3Dconnexion CadMouse Compact Wireless (USB-C)
£80.82
£67.35
CadMouse Compact Wireless
More Information
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth + USB Type-C |
|---|---|
| Buttons quantity | 7 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | 3DX-700118 |
| EAN | 4260016341474 |
| Manufacturer | 3Dconnexion |
| Availability | Y |
Description
The 3Dconnexion CadMouse Compact Wireless is developed for top-level wireless performance in a conveniently compact body. L ightweight and agile, it is especially suited for design and engineering professionals who prefer to use a compact form factor and want devices that are particularly suitable for mobile workstyles. Featuring advanced ergonomics, superior comfort and a redesigned mouse wheel, the wireless mouse guarantees ideal sensitivity, reactivity, and precise control which provide a seamless professional experience. With up to two months of use without charging*, triple connectivity and a tailor-made carry case,CadMouse Compact Wireless is for users desiring reliable wireless technology and ergonomics in their on-the-go working experience.
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Adjustable polling rate | Yes |
| Number of programmable buttons | 5 |
| Buttons durability (million clicks) | 50 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 7200 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 7 |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth + USB Type-C |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Input device | |
| Adjustable polling rate | Yes |
| Number of programmable buttons | 5 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 7200 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 7 |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth + USB Type-C |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.5 m |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Technical details | |
| Weight | 110 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Scrolling directions | Vertical |
| Rechargeable | Yes |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Ergonomics | |
| Adjustable polling rate | Yes |
| Buttons durability (million clicks) | 50 |
| Cable length | 1.5 m |
| Rechargeable | Yes |
| Cable features | Braided |
| Power | |
| Power source | Batteries/Cable |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery type | Built-in battery |
| Rechargeable | Yes |
| Battery recharge time | 7 h |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 110 g |
| Width | 67 mm |
| Depth | 110 mm |
| Height | 38 mm |
| Packaging data | |
| Cables included | USB Type-C |
| AC adapter included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Receiver included | Yes |
| User guide | Yes |
| Pouch | Yes |
| Packaging content | |
| Receiver included | Yes |
| Cables included | USB Type-C |
| AC adapter included | No |
| User guide | Yes |
| Pouch | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Weight | 110 g |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Contour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowContour Design Active Key Contour ClassicClean Med...
Shop NowMicrosoft Surface Arc mouse Travel Ambidextrous Bl...
Shop NowMicrosoft Surface mouse Office Bluetooth BlueTrack
Shop NowContour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowMicrosoft Surface Arc mouse Travel Ambidextrous Bl...
Shop NowContour Design Unimouse Left-Handed Wireless
Shop NowHP 700 Rechargeable Wireless Mouse
Shop NowCHERRY XTRFY M68 Wireless
Shop NowCHERRY XTRFY M68 Wireless
Shop NowContour Design Unimouse Right-Handed Wireless
Shop NowContour Design Unimouse Left-Handed Wired
Shop NowContour Design Unimouse Right-Handed Wired
Shop NowASUS ROG Gladius III Wireless Aimpoint White mouse...
Shop NowASUS ROG Gladius III Wireless AimPoint mouse Gamin...
Shop NowEndgame Gear OP1we mouse Gaming Right-hand USB Typ...
Shop NowHP 925 Ergonomic Vertical Mouse
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition mouse Gaming Am...
Shop NowASUS ROG Keris Wireless AimPoint mouse Gaming Righ...
Shop NowASUS ROG Keris Wireless AimPoint mouse Gaming Righ...
Shop NowEndgame Gear XM2w 4k v2 Wireless Gaming Mouse - Wh...
Shop Nowbe quiet! Dark Perk | Ergo mouse Gaming Right-hand...
Shop Nowbe quiet! Dark Perk | Sym mouse Gaming Right-hand ...
Shop NowFellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Plus+ Ergo...
Shop NowFellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Plus+ Ergo...
Shop NowFellowes Breyta Plus+ Vertical Mouse - Small Right
Shop NowEndgame Gear OP1 8K V2 mouse Gaming Right-hand USB...
Shop NowEndgame Gear OP1W 4K V2 mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowLogitech 910-007260 mouse Office Right-hand RF Wir...
Shop NowEndgame Gear XM2w 4k v2 Wireless Gaming Mouse - Bl...
Shop NowEndgame Gear OP1 8K V2 mouse Gaming Right-hand USB...
Shop NowEndgame Gear OP1 8K V2 mouse Gaming Right-hand USB...
Shop NowLogitech MX Master 3S mouse Universal Right-hand R...
Shop NowEndgame Gear XM2we mouse Gaming Right-hand RF Wire...
Shop NowLogitech G PRO X SUPERLIGHT Wireless Gaming Mouse
Shop NowRazer Basilisk V3 35K mouse Gaming Right-hand Opti...
Shop NowEvoluent VMDMW mouse Right-hand RF Wireless Laser
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 mouse Right-hand RF Wirel...
Shop NowEvoluent VM4L mouse Office Left-hand USB Type-A Op...
Shop NowEvoluent VM4S mouse Office USB Type-A
Shop NowEvoluent VM4RM mouse Right-hand Bluetooth Optical
Shop NowEvoluent Verticalmouse 4 mouse Bluetooth Optical 2...
Shop NowEvoluent VMSR mouse Right-hand USB Type-A 1200 DPI
Shop NowEvoluent VM3R mouse Universal Right-hand USB Type-...
Shop NowCorsair IRONCLAW RGB mouse Gaming Right-hand USB T...
Shop NowFellowes Ambidextrous Vertical Mouse - Small Wirel...
Shop NowFellowes 9894501 mouse Office Ambidextrous RF Wire...
Shop NowFellowes 9894701 mouse Office Ambidextrous RF Wire...
Shop NowMad Catz R.A.T. 6+ mouse Gaming Right-hand USB Typ...
Shop NowEvoluent VMDSW mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowEvoluent VMDLW mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowMicrosoft 3YR-00006 mouse Office Bluetooth BlueTra...
Shop NowLogitech G G502 X LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse
Shop NowASUS ROG Gladius III mouse Gaming Right-hand USB T...
Shop NowLogitech M510 mouse Office Ambidextrous RF Wireles...
Shop NowLogitech Lift Left Vertical Ergonomic Mouse
Shop NowMad Catz R.A.T. DWS mouse Gaming Right-hand RF Wir...
Shop NowMad Catz R.A.T 8+ ADV mouse Gaming Right-hand USB ...
Shop NowLogitech Wireless Mouse M510
Shop NowRazer DeathAdder V3 Pro mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowLogitech Lift Vertical Ergonomic Mouse for Busines...
Shop NowCorsair M65 RGB ULTRA mouse Gaming Right-hand USB ...
Shop NowHP 925 Ergonomic Vertical Mouse
Shop NowRazer Cobra mouse Gaming Right-hand RF Wireless Op...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowHyperX Pulsefire Haste 2 - Gaming Mouse (White)
Shop NowHP 635 Multi-Device Wireless Mouse
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro mouse Right-hand RF Wireless...
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 mouse Office Right-hand U...
Shop NowEvoluent VM4RW mouse RF Wireless Laser
Shop NowHP X500 Wired Mouse
Shop NowApple Magic mouse Office Ambidextrous Bluetooth
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S for Business
Shop NowLogitech MX Master 3S for Business
Shop NowCHERRY XTRFY M42 RGB mouse Gaming Ambidextrous RF ...
Shop NowRazer Basilisk Mobile mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowRazer Pro Click V2 mouse Gaming Right-hand RF Wire...
Shop NowHyperX Pulsefire Haste 2 - Wireless Gaming Mouse (...
Shop NowLogitech MX Vertical
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowRazer Cobra mouse Gaming Right-hand Optical 8500 D...
Shop NowKensington Expert Mouse Wired Trackball
Shop NowApple Magic mouse Office Ambidextrous Bluetooth
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
3Dconnexion CadMouse Compact Wireless...
£80.82
£67.35
|
Bestseller
Kensington Expert Mouse Wired Trackball
£98.28
£81.90
|
New
Evoluent VerticalMouse 4 mouse Right-h...
£114.60
£95.50
|
Popular
Logitech M510 mouse RF Wireless Laser
£91.74
£76.45
|
Recommended
Evoluent VM4L mouse Office Left-hand U...
£94.54
£78.78
|
Hot Product
Evoluent VM4S mouse Office USB Type-A
£94.54
£78.78
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
3DX-700118
|
64325
|
VM4SW
|
910-001826
|
VM4L
|
VM4S
|
| Manufacturer |
3Dconnexion
|
Kensington
|
Evoluent
|
Logitech
|
Evoluent
|
Evoluent
|
| Buttons quantity |
7
|
4
|
6
|
5
|
6
|
6
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Laser
|
Optical
|
N/A
|
| Purpose |
office
|
office
|
N/A
|
N/A
|
office
|
office
|
| Device interface |
RF Wireless + Bluetooth + USB Type-C
|
USB Type-A
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Scroll type |
Wheel
|
Ring
|
Wheel
|
N/A
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
Wired & Wireless
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|