ARCTIC Freezer 36 A-RGB (White) Multi Compatible Tower CPU Cooler with A-RGB
£52.34
£43.62
Freezer 36 A-RGB (White) Multi Compatible Tower CPU Cooler with A-RGB
More Information
Description
As experts in cooling, ARCTIC has the coolest solutions for every PC problem. We offer a comprehensive range of CPU coolers, case fans, thermal interfaces, and accessories, all with an excellent price-performance ratio. Year after year, ARCTIC products set new standards in noise minimization and performance.
The right configuration for everyone
Outstanding cooling performance through liquid cooling. The Liquid Freezer range offers impressively high performance at moderate prices.
Uncompromisingly quiet
Powerful fans for every need. Low noise levels and high airflow.
Multiple award-winning
Easy-to-use thermal paste and thermal pads with excellent thermal conductivity.
Perfect complements
The right accessories to fit our product range — SLI bridges, PST cables, case fan hubs, and more.
The right configuration for everyone
Outstanding cooling performance through liquid cooling. The Liquid Freezer range offers impressively high performance at moderate prices.
Uncompromisingly quiet
Powerful fans for every need. Low noise levels and high airflow.
Multiple award-winning
Easy-to-use thermal paste and thermal pads with excellent thermal conductivity.
Perfect complements
The right accessories to fit our product range — SLI bridges, PST cables, case fan hubs, and more.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rotational speed (min) | 200 RPM |
| Rotational speed (max) | 2000 RPM |
| Fins material | Aluminium |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Number of heat pipes | 4 |
| Type | Air cooler |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1851, LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Fins material | Aluminium |
| Number of heat pipes | 4 |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | White |
| Cable length | 0.28 m |
| Illumination LED | Yes |
| Number of LEDs | 12 |
| LED connector type | 3-pin |
| Technical details | |
| Number of heat pipes | 4 |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1851, LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Cable length | 0.28 m |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Illumination LED | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS, UKCA |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Power | |
| Rated voltage | 12 V |
| Rated current | 0.11 A |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 190 mm |
| Package width | 186 mm |
| Package height | 117 mm |
| Width | 126 mm |
| Package weight | 1.26 kg |
| Depth | 104 mm |
| Height | 159 mm |
| Weight | 917 g |
| Cable length | 0.28 m |
| Packaging data | |
| Package depth | 190 mm |
| Package width | 186 mm |
| Package height | 117 mm |
| Package weight | 1.26 kg |
| Package type | Box |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
DeepCool FL12R-3 IN 1 Computer case Fan 12 cm Blac...
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowDeepCool LE360 WH V2 Processor All-in-one liquid c...
Shop NowDeepCool AK400 Digital PRO Processor Air cooler 12...
Shop NowAntec Vortex Lum 360 White ARGB Processor Liquid c...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 LX Black Processor Air c...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 Black Processor Air cool...
Shop NowDeepCool LE240 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop NowDeepCool LE360 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowDeepCool FL12-3 in 1 Computer case Fan 12 cm Black...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless LCD 120 Reverse Blade ...
Shop NowLian Li Uni Fan TL120 LCD Reverse Blade Wireless C...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless LCD 120 Computer case ...
Shop NowDeepCool AK620 Digital PRO Processor Air cooler 12...
Shop NowGAMDIAS AURA GL360 V2 WH computer cooling system P...
Shop NowGAMDIAS AURA GL240 V2 computer cooling system Proc...
Shop NowDeepCool FL12 WH-3 in 1 Computer case Fan 12 cm Wh...
Shop NowLian Li 12RCL1W3B computer cooling system Computer...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowLian Li 12CL1W3B computer cooling system Computer ...
Shop NowAntec Orbit 120 ARGB FAN Computer case 12 cm Black
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in-one liquid ...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in-one liquid ...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 LX Processor All-in-one liqu...
Shop NowThermalright Aqua Elite 240 WHITE ARGB V3 computer...
Shop NowThermalright Peerless Assassin 120 Processor Air c...
Shop NowDeepCool AK620 G2 Digital NYX Processor Air cooler...
Shop NowDeepCool AK700 Digital NYX Processor Air cooler 12...
Shop NowDeepCool AK400 G2 Digital NYX Processor Air cooler...
Shop NowKolink Umbra Void 360 AIO Processor Liquid cooling...
Shop NowKolink Umbra Void AIO Processor Liquid cooling kit...
Shop NowLian Li Uni Fan 14RSLIN1W1B Computer case 14 cm Bl...
Shop Nowbe quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM High Speed Fa...
Shop NowAntec Symphony 360 ARGB White Processor All-in-one...
Shop NowHPE P49145-B21 Processor Heatsink/Radiator
Shop NowDeepCool MYSTIQUE 240 Processor All-in-one liquid ...
Shop NowDeepCool LS520S Processor All-in-one liquid cooler...
Shop NowDeepCool AK620 DIGITAL Processor Air cooler 12 cm ...
Shop NowDeepCool AN600 Processor Air cooler 12 cm Aluminiu...
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Twin Pack Computer case Fan 14 c...
Shop NowAntec VORTEX 360 Processor Liquid cooling kit 12 c...
Shop NowNZXT F120 RGB DUO Triple Pack Computer case Fan 12...
Shop NowDeepCool AK620 ZERO DARK Processor Air cooler 12 c...
Shop NowCoreParts MSPF1057 computer cooling system Fan Sil...
Shop NowNZXT RF-U28HF-W1 computer cooling system Computer ...
Shop NowValkyrie Dragonfang 240 Processor All-in-one liqui...
Shop NowValkyrie Dragonfang 240 Processor All-in-one liqui...
Shop Nowbe quiet! Dark Rock Slim CPU Cooler
Shop NowCooler Master MasterLiquid 360 Core II White
Shop NowCooler Master MasterLiquid 360 Core II Processor L...
Shop NowSupermicro SNK-P0063AP4 computer cooling system Pr...
Shop NowGAMDIAS AURA GL360 V2 computer cooling system Proc...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM 3-Pack Black Co...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM 3-Pack White Co...
Shop NowHPE 872452-001 computer cooling system Processor H...
Shop NowMSI MAG Coreliquid A13 240 WHITE Motherboard, Proc...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 A-RGB - Multi Co...
Shop NowCooler Master MasterLiquid 240 Core II
Shop NowNoctua NH-L9x65 Processor Cooler 9.2 cm
Shop NowCooler Master MasterLiquid 240 Core II White
Shop NowNZXT F420 RGB Core Computer case Fan 14 cm Black 1...
Shop NowFractal Design Momentum 14 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 - Multi Compatib...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 280 - Multi Compatib...
Shop Nowbe quiet! Dark Rock Pro 5 Processor Air cooler 120...
Shop NowNZXT F420 RGB Core Computer case Fan 14 cm White 1...
Shop Nowbe quiet! DARK ROCK 5 Processor Air cooler 12 cm B...
Shop NowCorsair RS120 ARGB Computer case Fan 12 cm Black 3...
Shop NowMSI MAG COREFROZR AA13 computer cooling system Pro...
Shop NowMSI MAG COREFROZR AA13 WHITE computer cooling syst...
Shop NowHYTE THICC FP12 Processor Fan 12 cm Black, White 3...
Shop NowMSI MAG Coreliquid A13 240 Motherboard, Processor ...
Shop NowARCTIC Freezer P14 Pro A-RGB (White) - 3 Pack 140 ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
ARCTIC Freezer 36 A-RGB (White) Multi...
£52.34
£43.62
|
Popular
Noctua NH-L9x65 Processor Cooler 9.2 cm
£74.99
£62.49
|
HPE 872452-001 computer cooling system...
£59.40
£49.50
|
Supermicro SNK-P0063AP4 computer cooli...
£49.50
£41.25
|
Recommended
be quiet! Dark Rock Slim CPU Cooler
£57.46
£47.88
|
Hot Product
be quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM H...
£52.22
£43.52
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ACFRE00125A
|
NH-L9X65
|
872452-001
|
SNK-P0063AP4
|
BK024
|
BL077
|
| Manufacturer |
ARCTIC
|
Noctua
|
HPE
|
Supermicro
|
be quiet!
|
be quiet!
|
| Type |
Air cooler
|
cooler
|
Heatsink/Radiator
|
Air cooler
|
cooler
|
fan
|
| Suitable location |
Processor
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|