertical Ergonomic Mouse
Shop NowLogitech Lift Vertical Ergonomic Mouse for Busines...
Shop NowLogitech G G502 X Gaming Mouse
Shop NowLogitech G G502 X LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse
Shop NowASUS ROG Keris Wireless AimPoint mouse Gaming Righ...
Shop NowASUS ROG Keris Wireless AimPoint mouse Gaming Righ...
Shop NowASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition mouse Gaming Am...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop Now3Dconnexion CadMouse Compact Wireless (USB-C)
Shop NowEndgame Gear XM2we mouse Gaming Right-hand RF Wire...
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S
Shop NowHP 925 Ergonomic Vertical Mouse
Shop NowASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition mouse Gaming Am...
Shop NowEndgame Gear OP1we mouse Gaming Right-hand USB Typ...
Shop NowRazer Viper V3 HyperSpeed mouse Gaming Right-hand ...
Shop NowLogitech MX Anywhere 2s mouse Office Right-hand Bl...
Shop NowHP 695 Rechargeable Wireless Mouse
Shop NowMicrosoft RJN-00003 mouse Office Ambidextrous Blue...
Shop NowMicrosoft Bluetooth mouse Office Ambidextrous 1000...
Shop NowHP 695 Rechargeable Wireless Mouse
Shop NowContour Design Unimouse Right-Handed Wired
Shop NowContour Design Unimouse Left-Handed Wired
Shop NowCHERRY XTRFY M68 Wireless
Shop NowCHERRY XTRFY M68 Wireless
Shop NowContour Design Unimouse Left-Handed Wireless
Shop NowHP 480 Comfort Bluetooth Mouse
Shop NowHyperX Pulsefire Haste 2 Core Wls - Gaming Mouse (...
Shop NowHyperX Pulsefire Haste 2 Core Wls - Gaming Mouse (...
Shop NowAlienware Pro Wireless Gaming mouse Ambidextrous R...
Shop NowAlienware Pro Wireless Gaming mouse Ambidextrous R...
Shop NowHP 700 Rechargeable Wireless Mouse
Shop NowEndgame Gear OP1 8K V2 mouse Gaming Right-hand USB...
Shop NowEndgame Gear OP1 8K V2 mouse Gaming Right-hand USB...
Shop NowEndgame Gear OP1W 4K V2 mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowEndgame Gear OP1 8K V2 mouse Gaming Right-hand USB...
Shop NowFellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Plus+ Ergo...
Shop NowPort Designs 910204 mouse Universal Right-hand RF ...
Shop Nowbe quiet! Dark Perk | Sym mouse Gaming Right-hand ...
Shop Nowbe quiet! Dark Perk | Ergo mouse Gaming Right-hand...
Shop NowLenovo 4Y51T62792 mouse Universal Ambidextrous Blu...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowFellowes 9894501 mouse Office Ambidextrous RF Wire...
Shop NowFellowes 9894701 mouse Office Ambidextrous RF Wire...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowKensington Orbit Wireless Trackball with Scroll Ri...
Shop NowDELL Pro Premium Mouse - MS900
Shop NowHP 925 Ergonomic Vertical Mouse
Shop NowContour Design Unimouse Right-Handed Wireless
Shop NowLogitech MX Master 3S mouse Universal Right-hand R...
Shop NowRazer Cobra HyperSpeed mouse Gaming Right-hand RF ...
Shop NowFellowes Breyta Plus+ Vertical Mouse - Small Right
Shop NowFellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Plus+ Ergo...
Shop NowFellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Plus+ Ergo...
Shop NowRazer Mamba Elite mouse Gaming Right-hand USB Type...
Shop NowHP 635 Multi-Device Wireless Mouse
Shop NowCHERRY MW 8C ADVANCED mouse Ambidextrous RF Wirele...
Shop NowLogitech Lift Vertical Ergonomic Mouse
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S for Business
Shop NowApple Magic mouse Office Ambidextrous Bluetooth
Shop NowRazer Cobra mouse Gaming Right-hand RF Wireless Op...
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 mouse Office Right-hand U...
Shop NowLogitech MX Vertical
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowLogitech MX Master 3S for Business
Shop NowRazer Basilisk V3 X HyperSpeed mouse Gaming Right-...
Shop NowCHERRY XTRFY M42 RGB mouse Gaming Ambidextrous RF ...
Shop NowRazer Basilisk Mobile mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowRazer Viper V3 Pro SE mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowLogitech G G403 HERO Gaming Mouse
Shop NowRazer Cobra mouse Gaming Right-hand Optical 8500 D...
Shop NowApple Magic mouse Office Ambidextrous Bluetooth
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Razer Cobra Gengar Edition mouse Gamin...
£71.76
£59.80
|
Evoluent VM4L mouse Office Left-hand U...
£94.54
£78.78
|
Hot Product
Evoluent VM4S mouse Office USB Type-A
£94.54
£78.78
|
Bestseller
Evoluent VerticalMouse 4 mouse Office...
£94.38
£78.65
|
Seal Shield STM042 mouse Office USB Ty...
£59.60
£49.67
|
Popular
R-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Bre...
£61.48
£51.23
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RZ01-04650700-R3M1
|
VM4L
|
VM4S
|
VM4R
|
STM042
|
RGOHELE
|
| Manufacturer |
Razer
|
Evoluent
|
Evoluent
|
Evoluent
|
Seal Shield
|
R-Go Tools
|
| Buttons quantity |
6
|
6
|
6
|
6
|
2
|
5
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
N/A
|
Laser
|
Optical
|
Optical
|
| Purpose |
gaming
|
office
|
office
|
office
|
office
|
N/A
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Scroll type |
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|