Razer RZ03-04690100-R3M1 keyboard Gaming USB QWERTY US English Black
£121.97
£101.64
BlackWidow V4 - Green Switch - US
- RazerTM Green Mechanical Switches
- 2-Side Underglow and Per-Key Lighting
- 6 Dedicated Macro Keys
More Information
| Device interface | USB |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Backlight | Yes |
| SKU | RZ03-04690100-R3M1 |
| EAN | 8887910072356 |
| Manufacturer | Razer |
| Availability | Y |
Description
RAZER BLACKWIDOW V4 MACHANICAL GAMING KEYBOARD GREEN
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Mechanical |
| Polling rate | 8000 Hz |
| Recommended usage | Gaming |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Hot keys | Yes |
| Programmable hot keys | Yes |
| Wrist rest | Yes |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | US English |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Keyboard key switch technology | Razer Green |
| Keycaps material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Keycaps | Double shot |
| Design | |
| Adjustable backlight | Yes |
| Backlight type | RGB LED |
| Anti-ghosting | Yes |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | Multicolour |
| Wrist rest | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Technical details | |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | Multicolour |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| LED indicators | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Ergonomics | |
| Anti-ghosting | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
| Anti-ghosting | Yes |
| USB connector type | USB Type-C |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 1.48 kg |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 466 x 152 x 43.9 mm |
| Packaging data | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
CHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ German Blac...
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini for Mac
Shop NowLogitech Master MX Keys for Business
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini Minimalist Wireless I...
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini Minimalist Wireless I...
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini For Business
Shop NowLogitech Master MX Keys S
Shop NowMicrosoft Surface (2nd Edition) keyboard Home/Offi...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7412 keyboard Indust...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100F-U1-W/UK keyboa...
Shop NowContour Design Active Key AK-C4110 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C4110 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7000 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7000 keyboard Medica...
Shop NowCHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTY US English ...
Shop NowCHERRY XS Trackball keyboard USB QWERTY Nordic Bla...
Shop NowCHERRY XS Touchpad G84-5500 keyboard USB QWERTY No...
Shop NowLogitech Master MX Keys Combo for Bussiness keyboa...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100F-UVS-W/UK keybo...
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini for Mac
Shop NowAlienware Tri-Mode AW920K keyboard Gaming USB + RF...
Shop NowLogitech Master MX Keys for Business
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowLogitech MX Master Keys for Business
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowLogitech G G512 Carbon, GX Brown
Shop NowDucky One3 Daybreak SF keyboard Gaming USB UK Engl...
Shop NowDucky One3 Matcha TKL keyboard Gaming USB UK Engli...
Shop NowDucky One3 Matcha TKL keyboard Gaming USB UK Engli...
Shop NowDucky One3 Matcha keyboard Gaming USB UK English B...
Shop NowDucky One3 Matcha keyboard Gaming USB UK English B...
Shop NowDucky One3 Matcha TKL keyboard Gaming USB UK Engli...
Shop NowDucky One3 Matcha TKL keyboard Gaming USB UK Engli...
Shop NowDucky One3 Matcha keyboard Gaming USB UK English B...
Shop NowLogitech MX Mechanical
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowLogitech 920-010931 keyboard Mouse included Office...
Shop NowKeychron K6P-J3 keyboard Home/Office USB + Bluetoo...
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowRazer BlackWidow V4 Pro keyboard Gaming USB QWERTY...
Shop NowDucky One 3 SF Doom Limited Edition keyboard Gamin...
Shop NowDucky One3 SF Doom Limited Edition keyboard Gaming...
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowR-Go Tools Ergonomic keyboard R-Go Split Break wit...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic keyboard R-Go Split Break wit...
Shop NowLogitech MX Keys S for Mac keyboard Office RF Wire...
Shop NowLogitech MX Keys S for Mac keyboard Office RF Wire...
Shop NowKeychron K3 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowDas Keyboard DKP13-PRMXT00-UK keyboard USB QWERTY ...
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowKeychron K5 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron K5 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron K2 HE keyboard Gaming USB + RF Wireless +...
Shop NowKeychron K10 Max keyboard Universal USB + RF Wirel...
Shop NowCHERRY KW 300W MX keyboard Home USB + Bluetooth QW...
Shop Nowbe quiet! Light Mount Silent Linear UK ISO keyboar...
Shop NowLogitech G 920-012555 keyboard Gaming RF Wireless ...
Shop NowContour Design Contour Balance Full-Size Keyboard ...
Shop NowKeychron V6 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron V6 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron K4 HE keyboard Universal USB + RF Wireles...
Shop NowAccuratus 104V2 keyboard Medical USB QWERTY UK Eng...
Shop NowDucky One 3 Classic keyboard Gaming USB US English...
Shop NowKeychron K2H-J1-UK keyboard Gaming USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron K2H-Q1-UK keyboard Gaming USB + RF Wirele...
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded, USB, Bl...
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded,PS2, Bla...
Shop NowCHERRY G84-4420 keyboard USB QWERTY US English Bla...
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowLogitech ERGO K860
Shop NowLogitech MX Keys Mini For Business
Shop NowLogitech MX Mechanical
Shop NowCHERRY G84-5400LUMES keyboard USB Grey
Shop NowRazer Huntsman Mini keyboard Gaming USB QWERTY US ...
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowLogitech 920-012511 keyboard Mouse included Office...
Shop NowCorsair K65 PLUS WIRELESS keyboard Gaming RF Wirel...
Shop NowRazer BlackWidow V4 X keyboard Gaming USB QWERTY U...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II X keyboard Gaming USB Blac...
Shop NowKinesis KIN-FS2-01 keyboard Office USB QWERTY UK E...
Shop NowContour Design Balance Keyboard Wireless - UK Layo...
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowRazer Blackwidow V3 Tenkeyless keyboard Gaming USB...
Shop NowRazer Huntsman Mini Clicky Optical Switch Purple
Shop NowLogitech 920-010926 keyboard Mouse included Office...
Shop NowDELL Pro Premium Collaboration Keyboard - KB900 - ...
Shop NowLogitech 920-012483 keyboard Mouse included Office...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless keyboard Gamin...
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowLogitech Signature Slim Solar+ K980 for Business k...
Shop NowDELL Pro Plus Keyboard and Mouse - KM7321W - Pan-N...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless keyboard Gamin...
Shop NowASUS ROG Falchion RX Low Profile keyboard Mouse in...
Shop NowLogitech MX Keys Mini Combo for Business
Shop NowDELL Pro Premium Collaboration Keyboard and Mouse ...
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowHYTE Keeb TKL keyboard Universal USB QWERTY Englis...
Shop NowRazer Huntsman Mini Clicky Optical Switch Purple
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Razer RZ03-04690100-R3M1 keyboard Gami...
£121.97
£101.64
|
Hot Product
Kinesis KIN-FS2-01 keyboard Office USB...
£114.72
£95.60
|
Bestseller
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£148.20
£123.50
|
Popular
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£148.13
£123.44
|
Recommended
CHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ...
£139.48
£116.23
|
New
CHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTY...
£158.53
£132.11
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RZ03-04690100-R3M1
|
KIN-FS2-01
|
G84-4400LUBGB-2
|
G84-4400LPBGB-2
|
G84-5500LUMDE-2
|
G84-5500LUMEU-2
|
| Manufacturer |
Razer
|
Kinesis
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
| Keyboard layout |
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTZ
|
QWERTY
|
| Mouse included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Recommended usage |
Gaming
|
Office
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
| Device interface |
USB
|
USB
|
USB
|
PS/2
|
USB
|
USB
|
| Keyboard key switch |
Mechanical key switch
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|